Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,535 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Problém s druhým otehotnením

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Vážený pán doktor,

  mame s manželom takýto problém. Máme skoro dvojrocnu dcérku a v súčasnoti uz po dobu 11 mesiacov (od jej 1 roka) sa pokúšame o druhé dieťa. zatiaľ však márne. Máme nechránený pohlavný styk po celý tento čas. Dcéru som kojila do jej 16 mesiacov, lekárka mi povedala, ze toto mohlao zabrániť ovulácii a teda túto dobu ona nepovažuje za relevantnú. Prestala som ju kojiť asi pred 5 mesiacmi a zatial stale nič. Dcéra sa nám "podarila" až po 6 mesiacoch snaženia. Chcem sa opytať ako by ste navrhoval dalej postupovať? Je možné, že máme nejaký problém, hoci sme v podstate počali prvé dieťa v relatívne krátkom čase, alebo sa mohlo niečo stať v mojom alebo manželovom zdravotnom stave, čo by zásadne ovplyvnilo našu plodnosť. Neprekonali sme ziadne ine zdravotne problemy. Co sa týka pôrodu a tehotenstva - nemala som žiadne problémy, a aj pôrod prebehol sponntánne, dcéra bola v poriadku a aj hojenie a všetky nasledne bezne vysetrenie som mala v poriadku. Este taku jednu otázku, na ktorú sa asi nedá jednoznačne odpovedať, ale predsa. S manželom mame pohl.styk tak 1-max2x za týždeň. Može aj tato frekvencia výrazne znížiť šance vzhľadom na dlžku snaženia.
  Mám 30 rokov, manžel 37.
  Dakujem za odpoved.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  kojenie je samozrejme veľmi účinná antikoncepcia, takže sa snažíte ani nie pol roka, ak sa rok BEZ KOJENIA nebude dariť potom je poterbné vyšetrenie.
  Okrem toho je samozrejmá ideálna hmotnosť a pravidelný radostný sex.