Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,569 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • cervix skore

  , Autor: Registrovaný používateľ

  dobry den pan doktor, mam mäkky krcok, orientovany mediosakralne a cervix dlzku 32 (asi milimetrov). momentalne som 25+3 tt. je to na moj tyzden normalne? ake CS mi z tychto hodnot vychadza?
  aky je vas nazor na cerklaz alebo pesar?
  za odpoved vopred dakujem.

Podobné otázky

 • Kontrola krčka

  , Autor: Mice169

  Dobrý deň. Chcem sa opýtať, koľko krát by mal gynekológ na bežnej poradni počas celého tehotenstva kontrolovať stav krčka? Mám pocit ze od 12tt. ( Teraz som v 25tt) mi lekár kŕčom, resp. vyšetrenie zo spodu nerobil. Je to v poriadku? Mám si o také vyšetrenie žiadať? Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  vaginálne vyšetrenie na zhodnotenie stavu krčka maternice by malo byť súčasťou pravideľných vyšetrení v poradni. Avšak u nás prijatý štandardný postup je v tomto zmysle trocha nejednoznačný:
  "Vonkajšieho vyšetrenia tehotnej a bimanuálne vyšetrenie tehotnej (zhodnotenie cervix skóre - podľa zváženia)"
  V niektorých krajinách sa tehotné vaginálne nevyšetrujú. Odporúča sa však okolo 25.-26. týždňa meranie krčku maternice ultrazvukom (cervikometria), čo je najpresnejší ukazateľ hroziaceho predčasného pôrodu.
  Osobne si myslím, že cervikometria má význam už po 16. týždni, pretože môže zachytiť nedostatočnosť krčka maternice a prípadne možno indikovať potrebnú liečbu.

 • Skrátený krčok a tvrdnutie

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň som v 21.t.t. Bruško mi tvrdne od 18.t.t. a ešte k tomu mi teraz nameral hmatom, že krčok mám skrátený na 2,5 až 3 a cervekálne skóre mi obodoval na 2,5. Beriem magnézium, nospu, aktiferin a dal mi aj prothazin, ale ten neviem či mám brať v tehotenstve. Snažím sa len ležať. Prídem o bábätko alebo porodím predčasne? Čo mi hrozí? Mám šancu, že sa to zlepší? Ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  fíha už na slovensku sa cervix skóre meria aj na desatinné miesta :),
  osobne si myslím, že predčasne neporodíte, isto Vám robil aj vaginálnu cervikometriu, ak je viac ako 25 mm, je to normálne.

 • Tvrdnutie bruška, predčasné otváranie krčka maternice

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň,
  v 25. tt ma hospitalizovali kvôli tvrdnutiu bruška. Môj stav sa zlepšil a po dvoch týždňoch ma pustili domov. Týždeň po tom - v 28 tt. som mala skrátený krčok maternice a začala som sa aj otvárať - po vnútornu bránku. Cervix skóre som mala 5, maximálna povolená tolerancia v tomto týždni je 3. Čo to znamená, určite budem mať predčasný pôrod? Ako môžem tomu zabrániť? Čo mám robiť, aby som aspoň do 38. týždňa neporodila? Samozrejme teraz ležím skoro celé dni, len na potrebné kontroly chodím. Ak veľa budem oddychovať, môže sa krčok maternice znovu zatvoriť?
  Ďakujem za odpoveď
  S pozdravom
  Marianna