Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,568 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Nález

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň,
  chcela by som sa opýtať, či môžem mať pálenie a svrbenie pri močení a aj v kľude, keď mi v nemocnici pri výtere z pošvy našli Streptococcus agalactiae a Enterococcus faecalis. Môže to mať vplyv na zdravie bábätka? Dá sa to teraz počas tehotenstva nejako liečiť, lebo to neskutočne páli. Ako som k tomu prišla, keď dodržiavam prísnu hygienu? A ešte mám jednu otázku, čo to znamená, keď mávam v moči pozitívne bielkoviny.

  Ďakujem pán doktor!

Podobné otázky

 • Placenta

  , Autor: paigesy

  Pri morfologickom ultrazvuku v 20tt zbadal lekár placentu akokeby zatlačenu viac k vnútorným orgánom (nie ešte uplne zatlacenu, neoznačil to este za nález ), povedal ze pri úplnom zatlačení do orgánov môže nastať krvácanie , spinenie, mala by sa však posúvať vyššie . Mala by som sa viac šetriť alebo robiť niečo preto aby krvácanie nenastalo? Som z toho dosť prelaknuta. Alebo je to uplne v norme ? Od kamarátky som dostala radu nasadiť si preventívne ascorutin, bola by to hlúposť ?
  Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ospravedlňujem sa ale vôbec nerozumiem uvedeným pojmom. Ak sa jedná o nízko nasadajúcu placentu, to je v 20. týždni pomerne častý nález, ktorý sa upraví. Ascorutin neužívajte, je to zbytočné a nič to nerieši.

 • Subamniálne viditeľné prúdenie krvi

  , Autor: MiriB

  Dobrý deň,
  chcela by som sa opýtať, či máte skúsenosť so subamniálnym prúdením krvi. Na morfologickom ultrazvuku v 21 tt mi bolo povedané, že niekde pri placente vidno akoby tok krvi (za plodovým obalom). V cca 10 tt som krvácala, dôvodom bol hematóm, ten sa vstrebal a po pár týždňoch krvácanie prešlo. Pani doktorka bola tým tokom krvi znepokojená, že to chce radšej sledovať. Moja gynekológička mi povedala, že to nemám riešiť, že je to určite z toho hematómu čo tam bol. Je to do budúcna nejako nebezpečné? Môže to nejako ovplyvniť pôrod (napr. keď sa placenta odlučuje na konci pôrodu)? Nie je tam riziko, že by sa tá krv niekam rozliala alebo to ohrozovalo dieťa? (A možno hlúpa otázka, ale keď tam dieťa kade tade silno kope, keď kopne do ničoho takého, nemôže sa stať niečo zlé?) Ďakujem za odpoveď!

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  krv môže prúdiť v podstate iba v cievach alebo teoreticky v nejakých priestoroch kam vedie prívodná cieva a odvodná cieva.
  Neviem si dobre predstaviť, čo takého našli na Vašom ultrazvukovom náleze, pretože ak by striekala krv pod amnion (plodový obal) došlo by k hromadeniu krvi a separácii amnia od steny maternice. Skôr si myslím, že sa jedná o nejakú cievu z okraja placenty (placentárny sínus) alebo niečo podobné.
  V každom prípade aj tak sa nedá nič iné robiť ako čakať, čo sa s útvarom bude diať postupom času.

 • Výtok

  , Autor: Karabinošová

  Dobrý deň pán doktor. Prvý výtok som mala 4.12. 2023 hnedastého charakteru. Ten mi na druhý deň zmizol avšak dňa 8.1.2024 som zase mala výtok hnedastého charakteru, ktorý potom zmizol. Bola som aj na pohotovosti a všetko bolo v poriadku. Na druhý deň som už mala slabý bledoružový výtok čo som pripisovala vyšetreniu a dnes 11.1.2024 mám opäť bledoružový výtok. Momentálne som v 22tt. Prosím poraďte čo mám robiť? Mám sa strachovať a ísť ku svojmu gynekológovi na kontrolu? Ďakujem za poskytnuté rady.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  každé krvácanie v tehotnosti je známkou rizika potratu, ale v 22. týždni toho moc nenarobíme, ak boli posledné nálezy v norme, odporúčam kontrolu až pri silnejšom zakrvácaní.

 • Krčok pred pôrodom

  , Autor: MataMata

  Dobrý deň, pan profesor, chcela by som sa vas opýtať, ako to je s krckom pred pôrodom. U moje pani doktorky som bola naposledy 18.12., to som bola akurát v 36+5 a pani doktorka mi povedala ze kŕčok ma 4 cm. Potom od 28.12. som už išla do poradne do nemocnice a pani doktorka mi po palpačnom vyšetrení do spraví napísala, ze portio vysoko, nedosahujem. Moč a tlak som mala ok, aj sono bolo v poriadku, bábätko bolo aktívne a to som bola akurát v 38+1. Včera v 39+1 som bola zas v poradni a bola som na pasoch, mala sa tam vrtela ako diva, moč a tlak boli zas ok, ale pani doktorka ma už palpačne nepozerala a ani sono mi nerobila. Ze podla pasov je všetko ok. A chcem sa teda opýtať. Keďže 10.1 mam termin pôrodu a ak dovtedy neporodim, tak mam ist zas do poradne, ze co teda pre mna znamena ten nalez portio vysoko, nedosahujem? Znamená to ze stále sa ešte u mňa nic nedeje a nevyzerá to zatiaľ na pôrod? Babatko je uz 2 mesiace dolu hlavou, ze vraj je vsetko ok pripravene pre prirodzený pôrod. Tehotenstvo prebieha cely cas ok, uzivam euthyrox 25 mg a picham si fraxiparine 0,3 ml. Tehotná som vďaka IVF. Jedine co ma teraz este napadlo a teda neviem ci to spravne pisem a chape, ze viem ze sa zvykne merat panva kvoli tomu ci je zena uzka a ci by porodila prirodzene. Tak mne zatial nikto nic nemeral. Dakujem za vase odpovede.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  o význame vyšetrenia cez pošvu ku koncu gravidity sa vedú isté polemiky, momentálne sa mu väčšinou nepripisuje výrazný klinický význam, dokonca, pri vyšetrení prstom v kanáli krčka maternice môže byť vyvolané slabé krvácanie a špinenie, alebo slabé kontrakcie.
  Podľa Vášho popisu bola hlavička plodu zrejme dosť vysoko a kolegyňa preto nenahmatala krčok maternice, lebo nemala oporu v hlavičke plodu, čo sa stáva. Nič iné sa z toho nedá vyvodiť, stačí počkať ako sa bude stav vyvíjať a 10 dní po termíne sa odporúča hospitalizácia a vyvolanie pôrodu. V súčasnosti sa pri vyvolaní pôrodu najviac sústredíme na prípravu krčka maternice pomocou balonika alebo špeciálnych tyčiniek a pôrodnú činnosť vyvolávame až keď je krčok pripravený. U nás v Ružinove máme úspešnosť vyvolávania pôrodu u prvorodičiek 82%, iba 18% žien pri vyvolávanom pôrode skončí u nás cisárskym rezom.
  Meranie panvy je úplne zastaraný a skôr škodlivý zlozvyk z minulosti, vonkajšie rozmery panvy absolútne nič nehovoria o pôrodnom kanále.

 • Bielkovina v moči

  , Autor: Mirilla

  Dobrý deň , pán doktor,

  chcem sa opýtať, dnes som bola na pohotovosti s bolesťami v podbrušku som v 24tt.
  Čo znamená bielkovina v moci na jeden krížik ?
  Po urobeni Sona a vyšetrení krčka ma poslali domov že je všetko vporiadku.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  bielkovina v moči na jeden krížik býva pozitívna často pri zanesení výtoku z pošvy pri močení, a neznamená to nič dôležité.
  Pri výraznejšom náleze to môže byť známkou preeklampsie (býva aj vyšší tlak krvi) alebo močovej infekcie (bývajú známky zápalu močového mechúra).