Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,175 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • odlučenie placenty

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň prajem

  Som v 23 tt a zistili mi placentu previa marginalis.Je tu ešte určitý časový priestor na jej "vytiahnutie".Bolo mi povedané, že ak sa placenta nevytiahne, môže dôjsť k predčasnému odlúčeniu placenty.

  Moje otázky:
  1.Placenta sa môže odlučovať postupne, v dlhšom časovom intervale, kedykoľvek počas tehotenstva, alebo sa to udeje nárazovo,rýchle, niekedy v termíne , resp. po termíne pôrodu, keď je zrelá?
  2.Je postupné odlučovanie (ak sa tak deje) na USD vidno a dá sa to nejako zastaviť?
  3.aké sú viditeľné(citeľné) príznaky predčasného odlúčenia placenty.Predpokladám, že ak je prítomné krvácanie z rodidiel, je to už pre to malé neskoro .
  4.Ako možno čo najviac eliminovať riziko predčasného odlúčenia placenty.Čo robiť a čoho sa naopak vyvarovať?
  ...nefajčiť!...je nutné dodržiavať pokoj na lôžku?...tehotné vraj majú ležať na ľavom bok-ak mám placentu na pravej strane, aká je vhodná poloha na ležanie, na ktorom boku-ak to vôbec na to vplýva

  Ospravedlňujem sa za to množstvo otázok, ale nejako som sa k odpovediam na internete nedopátrala.Možno by ste mi vedeli poradiť nejakú stránku???

  Ďakujem pekne

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,

  1. pri vcestnej placente sa začne placenta odlučovať pri začiatku porodu náhle a rýchlo
  2.postupné odlučovanie je skutočne rarita, zrejme existuje, ale nie je to vidno
  3.krvácanie
  4. závisí na stupni vcestnej placenty, určite sa nedoporučuje vaginálny styk ani vyšetrenie, úplny pokoj nie je potrebný.

Podobné otázky

 • pád v tehotenstve

  , Autor: madelein

  Dobry den prajem. dnes po morfologickom vysetreni, po odchode z ambulancie som zakopla a spadla som. spadla som hlavne na ľavý bok, na ruku rameno a nohu, nepamatam si ci som si buchla brucho. hned som sa vratila ku gyn., vyšetril ma, pozrel placentu aj maleho, vsetko vyzeralo byt ok. povedal ze este mam sledovat ci sa hybe a ci nemam bolesti. bola som v soku, tak som sa viac nespytala, viete mi porsdit ze ci napr odlúčenie placenty moze nastat aj neskor? mozem sa ukludnit ked po páde bolo vsetko ok? trocha som este v strese a o 2 dni cestujeme na dovolenku. zatial sa sledujem ale vyzera to byt vsetko ok, len ma boli ruka. ďakujem za vašu odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  závisí na mechanizme úderu, ale áno, sú popísané aj neskoré odlúčenia placenty, preto sa odporúča zvýšené sledovanie 48 hodín. V 20 týždni je však riziko pomerne malé, lebo je predsa len placenta o niečo menšia aj stena maternice je pevnejšia ako v neskorších štádiách tehotnosti. Ak nezačnete krvácať a budete cítiť pohyby, môžete bez obáv ísť na dovolenku. Prípadne ešte jedna kontrola ultrazvukom 2 dni po páde by Vás uistila, že je všetko v poriadku.

 • sex v tehotenstve

  , Autor: dena883

  Zdravím Vás chcela by som sa spýtať,že ked mám nízko placentu a mám zakázaní pohlavní styk,čo vlastne tomu vadí môj orgazmus alebo to že partner do mňa vnikne?dakujem za odpoved

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ak je nízko placenta tak vadia jednak nárazy penisu do krčka matenrice, možu vyvolať krvácanie a orgazmus može vyvolať eventuálne odlúčenie placenty.

 • problemy

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Chcela by som sa opýtať. V 14tt som krvacala a bolo mi zistene odlupnutie s placenty - vraj som tam mala hematon o velkosti 2,5cm na 3,9cm. Teraz som v 20tt a od vtedy som už nekrvácala. Zaujímalo by ma či sa to môže ešte opakovať? a či je velke riziko ked dene prejdem cca 40 schodami.
  Ďakujem Lenka