• dieta male na svoj vek

    Dobrý deň.
    Chcela by som sa na vas opat obratit s prosbou.
    V poslednej poradni, ked i robili sono, pan Dr. zistil, ze babetko je male...
    TT bol 30+6. Podľa sona TT 27+5.
    Pri predchadzajucom sone to bolo nasledovne: TT 22+4, podla sona 21+0.
    Chcela by som sa opytat, ci mozem ja ako matka ovplyvnit nejak rast dietata, stravou alebo nejak inak...
    Samozrejme nefajcim a nepijem ani nic podobne....
    Bol mi predpisany oxyphillin a magnezium. Chcela by som sa opytat hlavne na ten prvy liek, nakolko v letaku je napisane ze sa nema pouzivat v tehotenstve, ze na co presne posobi.
    A este jedna otazka... Da sa povedat ci dieta zaostava len rastom alebo je aj vyvojovo v 28. tyzdni. Tda ci ma organy vyvinute n a31 alebo 28 tyzden.
    Dakujem opat za vasu odpoved.
    Barbora

    Dobrý deň,
    doležité je, či je plod symetrický. Pretože ak je menší a pri tom symetrický, nejde o rastové spomalenie, ale ide o geneticky malý plod, čo je normálne, nemusí mať každé dieťa pri narodení 3,5 kg, može mať aj 2,8 kg. Ak však zaostáva v raste hlavne na brušku, je možné, že placenta nefunguje správne a dieťa chudne.
    Oxyfilín a magnézium sa voľakedy dávali, verilo sa /niekde sa ešte verí/, že zlepšujú prietok placenotu a zlepšia výživu plodu, avšak nebolo to dokázané žiadnou štúdiou.
    Doležité je sledovanie, opakované meranie a sledovanie prietokov.