Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,200 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • polygynax

  , Autor: Registrovaný používateľ

  dobry den,

  prosim vas, som v 27tt. mala som problemy s vytokmi. brala som entizol, teraz po stere z posvy mi doktor este predpisal polygynax na doliecenie. neviem ake boli presne vysledky a preco mi predpisal tento liek, ked sa neodporucuje v tehotenstve. vsimla som si, ze vy odporucate macmiror complex - je tento dostat bez predpisu? je medzi tymito 2 liekmi velky rozdiel, pripadne co z polygynax ma negativny vplyv na babatko? najradsej by som ten liek nebrala, lebo uz som uzivala aj spominany entizol, ktory tiez neodporucaju pocas tehotenstva.

  dakujem za Vasu odpoved.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  DObrý deň,
  polygynax nie je v tehotnosti doporučovaný, obsahuje neomycin a bacitracin, ktoré nie sú v tehtonosti ideálne, macmiror je plne bezpečný, ak nemáte potiaže, potom nie je potrebné liečiť ster.

Podobné otázky

 • Liečba Macmirorom v tehotenstve nezaberá

  , Autor: annie1234

  Dobrý deň pán profesor,

  Momentálne som v 24.týždni tehotenstva. Od začiatku tehotenstva (vlastne už aj dlho predtým, ale pred tehotenstvom som sa tým nejako nezaoberala, viem moja chyba )mám problémy so svrbením pošvového vchodu, užívam probiotiká lactofeel od začiatku tehotenstva. Prvá kultivácia bola robená tesne predtým ako som zistila, že som tehotná, tam mi vyšlo že mi chýbajú laktobacily a boli doporučené len probiotiká.
  V 14.týždni som 1.krát brala Macmiror komplex vaginálne 7 dní kvôli tomu že mi v kultivácii vyšiel streptokok a tiež klebsiella pneumoniae (subjektívne ťažkosti som pociťovala opäť svrbenie ), cca v 19.týždni mi bol opäť nasadený Macmiror vaginálne na 7 dní kvôli rovnakému nálezu a opäť subjektívne ťažkosti boli svrbenie.
  Liečba mi vždy zaberie tak na 2 týždne kedy nepociťujem ani svrbenie ani nemám žiadny výtok. Potom sa vždy vráti svrbenie a tiež belavý výtok, ktorý som ale ja nikdy nepovažovala za problém, pretože ho pozorujem “celý život”.
  Pred týždnom som bola aj na pohotovosti kvôli podozreniu na iný problém a ordinujúci doktor mi predpísal polygynax na 7 dní kvôli nažltlému výtoku v pošve ( ktorý som mala ale iba 2 dni) no moja doktorka mi ho zakázala aplikovať, povedala že si mám zatiaľ ( do najbližšej poradne ) aplikovať iba vaginálne probiotiká lactofeel ( ktoré užívam pravidelne ).
  O týždeň ma čaká ďalšia poradňa a opäť pociťujem svrbenie čiže predpokladám že zase mi vyjde z kultivácie to isté a bude mi nasadený macmiror.
  Chcem sa opýtať, keďže mi to moja lekárka zrejme nevie úplne preliečiť a vždy sa mi to po chvíli vráti, je tento stav nebezpečný z hľadiska nejakého možného zápalu ? Moja doktorka sa k tomu nevyjadruje hoci som sa jej už opakovane pýtala, či by mi mohol hroziť predčasný pôrod resp.iné komplikácie ak sa to úplne neprelieči. Ordinujúci doktor na pohotovosti (ktorý mi predpísal polygynax) ma ale vystrašil tým, že ak sa ten nález úplne neprelieči môže hroziť predčasný odtok plodovej vody a zápal plodových obalov.
  Dúfam, že som to nenapísala veľmi chaoticky a dá sa z toho pochopiť pointa . Ďakujem za Vašu odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  presne ste obeťou zbytočného naberania kultivácií a následnej chaotickej liečby s vyhubením prirodzenej flory.
  Kúpte si mastičku proti mykoze (ideálne Jenamazol 2%) a natierajte si vchod pošvy dlhodobo aspoň 14 dní, stav by sa mal postupne upraviť. Probiotiká si určite dávajte ďalej.

 • Infekcia, predčasný pôrod, terapia Polygynax

  , Autor: Dominika0305

  Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať…Som v 30tt., rizikové tehotenstvo, skrátený krčok na 1,6mm, som po mesačnej hospitalizácii v domácom prostredí s prísnym kľudovým režimom. Pred prepustením mi z kultivacie vyšiel v pošve nález candida a enterokokus faecalis. Jeden deň som mala ampicilínový čípok a následne mi terapiu zmenili na Polygynax na 12 dní. Vaginálne si vkladám 2x200 Progestanelle. Vo Vašich odporúčaniach som sa dočítala, že liek Polygynax je v tehotenstve nevhodný. Moja otázka smeruje na nejakú alternatívu na preliečenie nakoľko lekári z nemocnice majú zaužívané postupy a debatu o nežiaducich účinkoch Polygynaxu v tehotenstve so mnou vopred zavrhli. Ďakujem za Váš čas.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  pokiaľ nemáte žiadne problémy, nie je potrebné ničiť prirodzenú floru pošvy čímkoľvek. Dajte si iba probiotiká.
  Dôležité je hlavne podávanie progesterónu do pošvy, ten znižuje riziko predčasného pôrodu.

 • Mykóza

  , Autor: Luckatsc

  Dobrý deň pán doktor.Chcela by som sa opýtať na nejakú úľavu od svrbenia v pošve a okolo.Liečila som sa polygynaxom,aj macmirorom a počas toho ako som brala tabletky vždy bolo dobre.No ako náhle som ich prestala brať tak prešli dva dni a problem sa znova vrátil.Neviete mi poradiť niečo čo mi prinesie pocit úľavy do ďalšej kontroly? Najlepšie niečo voľnopredajné.Celé tehotenstvo ma trápi tento problém a potrebujem niečo čo si môžem dať keď to príde,pretože kôli svrbeniu nedokážem v noci spať.Som 29tt.Ďakujem

 • Pichanie v pošve a tvrdnutie brucha

  , Autor: Luckatsc

  Dobrý deň.Chcela by som sa opýtať som prvorodička v 26tt+3dni.Od včera večera ma do dnes pobolieva chrbát.A pociťujem pichanie v podbrušku ale aj vyššie či v bokoch.Dnes mi už asi 6 krát stvrdlo brucho.Iné ťažkosti nemám.Som riziková a môj krček je dĺžky 2,7 už od 20tt a stále je nález rovnaký.Berem progesteron,magnezium a včera večer som dobrala 6kusový blister polygynaxu,nakoľko som mala svrbenie v pošve.Dnes ma pichá v brušku,mám bolesť krížov a bábätko ma kope uplne do ľavého boku.Nieje to nejaká extra bolesť ale bojím sa,či je to normálne.Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  bez vyšetrenia Vám naozaj neviem poradiť. Pichavé bolesti obvykle neznamenajú vážnu hrozbu predčasného pôrodu, ale bolesti krížov môžu byť varovné. Bude dobré ak navštívite svojho gynekológa, aj preto, že máte skrátený krčok. Verím, že progesterón užívate vaginálne ako sa to odporúča.

 • 6 mesiac tehotenstva bolesti

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, som 22-23tt a chcela by som sa opýtať niekedy mám také bolesti ako keby som mala dostať menštruáciu. Intenzivnejsie ich citim v noci ked sa prevalujem z boka na bok. Strasia ma, ze ked ma zena v tehotenstve bolesti ako pri menzese tak sa otvara. Pohyby dietatka citim niekedy viac niekedy menej. Liecim sa teraz na zapal posvy polygynaxom zobrala som zatial 3 ks dalej beriem magne b6 3x2 denne, sorbifer 2x denne, acidum folicum 2x denne. Sú takeho mierne menštruačné bolesti v mojom štádiu normálne? Moze branie polygynaxu sposobovat takeho bolesti? Vopred Dakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  je zaujímavé, že zo všetkých liekov na liečbu pošvovej infekcie sa v tehotnosti nedoporuučuje polygynax a ja tu v poradni neustále narážam na to, že slovenskí gynekologovia ho veľmi radi tehotným dávajú.
  Polygynax uvedené bolesti nerobí.
  Ak je nález pri vyšetreni v norme, bolesti nič neznamenajú, ale samozrejme nedá sa garantovať, že nepotratíte, to sa nedá garantovať nikomu.