Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,175 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Dvojičky

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň,
  pán doktor,rada by som vás poprosila o váš názor.
  Som práve v 23t.t.,doteraz som absolvovala všetky kontroly a usg yšetrenia a všetko bolo v poriadku.Vždy jeden živý plod.A dnes som sa na usg dozvedela,že čakám dvojičky.Je to vôbec možné,aby pri dnešnej technike nebolo doteraz vidieť,že sú dve?
  Pritom na každej poradni mi lekárka robila sono.Neviem čo si mám o tom myslieť.
  Ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ak Vám robila v každej poradni ultrazvuk a nezistila dvojíčky, tak zmeňte lekárku. Informujte ju, a zvážte podanie na komoru. Zbytočne Vás i poisťvňu zaťažovala vyšetrením a nezistila úplne najzákladnejšiu informáciu. Nech už ide od toho.

Podobné otázky

 • Dvojicky?

  , Autor: Mimi1809

  Dobry den prajem, aktualne som v 6tt+6. Minul tyzden na sone bolo jasne vidiet jednu dutinku, gestacny vacok s malou gulockou na kraji, s plodom. Dnes o tyzden neskor plodu uz jasne bilo srdiecko, no co sa pani doktorke nepozdavalo, tak bolo to, ze gestacny vacok sa za ten tyzden rozdelil akoby na dve rovnake polovice predelene tenuckou liniou. V lavej casti nebolo vidiet nic, v pravej casti bol vidiet plod aj s bijucim srdieckom. Pani doktorka povedala, ze sa o dva tyzdne uvidi. No ja som cela napata, ci ide o dvojickove tehotenstvo? Mohlo sa stat, ze to skutocne budu dvojicky, len to druhe na lavej strane zatial nebolo ani raz vidiet, no kdesi tam je? Nemali by sa dvojicky rovnako vyvijat spolocne? Dakujem krasne za odpoved.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  nie takýto vývoj je nepravdepodobný, aby začal po 6. týždňoch vývoj nového plodu. Pretože som nález nevidel, neviem si predstaviť, čo sa u Vás deje, preto treba počkať, ako sa situácia vyvinie o 14 dní, skôr si myslím, že tá druhá dutinka je zakrvácanie pod plodové vajce.

 • Hrubá prepazka - dvojičky

  , Autor: Lucia2023

  Dobrý deň, som v 7 tt a lekár mi povedal, že medzi dvojičkami je hrubá prepazka - septom, ide o dvojvajecne dvojičky, prosím, čo to značí? Je možné, že sa prepazka dá do normálu?

  Ďakujem

 • Cinnost srdca

  , Autor: Mama_S22

  Dobry den, pan doktor. Som momentalne v stadiu tehotenstva 10+0 tt, pred troma tyzdnami bola uz viditelna aj akcia srdiecka. Dnes mi doktorka oznamila, ze ide o dvojicky, gestacny vek 8-9 tyzdnov, ale ze nevidi cinnost srdca ani u jedneho z babetiek a mam ist na potrat. Je prosim Vas nejaka sanca, ze by sa doktorka mylila a cinnost srdca sa objavi? Dakujem pekne. V.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  určite je potrebné počkať aspoň týždeň (ideálne 10 dní), a zopakovať ultrazvukové vyšetrenie. Ak plody nenarastú, a nedokáže sa akcia srdca, potom je naozaj istota, že odumreli. Je možné, že do týždňa si to príroda vyrieši a potratíte samovoľne.
  Ak by sa to preukázalo, že plody odumreli, určite nie je nutná kyretáž, máme na Slovensku už možnosti vyprázdnenia maternice pomocou liekov. Nie je nutný chirurgický výkon a jeho komplikácie.

 • Priečna poloha dvojičky pod rebrami

  , Autor: Katelicha

  Dobrý deň prajem, prosím Vás, aktuálne som 34+3 s dvojičkami a jedna dvojička je menšia o vyše dva týždne s cca 1840g (hypotrofia) a je uložená pod rebrami v priečke. Pichli mi už aj kortikoidy kvôli rastu a ak by som predčasne porodila.
  Problém je, že každú hodinu sa musím aspoň posadiť, aby sa troška presunula z pod rebier, lebo ma to boli (cez deň, aj v noci). Neobmedzujem ju ja v raste, nemôže mať z toho nejaké následky, že ju utláčam? Lekár mi povedal, že ak by prestala rásť, musia ísť cisárskym von (zatiaľ pomaly ale priberá), len tieto rebrá sú veľmi bolestivé posledné dni, poradňu mám o týždeň a neviem či čakať, ako ja to vydržím, len či jej s tým nemôžem nejako ublížiť, placentu má v predu a druhá dvojička v zadu a je uložená pekne dole hlavičkou a rastie lepšie.
  Ďakujem za akúkoľvek radu.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  rast plodu je ovplyvnený predovšetkým funkciou placenty a nie "priestorom" v maternici alebo útlakom. Ak máte jednovaječné dvojíčky, je možné, že sa "nespravodlivo" delia o spoločnú placentu, teda jedna má z nej väčšiu časť a druhá menej, preto je menej živená a pomaly rastie. Sleduje sa rozdiel vo váhe plodov v percentách a podľa toho sa postupuje. Rast plodu nevieme nijako terapeuticky ovplyvniť, preto jediný postup je ten, že sa plody sledujú ultrazvukom a pri zhoršení stavu sa predčasné porodia.

 • enterococus

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý den, som v 20tt tehotenstva a čakám dvojičky. Mala by som ísť na preventívnu serkláž a preto mi robili ster z pošvy kde našli enterococus fecalis. A že s týmto sa to nedá spraviť tak mi predpísal mi 2x denne macmiror complex.
  Nemala som nejaké problémy, žiadne svrbenie ani pálenie iba biely krémový výtok, ale len trochu.
  Chcem sa opýtať keby sa ten enterococus neliečil mal by to vplyv na tehotenstvo? Myslím či by mohlo dôjsť k skracovaniu krčka alebo ohroziť deti?
  Ďakujem