Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,182 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • stav placenty

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den,

  chcela by som sa prosim spytat bola som na uzv. 36tt a v sprave som mala uvedene nieco v zmysle placenta II-III. To uz je stav nejakeho dozretia resp. prezretia placenty ? Je to primerane na tt, resp. moze to vypovedat o tom kedy nastane porod ? Lebo este by som to rada potiahla co najdlhsie, nakolko by som rada aby nas drobec este nabral vahu.

  Dakujem,
  Lucia

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  stav placenty nemá význam hodnotiť, nedokázal sa podstatný vplyv na termín porodu a stav plodu. jedine pri zrelosti III pred 34. týždňom je potrebný zvýšený dohľad.

Podobné otázky

 • Tehotenské poradne

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, chcela by som sa spýtať či je problém ak nebudem mať poradňu v 37. týždni tehotenstva. Môj lekár ma objednal v 34+0, v 35+1 a potom až v 37+0. Tie prvé dve poradne som už absolvovala, na prvej kontroloval krčok palpačne aj ultrazvukom (bol zatvorený, 3 cm dlhý) a meral aj plod ultrazvukom, zodpovedal v priemere danému týždňu a dňu tehotenstva akurát hlavička bola o týždeň väčšia a bruško o týždeň menšie, povedal však, že to je ok. Na ďalšej poradni v 36. týždni len skontroloval krčok palpačne (zatvorený), ultrazvukom krátko pozrel plod ale nič nemeral. Teraz som v 36+0, týždeň po predchádzajúcej kontrole a ďalší termín poradne je teda o ďalší týždeň. Všade čítam, že posledný mesiac sa poradne robia každý týždeň, tak stále riešim či to je tak v poriadku, či sa nemôže bábätku niečo za ten čas stať ak bude nekontrolované, či netreba napr. kontrolovať stav placenty alebo niečo iné. ďakujem za radu.

 • placenta

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý večer,pán doktor...prosím Vás o vysvetlenie pojmu "dozreta placenta"...je tento stav placenty normálny v 34+5tt?DAKUJEM

 • Krvácanie a návšteva lekára

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, som v 17. týždni tehotenstva (16 tt + 6). Pred troma týždňami mi bola diagnostikovaná (v nadvaznosti na jednorázové zakrvácanie) placenta praevia marginalis. Na vyšetrení pred pár dňami ma môj lekár informoval, že placenta je už trošku vyššie (predtým sa dotýkala krčka, teraz je vzdialená 9 mm). Chcem sa v tejto súvislosti spýtať, či je pri akomkoľvek aj nepatrnom a jednorázovom zakrvácaní potrebné okamžite navštíviť lekára. Stalo sa mi odvtedy totiž už dvakrát, že som našla buď kvapku krvi na toalenom papieri alebo že zo mňa vyšiel nejaký do hneda sfarbený kus hmoty ale v obidvoch prípadoch bol výtok čistý. Je nutné aj v takýchto prípadoch navštíviť ihneď lekára alebo stačí počkať či sa krvácanie bude pokračovať alebo či sa nebude opakovať. Ďakujem za radu.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  v 17. týždni ešte neposudzujeme stav placenty, pretože táto zaberá veľkú časť dutiny maternice, čím je veľmi často akoby praevia.
  Pokiaľ iba slabo zakrvácate, je vyšetrenie zbytočné, pretože aj keby sa rozbiehal potrat, nikto mu nedokáže zabrániť.

 • prietoky

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý večer, chcem sa opýtať p. doktor na prietoky. Som v 37 tt., dnes som bola prvý krát na CTG a prietokoch. Prietoky mi namerali 0,76 a povedali mi, že je to zvýšené, mám prísť o 2 dni opäť a ak to nebude lepšie, tak ma hospitalizujú. Podľa Vás, je to naozaj také nebezpečné alebo je to v norme? Mohlo dôjsť aj k takému, že dieťato tlačilo na pupočnú šnúru a tým nemohli správne odmerať prietoky?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ach jaj, to je presne to, čo ma na tomto hnevá.
  Samotné prietoky nehovoria o ničom, naprosto.
  Ak plod normálne rastie, je symetrický a má dosť plodovej vody, tak meranie prietokov je úplne zbytočné a stresujúce.
  Dynamika hodnoty prietokov ukazuje iba na zhoršovanie stavu POSTIHNUTEHO plodu, teda toho plodu, ktorého placenta nefunguje tak ako by mala. Vtedy sa robia prietoky a ich zhoršovanie nám napovie, kedy máme tehotnosť ukončiť. Nič iné z toho neplynie. Ak si plod tlačí na pupočnú šnúru tak sa dusí a s prietokmi to nemá nič spoločné, tieto ukazujú iba funkcu PLACENTY!!!!!!!
  Takže ak Váš plod je symetrický a normálne rastie, potom Vás zbytočne stresujú. Ak zaostáva v raste (má napríklad menej ako 2300 g), potom sú prietoky pomocným ukazateľom na stav placenty.
  Inak "zlé" prietoky sa NEDAJÚ LIEČIŤ, nesprávne fungujúcu placentu proste nevieme liečiť. Rozne nezmysly ako je magnézium, oxyfilín, či niekedy aj heparín sa nikdy a nikde neosvedčili.