Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,159 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
  • odber plodovej vody

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobry den.V19tt som bola na odbere plodovej vody.Vysledky boli dobre.V 23 tt mi odumrel plod.Vsetky vysledky som mala dobre.Bola som aj na morfologickom vys.Co sa mohlo stat?Moze byt pricinou odumretia plodu amniocenteza?,pripadne co mohlo zapricinit odumretie? Dakujem

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    to už nikto nezistí, stáva sa to, naozaj sa nedá povedať, že plod odumrel na základe amniocentézy a zavlečenia infekcie, alebo dovody, ktoré viedli k amniocentéze predpovedali, že plod nie je úplne zdravý.
    Preto je nutné amniocentézu věľmi starostlivo zvažovať a indikovať, má svoje komplikácie. I keď ten časový odstup skor svedčí, že plod odumrel z inej príčiny.

Podobné otázky

  • Kombinovany prvotrimestralny screening

    , Autor: Miu3

    Dobry den,

    chcela by som sa Vas spytat ci odporucate ist na NIPT ked vysledok screeningu je negativny ale je tam seda zona pre T21 1:619, populacne riziko z veku matky 30 rokov je 1:592? Viete mi pls vysvetlit co je to ta seda zona a ci sa treba bat?? Alebo ci ked vysledok je celkovo negativny nemusim stresovat

    Dakujem

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    zo 619 žien s Vašim výsledkom skríningu má 618 dieťa bez Downovho syndromu a 1 s Downovým syndromom. My považujeme výsledky vyššie ako 1:100 za pozitívne a nižšie ako 1:1000 za negatívne. Medzi tým sa udáva tzv. šedá zóna.
    Máte v podstate 4 možnosti - buď akceptujete toto riziko (je v reále pomerne malé), alebo si zaplatíte NIPT, ktoré upresní toto riziko výrazne (s 99% pravdepodobnosťou), alebo pôjdete na odber plodovej vody, ktorý na 100% potvrdí alebo vylúči genetické postihnutie, alebo pôjdete v 20. týždni na podrobný ultrazvuk, kde sa stanovie aj tzv. minor (malé) markery, ktorých prítomnosť, zvýši riziko Downovho syndromu dvojnásobne (takže budete mať cca. 1: 300 a potom môžete sa rozhodnúť o ďalšej diagnostike) alebo ich neprítomnosť zníži toto riziko dvojnásobne a budete ho mať 1:1200, čo je negatívne.

  • Tripple test

    , Autor: Vanis

    Dobrý deň pán Doktor prosím vás mam 20 rokov nedávno mi volala sestrička ohľadom tripple testov vyšlo 1:240 mam sa báť ? Alebo sa to dá ešte nejako vysvetliť ? Nesedí mi týždeň tehotenstva podľa poslednej menštruácie môže to byt aj tým ? Navyše mam nadváhu mam nejakých 165cm a 80kg z rodiny nemáme nikto žiadne genetické vady preto som z toho dosť nesvoja nie sú tie hodnoty príliš vysoké na môj vek ? Ďakujem vopred za opoveď.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    znamená to, že z 240 žien s Vašimi výsledkami má 239 zdravé dieťa a jedno má genetické postihnutie, takže šanca je malá. Termín pôrodu je potrebné jednoznačne stanovi´t podľa prvého ultrazvuku v prvom trimestri, ale to by snáď už mal Váš gynekológ vedieť.
    Tento výsledok je hraničný, môžete sa rozhodnúť, buď budete s výsledkom spokojná, lebo riziko je pomerne malé, alebo si zaplatíte niektorý krvný genetický test, ktorý riziko upresní, alebo pôjdete na odber plodovej vody, čo je definítvny výsledok, ktorý vylúči diagnozu.

  • Hyperechogénne črevo

    , Autor: Lava

    Dobrý deň , chcela by som sa opýtať čo znamená hyperechogénne črevo! Mám sa báť , ako matka o svoje dieťa ???. Dala som si urobiť vyšetrenie odberom plodovej vody , lebo máme v rodinne downom syndróm. Ale výsledky mám dobre volal mi pán doktor z genetiky . Bola som na ultrazvuk a tam mi zistili hyperechogénne črevo . Pán doktor ultrazvuku ma posiela ,zase na genetiku mám strach a obavu čo ďalej . Dnes som bola na poradni a môj gynekológ mi povedal , že nemám ísť na žiadnu genetiku , keďže som 25 týždni tehotenstva a výsledky odberom plodovej vody mám v poriadku. Ako mám postupovať podľa Vás ,a čo Vy mi navrhujete .Vlastne čo mám robiť ???? Ďakujem

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    hyperechogénne črevo je tzv. "soft marker", teda nález, ktorý sám o sebe nemusí znamenať žiadnu komplikáciu ale býva častejšie nálezom u niektorých chorobných stavov, ako sú genetické anomálie, vrodené vývojové chyby gastrointestinálneho traktu, cystická fibróza alebo infekcie (predovšetkým cytomegalovírus). Avšak viac ako 65% detí s týmto nálezom sa rodí úplne zdravých, 4% plodov zaostáva v raste, 6% sa rodí predčasne (čo však je úplne bežný výskyt v populácií). Približne 7% má k tomu pripojené aj iné vrodené vývojové chyby, takže osobne by som odporúčal ešte zvážiť superkonziliárne podrobné ultrazvukové vyšetrenie. Odber plodovej vody máte v norme, takže v tomto zmysle sa nemusíte obávať. Riziko cystickej fibrózy je v týchto prípadoch asi 3%, takže je možné zvážiť vyšetrenie Vás a partnera na nosičstvo. Rovnako možno zvážiť odber krvi na cytomegalovírovú infekciu.

  • Dĺžka

    , Autor: Julia1988

    Prikladám rozmer.BPD :4.40.
    OFD: 5,76
    HC: 16,11
    AC:14,08
    TAD:5 ,00
    APAD: 3,86
    FL: 2,99
    NBL: 5,94 ,. T.c 20 w 3 d,. GA:19w2d,. Value 285 gr,morfologicky usg je to v poriadku keď týždeň mešká s vývojom posielajú má odber plodovej vody,a na infekčné odbery Torch

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    tak to mení situáciu, celkovo je plod menší, aj hlavička, bruško aj stehenná kosť, všetky rozmery sú podľa WHO tabuľky pod 10 percentilom. Je potreba poriadne skontrolovať termín pôrodu podľa prvého ultrazvuku v 10.-12. týždni, či náhodou nie je dieťa mladšie (otehotnela ste neskôr), ak termín sedí a plod je naozaj takto symetricky menší, je na zváženie naozaj odber plodovej vody aj odber infekčných markerov (TORCH), pretože takéto včasné zaostávanie v raste môže znamenať aj genetickú chybu alebo infekciu. Samozrejme vo väčšine prípadov je to iba varianta normy, proste dieťa je menšie.

  • Velkost

    , Autor: Julia1988

    Dobrý deň, dnes som bola na morfologickom usg v 2 trimestri všetky orgány sú vyvinuté správne som v 20 t +3 dní a dr nameral podľa stehennej kosti že je dieťa v 19t+2 a všetky odbery boli v poriadku a Dr. mi odporučil odber plodovej vody a Torch výš. ,Moje prvé dieťa bolo to isté najprv malé potom veľké je úplne zdravé. Mám sa obávať? Je to natoľko zle?

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    Keďže nemám konkrétne miery ale iba týždne, neviem Vám poradiť, či je menšia kosť iba v rozmedzí normy, alebo naozaj je menšia, pozrite na náleze, sú tam pri každom rozmere %, či je rozmer nohy v normálnom rozmedzí.
    Ak by bola mimo rámec normy, skôr by bolo potrebné zmerať všetky dlhé kosti a zopakovať miery o 14 dní. Bežná amniocentáza iba veľmi ťažko stanoví príčinu poruchy rastu kostí, lebo tých je veľmi veľa a diagnostika je veľmi obtiažna, predtým by bola potrebná konzultácia genetika.
    Takže môj návrh:
    Skontrolovať, či naozaj je dlžka stehna mimo normy.
    Ak áno, zmerať aj ramenné kosti a predkolenie. Ak aj tieto budú mimo normy, zopakovať meranie o 14 dní, ak sa to potvrdí, potom genetická konzultácia.