Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,796 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Neviem otehotniet..

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Zdravím Vás, pán doktor.
  S partnerom sa snažíme o bábätko už takmer rok. Asi po 4 mesiacoch som navštívila svojho gynekológa, aby mi spravil vyšetrenia, či som zdravá a plodná. Poslala som aj priateľa na spermiogram. Mne výsledky dopadli dobre, priateľ má okolo 80 % spermií plodných. Pred dvoma mesiacmi som si začala robiť ovulačný test, podľa nich som ovuláciu nemala. Asi 2 x som bola na ultrazvuku, kedy sme s doktorom vypočítavali plodný deň, vždy vajíčko rástlo, ale neostala som tehotná. Pracujem v dosť stresujúcom prostredí a dosť šoférujem. Bojím sa, že mi nedozrievajú vajíčka, možno aj v dôsledku sresu, alebo mám nepriechodné vajíčkovody. Už neviem, čo mám urobiť, aby sa nám to podarilo a dokedy mám čakať..
  Chcem Vás poprosiť o radu, čo by sme mohli ešte vyskúšať alebo či mám podstúpiť operáciu na zpriechodnenie vajíčkovodov (čo by som veľmi nechcela) a či neexistuje iný spôsob ako zistiť, či som komplet v poriadku.
  Vopred ďakujem a ostávam s pozdravom

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  Váš gynekolog by mal všetky vyšetrenia zaplatiť.
  Lebo vyšetrenia a liečba sa robí iba ľuďom, čo majú nejakú diagnózu a chorobu. 4 mesiace neúspechu NIE JE NEPLODNOSŤ !!!!!!!!!!!!
  Zbytočne Vás stresoval vyšetreniami, nijako nezvýšil Vašu šancu na dieˇ)ta. Je to strašné, vyhadzujú sa takto peniaze, miesto toho, aby sa s Vami normálne porozprával a vysvetlil Vám, čo a ako. Je to starší pán, že ?
  Takže, na všetko sa vykašlite, žite normálny život, zdravý štýl, ideálna hmotnosť, šport, výlety, dobrá nálada, vášnivý sex.
  Vtedy sa to podarí.

Podobné otázky

 • Neviem otehotniet..III.

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Ďakujem Vám, pán doktor, za reakciu,
  ale ak má byť táto stránka o diskusii a poradenstve chcejúcim nastávajúcim rodičom, neriešme, prosím, koľko z naších odvodov ide do kapies riaditeľom a top-manažementu poisťovne a koľko len zlomku využijem pre udržanie svojho zdravia.Všetky lieky a vitamíny si kupujem, a keď niečo potrebujem zistiť o svojom zdravotnom stave, nerada by som rozoberala, či som si to vobec zaplatila, lebo som si 100 % istá, že áno, podla súm na mojich mesačných výplatných páskach.Čo pracujem, po skončení vysokej školy, ešte som nebola na práce-neschopnosti a pod. Náš systém zdravotníctva na Slovensku nejaví, totiž, známky zdravého zdravotníctva, avšak nevrdím, že to funguje tak v každej nemocnici a ambulancii a v každom kraji..Chcela som Vás len, ako každé iné maminy a páry, poprosiť o radu, keďže robím všetko možné, aby som ostala tehotná..ale aj napriek tomu sa nám nedarí..
  Ďakujem a ostávam s pozdravom

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  práveže systém bol nastavený veľmi dobre, žiaľ komunistická vláda pána Fica to kompletne zničila a preto naďalej bujnie neprehľadná korupcia, plno zbytočných vyšetrneí, ktoré nič nehovoria.
  Isto Vás váš lekár informoval, že klasické gynekologické vyšetrenie nič nehovorí o prípadnej plodnosti, že vajcovody nie sú na ultrazvuku vidno, že nič nehovorí o prípadnej ovulácii a je preto úplne zbytočné ho robiť "preventívne, či som plodná". Nič sa tým nezistí.
  Ja sa snažím "výchovne" posobiť aj na Vás konzumentov tejto služby. Držím palce.

 • Neviem otehotniet..II.

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Ďakujem Vám, pán doktor za odpoveď.
  To som si ja vyžiadala tie vyšetrenia, aby som si bola istá, že budem mocť mať deti..Mali sme s partnerom predtým asi 2 roky nechránený pohl. styk, ale viac - menej sme si dávali pozor. Nevedela som o nijakých zdravotných problémoch, ktoré by mi bránili otehotnieť, tak sme sa s partnerom dohodli, že si zájdem na vyšetrenie, aby sme vedeli, čo možme čakať. Ale aj napriek tomu, že mi pán doktor oznámil, že som zdravá a parner podľa výsledku spermogramu tiež, neviem ostať tehotná..Vypočítavame dni a stále nič..
  Chcem sa ešte spýtať, keď si budem robiť ovulačný test každý mesiac, napr. 5 po sebe idúcich, a stále ho budem mať negativný..vajíčko mi potom nedozrieva, však? Robí sa na to nejaké special vyšetrenie?Alebo naopak, ak budem mať ovuláciu a neostanem tehotná, možem mať zasa nepriechodné vajíčkovody..však?S mojím pánom doktorom sme usúdili, že by k ovulácii malo u mňa dochádzať na základe bolestivej menštruácie, ale testy mi na to nerobil. Začínam sa báť, že k ovulácii u mňa nedochádza, 2 testy mi vyšli negatívne. Po roku už mám strach, že nebude také jednoduché otehotnieť. Navyše máme známych, ktorým sa to podarilo hneď na prvý krát. Neviem, či som to už písala, ja mám 26 rokov a priateľ 30. Ešte som zabudla na to, že som mala v lete tohto roku zvačšenú štítnu žľazu, endokrinológ mi predpísal hormóny a povedal, že funguje správne. Mohlo by to mať nejaký súvis s otehotnením?
  Vopred Vám ďakujem a prajem všetko dobré do roku 2010.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  aha takže vyšetrenie na vyžiadanie, samozrejme, že na to máte nárok, ak si to zaplatíte, dúfam, že Vám to neplatila naša spoločná kasa poisťovňa, lebo potom by neostali peniaze na onkológiu a operácie detí.
  Ak sa Vám viac ako rok nechráneného styku nedarí oteohtnieť, potom máte diagnozu neplodnosti a poisťovňa uhradí ďalšie vyšetrenia a liečbu.