Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,568 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • odbery

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý večer chcela by som vedieť čo znamenaju tieto skratky v teh. knižke odobrať K+C pošva, KO, VP,PT+APTT pri nasledujucej poradni .Ďakujem

Podobné otázky

 • Odbery

  , Autor: Miminkuska

  Dobrý večer, pán doktor chcela by som sa opýtať aké odbery ma čakajú v 28tt. Odbery mám tento týždeň a úplne som sa doktora zabudla opýtať aké odbery to budú. Doktor hovoril že sa môžem pred tým najest že nemusia byt nalačno. Test na OGTT a odbery na protilátky mi boli vykonané v 24tt. Dakujem pekne :)

 • Skracujúci sa krčok

  , Autor: Katuska322

  Dobrý deň pán doktor, momentálne som 33+2tt, už týždeň som hospitalizovaná v nemocnici, pri kontrole na rizikovej poradni minulý týždeň v stredu som bola otvorená na prst a krčok bol 30 mm, tým že som riziková tehotná, prvorodička, liečená na vysoký krvný tlak už pred tehotenstvom, momentálne sa však drží v norme, mám 37,po ivf,s vysokým rizikom preeklampsie plus mám gestačný diabetes, navrhla mi lekárka hospitalizáciu s tým, že sa to posleduje, všetky odbery, stery, kultivácie boli v poriadku, aj bielkovina klesla z hodnoty 338mg na niečo vyše 200mg, avšak v utorok mi ctg ukázal kontrakcie, mala som tvrdnutie brucha, niečo ako menštruačné bolesti a bolesť v krížoch. Lekárka ma opäť vyšetrila, že už bolo otvorenie viac ako na prst a krčok sa skrátil na 25 mm. Nasadili mi magneziove infúzie, utrogestan a preventívne pichli kortikoidy na dozretie pľúc. Dnes ráno primár povedal, že mi skúsia infúzie vysadiť a posleduje sa ako budem reagovať. Chcem sa opýtať, či opäť môžu po vysadení nastať kontrakcie a dôjsť k predčasnému pôrodu, tomu by som sa rada vyhla, či tých 6 infúzii bolo dostatočných, prip ich môžu nasadiť späť v prípade potreby.? Ďakujem vopred za odpoveď

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  v prvom rade treba povedať že magnéziové infúzie nepredlžujú graviditu, preto sa môžu vysadiť. Dávajú sa skôr na subjektívne skľudnenie rodičky, pretože ak pociťuje kontrakcie, často býva žena vystresovaná. Ale ak naozaj hrozí predčasný pôrod, magnézium sa dáva iba na ochranu mozgu plodu a nie na predlženie gravidity.
  Vaše tehotenstvo je z viacerých hladísk vysoko rizikové, ale hodnota cervikometrie 25 mm je hraničná a zatiaľ nie je potrebné nič riešiť. U nás by sme kortikoidy nepodali (iba ak by hrozil pôrod kvôli preeklampsii). V prvom rade by som sledoval stav plodu, pretože vysoké riziko preeklampsie je potrebné veľmi poctivo sledovať, aj z hľadiska vývoja a rastu plodu. Verím, že beriete Anopyrín, ten to riziko podstatne znižuje.
  Takže za mňa - sledovanie cervikometrie, sledovanie stavu plodu a byť pripravený na pôrod skôr, pretože naozaj máte pomerne vysoké riziká, že nedonosíte.

 • Cytomegalovírus

  , Autor: Johankaa7

  Dobrý deň,

  v 11. týždni tehotenstva mi boli robené krvné odbery.

  S_anti-CMV IgM (ECLIA) - 0,218 COI - negatívny (cut-off >=1,0)
  S_anti-CMV IgG (ECLIA) - 16,81 u/ml - slabo pozitívny (cut-off >=1,0)
  S_CMV IgG - avidita (ECLIA) - 40 % Avi - nízka avidita

  Co znamenajú moje výsledky a sú tieto hodnoty nebezpečné?
  Moja gynekologička ma poslala na infekčné.

  Ďakujem vopred, pekny den

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  je to divný výsledok, pretože máte negatívne IgM, teda akútna infekcia u Vás neprebieha a na druhej strane máte nízku aviditu IgM, čo by svedčilo pre začínajúcu infekciu.
  Osobne si myslím, že sa jedná o negatívny výsledok, a na infekčnom to potvrdia.

 • 5 detská choroba

  , Autor: Berinka

  Dobrý deň pán doktor
  Bola som na odbery protilátok parvovirus B19. Prvé príznaky sa u mňa i javili 11.1. a na krv som bola 16.1. dnes mi prišiel výsledok no nerozumiem sa tomu .
  IgM 0,122
  IgG 79,972
  Čo to znamená , mám sa obávať ? Ďakujem za vašu odpoveď

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  tieto čísla sa nedajú interpretovať, potrebujem referenčné hodnoty daného laboratória. Ale zdá sa, že máte ochranné protilátky po prekonaní infekcie v minulosti, čo je dobrá správa.

 • progesteron a anopyrin

  , Autor: Lucia7933

  Dobry den,je bezpecne pre embryo ak hned od sameho zaciatku uzivam progesteron Amelgen 400mg raz denne vkladat a anopyrin 100mg 1x denne ? Nic sa nestane plodu? Je to bezpecne? Som po dvoch ab. avsak moja gyn. mi nerobila ziadne odbery ci mam dostatok progesteronu nasadila mi ich aj bez toho, je to spravne?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  progesteron je ochranca tehotnosti a je bezpečný. Anopyrín sa obvykle dáva až po prvom trimestri, ak však nie je na neho dôvodo (dokázaný antifosfolipidový syndróm)