Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
17,138 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • vyliečené PCO?

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, cca od 18 rokov som mávala dlhšiu menštruáciu /35-50/ dní. Z HP bol zistený hyperandrogénny stav, po vybratí nejakých liekov sa to upravilo. To som mala vtedy asi 23rokov. V 28 rokoch, keď som už chcela otehotnieť mi bolo zistené PCO, začala som merať BT - anovuláky. Brala som agnucaston na úpravu cyklu + bylinné kvapky, ktoré som si sama kúpila a kontrola na sone po roku bola negatívna - doktor PCO vaječníky nevidel, mali normálnu veľkosť aj štruktúru. Od vtedy som začala aj ovulovať.
  Môže sa PCO vyliečiť?
  V marci tohto roku som mala MA v 9tt.
  Je teoretický možné že moje hormóny nenabehli v poriadku, keďže v minulosti si tej môj horm. systém robil čo chce? Alebo je to už bezpredmetné, keďže posledný utz bol OK. Nemal lekár pristupovať k mojej tehotnosti obozretnejšie? krvné testy nerobil, iba UTZ.
  Som si vedomá, že nemá význam hľadať príčinu MA... no chcem si byť istejšia, že pri druhom tehotenstve sa spraví maximum.
  ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  PCO je iba syndróm, ktorý má viac príčin, každá zvýšená hladina testosteronu v krvi vedie u ženy k rozvou PCO a príčin je preto viac, najčastejšou je obezita a metabolický syndróm.
  Missad abortus s tým nesúvisí, nedá sa mu nijako zabrániť a predísť proste plod nebol zdravý, tak odumrel.