Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,582 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • MA , antikoncepcia

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň p. doktor,
  Chcela by som vedieť váš názor na môj problém: pred tromi rokmi som porodila zdravé dieťatko cisárskym rezom, počas tehotenstva som nemala žiadne problémy, teraz som v priebehu pol roka dvakrát potratila (v 6. tyždni a v 8. týždni). A podstúpila som trikrát čistenie maternice(posledný krát som po čistení krvácala do maternice tak ma čistili o tri dni opäť) teraz som dva týždne po zákroku a mám si isť k lekárke pre antikoncepčné tabletky. Nie je mi ale jasné prečo ich mám užívať. Lekárka mi povedala, že antikoncepcia obsahuje nejaké hormóny, ktoré pomáhajú maternici sa zotaviť a spevniť, kedže ja ju mám veľmi oslabenú a mohla ba sa v mieste rezu pretrnúť. Nie je možné tieto hormóny užívať aj v iných tabletkách? A keď by bola tá antikoncepcia nutná , nemôže ovplyvniť ďalšie tehotenstvo? Dieťatko by sme chceli hneď ako mi to môj zdravotný stav dovolí. Vopred ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  po potrate sa doporučuje aspoň 3-6 mesiacov počkať, antikoncepcia jednak sposobí, že sa neotehotnie skor a jednak hormonálne podporí zhojenie sliznice maternice. Antikoncepcia obsahuje hormony podobné tehotnosti a je pre telo priaznivá, iba hlúpa katolícka propaganda z nej robí strašiaka. Po vysadní možete bezprostredne otehotnieť.