Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,577 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
  • Nádej

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň! Pred piatimi rokmi som mala mimomaternicové tehotenstvo. Na moje šťastie nobolo nič poškodené. Minulého roku som otehotnela po dvoch mesiacoch, ale nedopadlo to dobre-missed abort. Kyretáž mi bola robená v decembri, o týždeň po kontrole som musela ísť opať na kyretáž. Menštruáciu som dostala približne v predpokladanom termíne, bola veľmi krátka/2 dni. Bolo to skôr špinenie, skoro som nepotrebovala vložku, ale bolesti boli výrazné. Druhá menštruácia bola o niečo výraznejšia, trvala 5 dní, ale taktiež len špinenie. Dá sa to časom do poriadku, alebo mám navštíviť svojho gynekológa. Pri poslednej kontrole v januári všeto o. k., sliznica maternice 6mm vysoká.
    Kedy sa môžme pokúsiť o bábatko?
    Pracujem na zubnej ambulancii, kde robíme rádioviziografiu. Mám sa niečoho obávať pri ďalšej tehotnosti, vraj to nieje škodlivé, zaujímal by ma Váš názor.Mám 30 rokov ešte som nerodila.
    Za Vašu odpovaď vopred ďakujem.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    slabšia menštruácia je normálna, nie je potrebná kontrola ani liečba, 3 - 6 mesiacov od potratu je vhodné znovu sa pokúsiť o tehotenstvo.

Podobné otázky

  • Skratena lutealna faza

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobry den, mam 36 rokov a prvy porod som mala ako 34 rocna ( na treti cyklus snazenia) Predtym jeden spontanny potrat v 12.tyzdni ( na druhy cyklus snazenia) a chemicke tehotenstvo hned v 4.tyzdni. Teraz sa snazime uz 8.mesiac o druhe dietatko, ale zatial sa nedari. Obidvaja sme zdravi a fit, testy neukazuju na ziaden problem. Moja gynekologicka tiez nema na to vysvetlenie preto skusam najst odpoved a radu u vas. Menstruaciu som dostala 6 mesiacov po porode a aj napriek kojeniu som ju mala pravidelnu 28-30 dni a s lutealnou fazou vzdy 12 dni. Kojenie som ukoncila pred 2,5 mesiacmi a zda sa ze mi to ovplyvnilo tri cykly. Mala som potvrdenu ovulaciu pri kazdom cykle, testovane hormony ako estrogen, progesteron, fsh atd a vsetky hodnoty boli v norme. Dokonca progesteron testovany 6-7 dni po ovulacii bol vzdy v tych vyssich hodnotach (naposledy 46.3nmol). Aj napriek tymto vyssim hodnotam sa mi skratila lutealna faza na 10 dni s tym,ze den pred menstruaciou mi zacina hnede spinenie a to som predtym tiez nemala. Nemam cysty ani ziadne ine problemy. Nerozumiem tomu, preco aj napriek vysokemu progesteronu mam spinenie pred menstruaciou a preco sa mi to takto skratilo. Zacinam uz byt z toho frustrovana a pomaly sa vzdavam nadeje mat este jedno dietatko

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    dojčenie je antikoncepcia takže sa snažíte cca. 2,5 mesiaca, pričom prvé mesiace tiež mohli byť anovulačné.
    Takže netreba to riešiť a normálne žiť do roka ste tehotná.

  • Ako podporit, aby vajecniky spravne fungovali?

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobry den,

    my mame prve dietatko z ivf, nedarilo sa nam, hlavne kvoli tomu, ze som mala otrasnu robotu, kde ma sikanovali, musela som predstierat, ze mi nemozu ublizit a doma plac kazdy Bozi den. Ku koncu uz aj napinanie na vracanie. Toto som prezivali 1 rok. Pocas toho sme sa snazili otehotniet, z coho som bola tiez extra uzkostliva. Mala som nabeh uz aj na depresiu. Po tejto skusenosti z roboty som konecne odisla do inej, kde mi bolo dobre, ale otehotniet neslo. Kvoli tomu opat kazdy mesiac extremny plac az tak, ze mi opuchli stale oci. A neustaly pocit, ako keby niekto zomrel.

    Isla som do CAR, kde ma testovali na antifosfolipidove p., imunologiu, mutacie a vsetko som mala ok, sliznica tripple line, ze velmi dobra, ale 1 vajcovod nepriechodny. Tak sme zacali sledovat ovulaciu, aby som mohla ist na IUI. Za 6 mesiacov som ovulovala z priechodnej strany iba 1x. Nestihli sme akurat. To mi tiez nepomahalo na moju psychiku. Uzivala som pri tom, inofolic.

    Rozhodli sme sa pre IVF po tyz 6. mesiacoch sledovania, z 23 vajicok 15 sa oplodnilo, ale vhodne na vklad boli iba 2. Opat extremny plac, ba aj uzkostna porucha. Tak som isla na reprodukcnu imunologiu a hemato, hned mi vyskocili embrytoxicke cytokiny a antifosfolipidove protilatky, ale iba z non kriterii, aj tak mi dali fraxi ako nahle otehotniem. Pocas tehotenstva som bola sledovana, vyskocil mi v 10tt aj lupus + 2 vedlajsie protilatky, pri dalsej kontrole sa stratil. Podla hemato kvoli medrolu... Zvysuje trombozu. Dietatko som vynosila uspesne. Raz v 30tt dr mala podozrenie na placentarnu inf., lebo som plodovu vodu mala hranicnu, zvysili mi fraxiparin. Ale ten stres, co som prezivala v tehotenstve.... Ja som mala uzkostnu poruchu. A po katastrofalnom porode s cisarskym rezom sa to aj potvrdilo psychiatrom. Brala som ssri. Bohuzial. Ale uz som ok. :)

    Syn ma 3 roky, ja som v tom ze prirodzene nikdy neotehotniem, kvoli vajecnikom, ani sme sa nesnazili, a otehotnela som. Bohuzial v 10tt mi dr zistil, ze v 7tt sa embryjko zastavilo..... Pozreli sa aj na antifosfolipidove protilatky uz v tehotenstve cca v 6tt, a lupus, acla a antibeta2g, som mala negativne. Nedali mi fraxiparine. A test na cytokiny by boli uz aj tak zbytocne... Bola to rana obrovska, ale zas mam nadej, ze ked sa ro raz podarilo, musi sa este raz. Kedze som nezila nejak zdravo, chcem s tym zacat. Chcem podporit spravnu funkcnost vajecnikov a imunity hlavne. Sice mala som dobry pocit z imunity, kedze som citila, ze som chora, a dokonca som dostala alergiu na kozmetiku, ktoru som pouzivala. Takze ta procavala asi dobre. Pri synovi som nic taketo nemala.... Mala som v prevahe TH1.

    Zatial s muzom uzivam omegu 3 (vegan z rias), zinok, selen, vitamin e, a d3.
    Ja by som chcela este na tie vajecniky, aby ovuloval raz jeden, potom druhy... Nasla jeden pripravok, ktory obsahuje: myo-inozitol, L-arginín a D-chiro-inozitol (DCI) + samozrejme pohyb, zdrava strava.

    Ospravedlnujem sa za dlhy prispevok, ale vy ste mi idealom v gynekologii.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    stratil som sa asi po 5. riadku, toľko chaotických informácii je v príspevku, že netuším, ako by som Vám pomohol.
    Čo sa týka podpory ovulácie, jediné čo sa dá urobi´t, je zdravý životný štýl, kontrola funkcie štítnej žľazy a zdravá strava. Nepozorujte sa, aj stresy spôsobujú poruchu ovulácie. Doplnky stravy sa odporúčajú, ale jednoznačné dôkazy pre ich funkciu nemáme.

  • Tretí neúspešný KET a hysteroskopia

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň pan doktor. Mam otázku ohľadne hysteroskopie. Uz sme absolvovali 2x IVF a zatiaľ 3 neúspešne vklady. Teda prvy vklad bol uspesny, tehotna som bola do 8 tyzdna. Vývoj sa zastavil a musela som ísť minuly rok v 05/23 na kyretaz. Dalsie 2 neuspesne. Ja mam nizke AMH a partner velmi zly spermiogram. Preto sme museli asolovat IVF. Obaja mam 34 rokov. Este mame z druheho IVF jedno zamrazene embryo, ktore je zdrave. Pri druhom IVF sme si dali robit genetiku embryi. Chcem sa ale opyatat. Kedze uz do CAR chodime viac ako 2 roky a uz mi vela doktorov robilo sono, tak kazdy neskutocne vychvaluje moju krasnu sliznicu. Ze nebude problem s uhniezdenim embrya. Nakoniec sa to 2x nepodarilo vobec. Ja chapem ze je to viac menej o stasti a nemam strácať nadej, ale kedze mam nizke AMH a z kazdeho IVF sme mali len 4 vajicka a prezili len 2 embrya, tak zas ja velmi vyskakovat nemozem. A chcem sa teda opytat ci, mam nadhodit doktorom temu hysteroskopia. Pri kyretazi mi tusim neposielali nic do laboratoria, neviem ci sa to vlastne robi, alebo len na vyziadanie. A viem ze hysteroskopia je tiez kyretaz a teda sa aj bojim ci by to bolo vhodne absolvovat. S parnerom sme absolvovali aj genetiku paru a v podstate sme ok, ja som bola uz aj na endokrinologii, hematologii a repro imunologii a vsetko mam ukazkove. Je pravda ze na endokrinologii mi zistila slabšiu hypotyreozu a beriem Euthyrox 25 mg kazde rano. Chce sa ale opytat, kedze ma pravidelne doktory kontroluju, beru mi pravidelne krv, stery a robia mi stale sono, keby som mala problem s maternicou, nejaky skryty zapal, alebo nieco ine, nebolo by sa uz na to prislo vtedy? Vsetky testy ohladne hemato, imuno a endokrinologiu som absolovala na zaciatku tohto roka, cize vsetko je cerstve. A este sa chcem opytat, moze sa stat ze po tej kyretazi mam problem zostat tehotna? Aj ked podla sona mam nadhernu sliznicu? Dakujem za vase odpovede.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    pri zamlknutom potrate už nie je našťastie nutná kyretáž, konečne aj na Slovensku už sú k dispozícii lieky, ktoré podporia samovoľné vyprázdnenie maternice. Kyretáž samotná ak nedošlo k vážnemu poraneniu sliznice (čo sta stáva asi v 0,7% prípadov) neznižuje šancu na novú graviditu ale zvyšuje riziko predčasného pôrodu a poruchy odlučovania placenty pri pôrode.
    Isto viete, že šanca na uhniezdenie pri IVF je okolo 30% takže aj opakované neúspechy sú súčasťou liečby. Podľa Vašich nálezov sa robí všetko preto, aby ste úspešne otehotnela, verím, že sa to podarí. Niekedy sa to podarí aj po neúspšných umelých oplodneniach prirodzene.

  • Mám nádej?

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň, pán doktor, mám 37 rokov, 30 kg nadváhu a som po dvoch abdominálnych operáciách, čiže je možné, že mám po nich zrasty. Mám za takýchto okolností nádej na otehotnenie, alebo je to z lekárskeho pohľadu úplne nemožné?

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    možné je všetko, ale pri Vašej nadváhe bude tehotnosť pre Vás aj tak strašne riziková (vek+nadváha = cukrovka, vysoký tlak, preeklampsia), takže máte pol roka, aby ste schudla 20 kg (ide to) a potom otehotnela.

  • stále sa nedarí

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň pán doktor. Teraz v apríli budem mať 34 rokov, manžel mal 36. Už 4 roky sa pokúšame o potomka a stále sa nedarí. Máme za sebou už 3 IUI, 1IVF, neúspešne, všetky možné vyšetrenia počnúc genetikou, endokrinológiou, imunológiou, hematológiou... všetko máme v poriadku. Tohto roku sa nám však v januári konečne podarilo otehotnieť prirodzene, o bábätko sme prišli v 11tt, keď zistili, že srdiečko už nebije. V 7tt ešte krásne bilo. Čo by ste nám odporúčali? Koľko od kyretáže máme čakať?Užívam pravidelne kyselinu listovú, na regeneráciu gynex. Mám ja vôbec ešte šancu stať sa mamou, keďže vekom už nie som najmladšia? Ďakujem pekne za vašu odpoveď.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    áno máte velkú šancu, ak sa to raz podarilo, tak to vačšinou vyjde znova a úspešne. Žiadne vitamíny nezvyšujú šancu na zdarné otehotnenie a donosenie plodu, iba zdravý životný štýl a nádej. Som presvedčený, že sa Vám to podarí.