Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,182 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • hnedy vytok

  , Autor: Registrovaný používateľ

  p. doktor, som v 34tt. od zaciatku mam vytok, miniem asi 2 intimky denne, nezapacha, ani neboli, nesvrbi. gynekolog mi predpisal najprv entizol, potom polygynax. vytok vsak mam stale a asi od 26tt ma aspon 2x do tyzdna slabohnedu az hnedu farbu. gynekolog mi povedal, ze vraj je to uz ok a nemam dalsie problemy, len prosim o Vas nazor, ci je to normalne, pripadne coho to moze byt prejavom. dakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ťažko povedať, može ísť aj o zápal krčka maternice, ale može to byť aj slabé krvácanie z vnútra z maternice. Bez vyšetrenia Vám viac neporadím.

Podobné otázky

 • Svetlo hnedý výtok v 32. týždni

  , Autor: Gréta2604

  Dobrý deň pán doktor. V 31gt. som sa ráno zobudila s pyžamom celým špinavým od hnedej krvi. Následne som bola hospitalizovaná a týždeň som pobudla v nemocnici. Záver: nízko nasadajúca placenta (neprekrýva bránku). Po prepustení som 3 dni strávila doma a objavil sa svetlo hnedý (miestami hlienovitý) výtok po utretí na papieri (nie na vložke). Opäť som hospitalizovaná, viac-menej na pozorovanie, nemám žiadnu liečbu. Plod je v poriadku, placenta sa neodlučuje, infekciu nemám, krčok sa neskracuje. Moja otázka: z čoho potom vzniká ten neustupujúci výtok? Je to normálne? Netreba uháňať na pohotovosť keď sa objaví? Pripadám si už ako hysterka. Je to moje tretie tehotenstvo (2xMA). Po druhom MA Aschermanov syndróm. Neviem, či tá poranená sliznica môže mať niečo s touto diagnózou, ktorá však bola preliečená, zrasty odstránené, cyklus obnovený. Ďakujem za Vašu odbornú radu.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ak máte nízko nasadajúce lôžko, krvácať môžete z okraja lôžka aj keby neprekrývalo bránku. Placentu by som odporúčal poriadnu ultrazvukom vyšetriť, aby sa vylúčila aj patologická placentácia (vrastená placenta) ak Vám robili kyretáže pre missed abortus, je tu isté riziko aj tejto komplikácie.

 • Špinenie v 15. týždni, bolesti v podbrušku

  , Autor: Gréta2604

  Dobrý deň pán doktor. Mám za sebou dva potraty (MA), dva kyrety, jednu hysteroskopiu s odstránením zrastov po druhom čistení. Po roku som otehotnela a som v 15. týždni, momentálne v nemocnici, hospitalizovaná pre špinenie (svetlo hnedý výtok iba pri utretí na papieri) a bolesti v podbrušku (ktoré mám, dosť výrazné, od začiatku tehotenstva). Môžu tieto moje problémy súvisieť s predchádzajúcimi zásahmi do maternice? Taktiež mám nízko položenú placentu, avšak pán doktor povedal, že je priskoro na stanovenie diagnózy, placenta sa ešte môže posunúť. Užívam 2x1 duphaston a 2x1 cyclonamine. Stále však neviem, čo je za bolesťami a špinením. Som z tejto svojej cesty za dieťatkom už psychicky veľmi vyčerpaná. Vopred ďakujem za Vašu reakcii. Prajem všetko dobré.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  kyretáže pri missed abortion môžu mať celoživotné následky, preto sa už vo svete roky používajú medikamenty na podporu vyprázdnenia maternice pri odumretom plode bez potreby chirurgického zákroku. U nás už sú tiež k dispozícii, ale žiaľ až teraz po dlhej namáhavej ceste plnej rôznych prekážok.
  Ak ste mala zrasty v maternici po kyretáži, tak je naozaj reálne, že bola sliznica poranená. Súčasný stav však nemusí s tým súvisieť. Naozaj v 15 týždni sa nedá hovoriť o nízko položenej placente, pretože placenta tvorí veľkú časť okolo plodového vajca a preto je nízka skoro vždy. Nič iné ako čakať sa vo Vašom prípade nedá, Duphaston a cyclonamine sú iba podporná liečba a nemajú príliš veľký význam, ale neškodia.
  Možno by pomohla naozaj konzultácia psychológa, ktorý Vám pomôže prečkať toto obdobie až do pôrodu.

 • 17tt krv z pošvy po stolici

  , Autor: Miiirkaa

  Dobrý deň. Som v 17tt+4 dni. Mávam momentálne problém so špinenim. Stalo sa to v priebehu dvoch týždňov 3x (na papieri po stolici ružovkastý výtok a raz hnedý výtok malého množstva na vložke). Na vyšetrení všetko stále v poriadku. Jedine placenta 18mm od vb vraj sa ešte povytiahne. Nariadený kľudový režim. Dnes pri stolici na papieri krv z pošvy. Hneď aj prešlo. Stolica je momentálne problémová asi užívaním železa. Mám z toho veľké obavy. Stáva sa to? Vopred ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  každé krvácanie v tehotnosti znamená hrozbu, ale nedá sa s tým nič robi´t, iba počkať, ako sa situácia vyvinie, zrejme je to kvôli nižšie uloženej placente. Kľudový režim je nezmysel, nič to nepomôže.

 • Špinenie

  , Autor: Maty134

  Dobry deň 5ty deň mi mešká menštruácia od prvého dňa meškania som mala pozitívny test teda by som mala byť 4tt+5dni do dnes som nešpinila. Avšak dnes som ráno mala hnedý výtok na nohavičkach a počas dňa tiež vždy po utreti a trošku na intímne. Myslíte že môže íst ešte uhniezdenie a s ním spojené spinenie aj keď test už je pozitívny 5dni.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  takto zakrváca asi štvrtina rodičiek, z toho u viac ako polovici to nič neznamená, žiadny problém. Treba počkať ako sa bude situácia vyvíjať, ak by špinenie pretrvávalo, môže sa jednať aj o mimomaternicovú graviditu, a je potrebné navštíviť lekára.

 • Hnedyý výtok po prehladke v 7tt

  , Autor: Paťaa

  Dobrý deň,
  chcela by som sa spýtať na hnedý výtok. V stredu som bola na potvrdení tehotenstva u svojej gynekologičky, som v 7tt povedala že všetko je ukážkové bez hocijakého problému.
  Ale včera večer som mala trošička hnedý výtok, nemám žiadne bolesti ani sa necítim zle do rána som ho už nemala.
  Viem že môže nastať takýto výtok po kontrole, preto by som sa chcela ujistiť.
  Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  pokiaľ Vám lekárka nebrala cytologiu, tak krvácanie nesúvisí s prehliadkou. Treba počkať, čo sa bude diať, ak by ste začala mať silné bolesti a krváanie ako pri menštruácii bude potrebná kontrola.