Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,189 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • tvrdnutie bruška

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Pán doktor chcela by som radu, ležala som v nemocnici 4 týždne s tvrdnutím bruška, dostavala som infuzie magneziuma aj gynipral, potom len tabletky gynipral, pustili ma domov s tým, že nález je v poriadku a krčok v stave 2 + 1 len neviem co to znamena. A ako rychlo sa moze zmenit ten nalez aj stav krcka ked v podstate stale lezim, len na WC a jest. Dakujem pekne

Podobné otázky

 • Vnútorne otváranie

  , Autor: Adusl

  Dobrý deň v utorok som mala poradňu som 26+2 tt. Doktor vag. ultrazvukom zistil že som vnútorné otvorená. Povedal že to nieje nič strašné kôli tomu že mám dostatočne dlhý krčok. V správe anatom. dĺžka hrdla 47 mm, vnútorná bránka vezikulacie 9 MM, funkčná dĺžka hrdla 39 MM. Predpísal mi progesterón 200 mg 2x1 tabletu na vkladanie plus nospu 2x1 tab plus magnézium 4x1 tab. Môžem vysadiť magnézium????Mávam z neho riedku stolicu no bojím sa ho vysadiť. ( Pred tehotenstvom som brala vysoké davky). Tvrdnutie bruška sa po progesterone zmiernilo. Je to otváranie také vážne ? Pomôže úplne progesterón na tvrdnutie brucha ? Doktor povedal že môžem normálne fungovať len mám oddychovať s vyloženou panvou len že ja sa veľmi bojím pretože všade strašia že vnútorne otváranie je to najhoršie. Som z tohto druhého tehotenstva už dosť psychicky unavena keď že môj doky má stále s niecim strasi. Môže sa vnútorna bránka zas vrátiť naspäť ? Mne povedal že ano. Dakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  máte normálnu dlžku krčku a nie je potrebné nič podnikať, ste z tohto pohľadu úplne neriziková, ak bolo meranie urobené normálnym spôsobom.

 • Hrozí predčasný pôrod?

  , Autor: zuzu0404

  Dobrý deň,
  som v 34+3 týždni gravidity, do 28. týždňa som mala placentu praeviu partialis (teraz už upravená), v tom týždni mi bola zistená mierna hepatopatia gravidarum (ALT 1,6, AST 1,07) , v posledných výsledkoch z 6.5. boli ALT, AST aj žlčové kyseliny v norme, liečim sa aj na hypotyreózu v tehotenstve. Od 2. trimestra som pociťovala občasné tvrdnutie bruška pri chôdzi, bolesti symfýzy, ktoré pri oddychu ustúpili.
  Včera som však mala výrazné tonizácie maternice trvajúce asi 10 hodín nonstop, nepredchádzala im žiadna námaha, užila som 2 tbl magnézia, po celú dobu ležala v posteli, dala si teplú sprchu, do hodiny po sprche bolo brucho stále tvrdé, občas zabolelo podbruško na max 10 sekúnd, pohyby plodu som dobre cítila. Rozhodla som sa ísť na urgent, kde na CTG bola jedna slabšia kontrakcia (mimo tie pri pohybe plodu), USG v poriadku, až na skrátený cervix na 15 mm (týždeň a pol dozadu meral 42 mm), hrdlo otvorené na špičku prsta. Nekrvácam, voda neodtiekla. Podobné tonizácie som mala aj dnes.

  Aká je normálna dĺžka krčku v 35.týždni tehotenstva? Hrozí mi predčasný pôrod a mala by som opäť držať prísny kľudový režim? Môžem vzhľadom na tonizácie a nález na krčku predpôrodne rehabilitovať? Stačí užívať do konca 36.týždňa 3x denne 1 tbl Magnesii lactas ako doteraz? Ďalšiu poradňu mám plánovanú až o 2 týždne, mám požiadať radšej o skorší termín?

  Ďakujem Vám za odpoveď. Prajem pekný zvyšok dňa

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  už nie sú normálne hodnoty krčka v 35. týždni, pretože maternica sa už začína pripravovať na pôrod a niekto s 15 mm krčkom aj prenáša a niekto porodí do 24 hodín.
  Kludový režim nepredlžuje graviditu, nie je potrebné ho dodržiavat. Magnézium rovnako nepredlžuje graviditu. Stačí počkať ako sa situácia vyvinie, pretože ak naozaj hrozí predčasný pôrod, ničím ho nezastavíte a v 35. týždni už nemáte ani výhodu z podania kortikoidov.

 • Hnačka

  , Autor: pt_mich

  Dobrý deň, nedávno som tu písala o vonkajších hemoroidoch, ktoré sa samozrejme ešte nestihli preliečiť a začala ma trápiť hnačka. Netrvá dlho, ale znepokojuje ma farba a kŕče v bruchu. Som v 34. týždni tehotenstva a užívam (naordinované gynekológom) Tardyferon 1x denne (pre nedostatok železa v krvi), Magnerot 3x denne (pre tvrdnutie bruška). Dávam si pozor, aby som ich užívala s odstupom najmenej 3 hod. Doteraz som mala stolicu normálnu, skôr zápchu a odkedy som začala užívať železo, bola veľmi tmavá. Táto hnačka je aj napriek železu žltá a sprevádza ju aj bolesť brucha. Teplotu nemám, ani nezvraciam. Do poradne idem o pár dní. Mala by som to riešiť okamžite? Bojím sa o malú. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  hnačku spôsobuje najskôr magnerot, kľudne ho vysaďte, nie je dokázané, že by predlžoval graviditu. Je to zrejme najčastejšie placebo, aké sa u nás používa.

 • Pichavá bolesť

  , Autor: Tinka.2

  Dobrý deň prajem,
  Na poslednom vyšetrení som bola týždeň dozadu(20tt) všetko v poriadku vzhľadom na tvrdnutie bruška nasadené magnezium krčok 3cm uzavretý.
  Dnes od rána zvýšený výtok a cítim pichavú bolesť v podbrušku ale hlavne časté pichanie v pošve. Dá sa to vydržať iba je to nepríjemne mám sa tejto bolesti obávať alebo nie je dôvod a je to v tehotenstve bežné?

  Ďakujem veľmi pekne

 • Tvrdnutie bruska

  , Autor: Katka83

  Dobry vecer pan doktor, som 14 tyzdne tehotnosti a mam celodenne tvrdnutie bruska. Lekarka mi dala Magnosolv, uzivam jedno vrecusko denne ale neulavuje mi. Vedeli by ste mi poradit co robit aby sa uvolnilo? Dakujem za odpoved

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  bolo by vhodné vyšetriť moč, či nemáte baktérie v moči a zápal močového mechúra, ten sa môže prejaviť aj tvrdnutím maternice. Ak sa nemení nález na krčku, tak by nemal hroziť potrat.