Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,182 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Krvácanie a návšteva lekára

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, som v 17. týždni tehotenstva (16 tt + 6). Pred troma týždňami mi bola diagnostikovaná (v nadvaznosti na jednorázové zakrvácanie) placenta praevia marginalis. Na vyšetrení pred pár dňami ma môj lekár informoval, že placenta je už trošku vyššie (predtým sa dotýkala krčka, teraz je vzdialená 9 mm). Chcem sa v tejto súvislosti spýtať, či je pri akomkoľvek aj nepatrnom a jednorázovom zakrvácaní potrebné okamžite navštíviť lekára. Stalo sa mi odvtedy totiž už dvakrát, že som našla buď kvapku krvi na toalenom papieri alebo že zo mňa vyšiel nejaký do hneda sfarbený kus hmoty ale v obidvoch prípadoch bol výtok čistý. Je nutné aj v takýchto prípadoch navštíviť ihneď lekára alebo stačí počkať či sa krvácanie bude pokračovať alebo či sa nebude opakovať. Ďakujem za radu.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  v 17. týždni ešte neposudzujeme stav placenty, pretože táto zaberá veľkú časť dutiny maternice, čím je veľmi často akoby praevia.
  Pokiaľ iba slabo zakrvácate, je vyšetrenie zbytočné, pretože aj keby sa rozbiehal potrat, nikto mu nedokáže zabrániť.