• chronická nádcha v tehotenstve?

    Dobrý deň pán doktor,

    chcela by som sa Vás opýtať na môj problém, s ktorým sa trápim už od začiatku tehotenstva. Samozrejme, že žiť sa s ním, dá, ale skôr ma zaujíma, ako k tomu mohlo dôjsť. Od začiatku tehotenstva (som v 17tt) trpím nádchou. Dočítala som sa, že tehotenská nádcha je bežnou záležitosťou, mňa skôr zaráža fakt, že výlučky z nosa indikujú zápal (su zelenkasté a žlté), nie je to vodnatý a priehľadný výtok. Trvá to už takmer štyri mesiace. Obvodná lekárka vylúčila, keďže nemám ani teplotu a ani žiadny kašeľ, antibiotickú liečbu a odporučila len sprej do nosa bez konzervačných látok s morskou soľou.( o nosných sprejoch sa už toho popísalo veľa, dokonca o závislosti na nich, takže ja si ju asi budujem...) Je to trošku nepríjemné budiť sa neustále s plným nosom, neustále fúkať... Čo mohlo tento stav zapríčiniť? Pokúšam sa už na túto tému aj žartovať, aby som to zľahčila, že sa u mňa vyvinula alergia na tehotenstvo..., ale keďže si na živobytie takpovediac zarábam svojim hlasom, nie je to žiadna sranda...Ako by ste postupovali Vy? Ďakujem Vám za odpoveď a prajem úspešný pracovný týždeň.

    Dobrý deň,
    ja osobne by som nepostupoval nijako, pretože ja sa začínam liečiť až vtedy keď mám horúčku nad 38.5, nádchu, bolesti hrdla a iné drobnosti na sebe ignorujem.
    V tehotnosti je pocit nádchy normálny, sliznice sú viac stimulované a majú zvýšenú sekréciu, je však aj nižšia imunita, preto je možné, že v nose naozaj prežívajú mikroby. Doporučujem posíliť imunitu živými jogurtami a vitamínmi a do nosa tú morskú vodu, je to vraj celkom v pohode. Dobré teplé bylinkové čaje s medom a citrónom nie sú na škodu a skúste inhalovať vincentku, dajte vincentku do kastrola, priveďte do varu, prikryte si hlavu uterákom a inhalujte, pozor, aby sa od sporáku nechytil uterák.