Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,175 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Ctg

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den pan doktor Som v 38tt a od 36 tt tyzdenne ma posiela moja gynekologicka na ctg. Lenze od zaciatku malemu rychlo bije srdiecko. V 36tt som tam bola denne a vzdy mal okolo 155-160/min. Minuly tyzden v pondelok mi povedala dr. ze taky hrozny zaznam este nevidela nic blizsie kazala sa mi ist domov najest a napit a kontrolu mi dala o 3 hodiny. Potom uz bol zaznam fyziologicky. Moze byt babatku nieco? Co mu hrozi ked mu bije rychlo srdiecko? Dakujem

Podobné otázky

 • Tvrdnutie

  , Autor: Kika779

  Dobrý deň

  Som v nemocnici v 34tt lebo boli 2x zle prietoky. Ale už 3x bolo robene sono, a boli dobre. Tvrdnutie bruska mám od 22tt, ale krčok stále drží. Aj na CTG tvrdnutie ukazuje ako keby kontrakcie. Lekari zatial nic nevravia. Je to v poriadku? Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ťažko je na to odpovedať, dôležitý je rast plodu a k tomu sledovanie prietokov. Ak sa Vám neskracuje krčok nie je tvrdnutie nijako nebezpečné. Samostatné prietoky pri normánom raste plodu majú iba minimálnu výpovednú hodnotu.

 • Prietoky

  , Autor: Kika779

  Ahoj. Som v 32+4tt na rizikovom. Za14dní prirastok len 63g, teda má 1363g. CTG v poriadku. Ale nezdali sa jej prietoky. Teda len jeden. Tak, že ma nechajú v nemocnici. A potom mi povedala, že netreba, že to premerala ešte raz, že to je lepšie. Potom nejakú cievu srdcovú kontrovala a , že ta je tiež v poriadku. Ale potom zas povedala, že snaď sa to pondelku nič nestane. Že váži veľmi málo tak , že to tiež nie je dobre(ja mám 155cm). Keby to bolo také zlé tak ma domov asi nepustí tak ja budem teraz až do pondelku v strese čo zas povedia????‍♀️

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  plod je naozaj malý na svoj gestačný vek, dolná hranica v tomto veku je okolo 1700 g. Je potrebné naozaj komplexné zhodnotenie stavu, sledovanie CTG (ideálne tzv. computerized CTG - short term variability) a zhodnotiť, či je možné pokračovať v tehotnosti, alebo je už nutný predčasný pôrod.

 • Zaznam CTG

  , Autor: Kika779

  Som v 31tt. Chodím na rizikové. Dnes na CTG zázname podľa údajov bolo FHR 130-135, 2xvar.decel, pred týždnom som to nemala. 1x tonizácia, ale to som mala aj pred týždnom. Doktorka povedala, že CTG je dobré , ale ja mam teda strach či to nie je niečo zlé.. Prietoky v poriadku, plodovej vody dostatok. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  mám iba veľmi málo informácii na vyhodnotenie celkového stavu Vášho plodu. Prečo sa takto skoro robí CTG, prečo sa nerobí CTG s počítačovou analýzou, ktoré je pre sledovanie gravidity teraz štandardom. Ak posúdila lekárka krivku ako normálnu, potom nie je dôvod o tom pochybovať.

 • Zaostávanie v raste plodu

  , Autor: Sabi298

  Dobrý deň pán doktor,

  včera som bola na prvej poradni v nemocnici v 35+2tt, výsledok sona je, že bábätko ma menšiu hlavičku a zaostáva trochu v raste o cca 12 dní kvôli nedostatočému vyživovaniu cez placentu, aspoň tak som to pochopila.
  Hodnoty :
  PPH1, postv I., AS+, PP+, normohydramnion, placenta predná stena dolný segment, gr. 3, AU PI : 0,83 norma, PI MCA : 2.83 norma, EFW : 2281g zodp. 33+4, 23 percentil podľa Fetal Barcelona
  Celé tehotenstvo je bezproblémové, liečim sa na hypotyreózu (AIT), všetky sona boli v poriadku a doteraz neboli odchýlky v raste alebo váhe plodu. CTG zatiaľ nebolo robené.
  Kontrolu mám o 9 dní, chcela by som poprosiť Váš názor, či je riziko poškodenia plodu/hypoxie a mám ísť pre istotu ešte na jeden utz alebo či môžem v kľude počkať do ďalšej kontroly.

  Ďakujem pekne za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  23. percentil je normálny nález, o zaostávaní hovoríme, ak je dieťa menšie ako 10 percentil. Okrem toho ak má plod menšiu hlavičku, určite sa nejedná o nedostatočnú výživu, vtedy sa zmenšuje obvod bruška, pretože sa zmenšuje pečeň plodu. Hlavička začína zaostávať ako posledná, pretože plod presúva krv do mozgu, aby zachoval jeho funkciu.

 • Krčok

  , Autor: simik1903

  Opat ďakujem za odpoved, je mi ozaj luto, ze ste tak daleko a nemozem sa dostavit. https://mamaaja.sk/poradne/archiv-poradne-gynekologa-mudr-z/tehotenstvo-a-dojcenie/otazka-64803
  Bola som vsak na pohotovosti, kde mi teda odmerali krcok a teda zevraj ma 6cm. To je zase co za blbost? Veď krčok nemoze znova narast alebo áno? Vnutorná bránka T, zevraj som zatvorena. Ale aby som v 22tt mala 33mm a teraz zrazu 6? Pani doktorka sa vyjadrila, ze minule meranie bolo asi zle zrealizovane, ze krcok mohol byt stoceny, ze to sa neda presne urcit.
  Ctg bolo bez kontr cinnosti.
  Pan doktor podla Vas ako velmi je toto realne?