Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,583 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
  • Hormonalny profil

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dakujem vam za skoru odpoved.
    Ja som si to este raz pozrela a na vysledkoch nie je progesteron. A estrogen a estradiol je asi to iste, ze?
    V piatok sa na to spytam v laboratoriu, ci tam mozu aj progesteron vysetrit. Alebo pred ovulaciou to je zbytocne?
    Teraz mam ist na 13 den cyklu na odber krvi a na 16 den do ordinacie na sono.
    Dakujem este raz, Zuzana

Podobné otázky

  • Prolaktín

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, ak som bola na hormonálny profil na 25.deň cyklu a mala som progesteron 2,06 nmol/l je to nízka hodnota? Hneď v ten deň som potom dostala aj menštruáciu.
    Ďakujem za odpoveď.

  • Ovulacia

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobry den na hormonalnom profile mi bol zisteny zvyseny prolaktin 65, a protilatky stitnej zlazy, na vysetreni som bola z dovodu anovulacie, termin na endokrinologii mam az v oktobri. V tieto dni mi vysiel pozitívny ovulacny test a mam priznaky ovulacie, chcem sa spytat ci by vysledky hormonalneho profilu mohli ovplyvnit prípadné tehotenstvo. Dakujem

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    hormonálny profil je pomerne nepresné orientačné vyšetrenie, pretože napríklad prolaktín reaguje na rôzne podnety a stačí stres z odberu a už sa jeho hodnoty menia, preto sa musí robiť opakovane.
    Tehotenstvo to neovplyvní

  • Predčasné ovariálne zlyhávanie

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň prajem,
    chcem sa informovať na moje možnosti, pretože mi už nikto nevie pomôcť. Gynekologička mi diagnostikovala predčasné ovariálne zlyhávanie (mám nízke AMH - 0,2) a 32 rokov. Som po dvoch brušných operáciách v r. 1992 nefrektómia ľavej obličky pre multicystický nefróm, keďže mi ho v detstve zle diagnostikovali bola som liečená na Wilmsov tumor (chemoterapia + ožarovanie asi pol roka), v roku 2020 po spontánnom potrate (nebilo srdiečko v 9tt) mi náhodne zistili v mieste ľavej obličky paraganglióm (10cm x 8cm) - znova operácia. V roku 2022 další spontánny potrat - to isté dieťatko sa nevyvíjalo, nebilo srdiečko. Hormonálny profil - mám znížený estrogén a občas zvýšený prolaktín, liečim sa na zvýšenú štítnu žľazu (autoimunitná tyreoiditéda v štádiu primárnej hypotyreózy (beriem euthyrok 50 ug denne). Endokrinologička ma na základe zvýšeného prolaktínu poslala na MRI, kde mi našli maličký adenóm o veľkosti 1,5 mm (výsledok MR: sella ostro ohraničená, hypofýza nezväčšená, v jej dolnej časti susp. drobný hyposignál na postkontr. skenoch, v koronálnej časti do 1, 5 mm - dif. df. mikroadenóm. Menštruačný cyklus mám skrátený 26 dňový (doteraz bol celkom pravidelný, posledný mi však prišiel na 15. deň. Čiže jeden skončil a hneď prišiel ďalší. :( Boli sme už aj v reprodukčnom centre, kde nám vzhľadom na moju anamnézu odporučili už len darcovské vajíčka. Pani doktorka si myslí, že moje sú poškodené chemoterapiou. Nevie mi urobiť genetické vyšetrenie vajíčok vzhľadom na množstvo ktoré mám by neboli výsledky relevantné. Okrem toho mám kolísavý krvný tlak (občas normálny 120/80,občas vyšší 140/90až vysoký160/100). Dôvod nevieme. Rada by som vedela, čo ešte by mi mohlo pomôcť a či vôbec niečo vynosiť vlastné dieťa, alebo či je vhodné pri mojich diagnózach skúsiť darcovské vajíčko. Zaujíma ma Váš pohľad, pretože neviem nájsť gynekológa, ktorý by sa komplexnejšie rozumel môjmu problému. Tiež ma zaujíma, či je nejaká liečba pri poklese estrogénu v mojom veku, nechcem prísť tak skoro do menopauzy - existujú nejaké lieky ako upraviť hormóny okrem antikoncepcie? Endokrinologička navrhuje pridať do liečby gastagén. Veľmi pekne ďakujem za pomoc. Radoslava

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    dva samovoľné potraty nič neznamenajú. Osobne by som navrhol gestagénovú prípravu (Duphaston 2x1 tbl. od 14. dňa cyklu), samozrejme kyselinu listovú a ešte raz by som išiel do tehotnosti. Ak sa Vám dvakrát podarilo otehotni´t, nevidím dôvod, prečo by to nešlo a stále je obrovská šanca na donosenie.
    AMH je nepresný ukazateľ a už ste dvakrát otehotneli.

  • HyFoSy

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň, chcela by som sa poradiť ohľadom potreby vyšetrenia HyPoSy v mojom prípade. Po 10 mesiacoch snaženia o dieťa som spontánne otehotnela v decembri 2022, pričom som následne aj spontánne potratila v 8 týždni. Mám 28 rokov a už absolvované niektoré vyšetrenia ako hormonálny profil, folikumetria, reprodukčná imunológia a hematologické vyšetrenie. Všetky spomenuté vyšetrenie nezistili žiaden problém a výsledky boli dobré. Taktiež aj manžel má veľmi dobré výsledky spermiogramu. Avšak po potrate sa nám nedarí znovu otehotnieť. Z tohto dôvodu by som sa chcela spýtať, či by ste odporúčali vyšetrenie HyFoSy kedže toto vyšetrenie priechodnosti vajíčkovodov som neabsolvovala, ale neviem či to má zmysel v mojom prípade. Ďakujem za Váš názor.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    vy nesplňate diagnozu sterilita, pretože ste v normálnom čase otehotneli. Nerozumiem tým zbytočným vyšetreniam, dodržujte zdravý životný štýl a dajte si preventívne kyselinu listovú a normálne majte dobrý sex bez stresu. To je najlepšia cesta k tehotnosti, akonáhle sa dáte takto stresujúco vyšetrovať alebo nedajbože liečiť, skončíte ako sterilita.

  • otázka

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň, mám 39r, o dieťa sa s partnerom snažíme neúspešne pol roka. Folikulometriou mi bola potvrdená ovulácia, hormonálny profil je v poriadku, až na hranicné AMH 1,0 a TSH zvýšené na 4,8. Som sledovaná na endokrinológii pre subklinickú hypotyreózu, bez liečby. Partnerov spermiogram jev poriadku, morfológia spermií 3,9, čo bolo vyhodnotené ako dostatočné. Máme podľa Vás šancu na prirodzené otehotnenie alebo už bude rozumnejšie rovno konzultovať CAR? Ďakujem za odpoveď.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    neplodnosť je definovaná až po roku snaženia, samozrejme u Vás hrá veľkú úlohu vyšší vek. Na zváženie je, či nie je potrebné nasadiť liečbu na štítnu žľazu, potom ešte 3 mesiace skúšať otehotnieť, ak nebude úspech, osloviť CAR.