Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,096 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • TBC

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, pri laparoskpii, robenej v 1/09 z dôvodu primárnej sterility mi zistili rozsiahle zrasty v celej brušnej dutine. Podľa histológie ide o externú endometriózu pelvického peritonea. Teraz, 11/09 mi ale urobili aj tuberkulínový test a bol pozitívny. Ide u mňa o mimopľúcnu TBC. Mám nasadenú liečbu na pol roka - NIDRAZID 400 mg denne. Po liečbe sa budem snažiť otehotnieť, asi umelým oplodnením. Aká je pri tejto kombinácii diagnóz moja šanca otehotnieť? Stretli ste sa počas svojej praxe s úspešným tehotenstvom pri TBC v spojení s endometriózou? Vopred Ďakujem za odpoveď a prajem krásne sviatky.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  je možné, že v súčasnej dobe niekomu na základe tuberkulínového testu povedia, že má genitálnu tuberkulózu ??????????????????????????
  Ja asi snívam, blbnem alebo šaliem ????

  Takže, NEMÁTE MIMOPĹÚCNU tuberkulózu !!!!
  Respektíve, nikto Vám ju nedokázal, a ak mali podozrenie, museli by Vám odobrať vzorky na vyšetrenie na prítomnosť tuberkuloznych bacilov. Pozitívny tuberkulinový test majú všetci, čo sa niekedy stretli s tbc a čo zvýšene tvoria protilátky, ja ho mám taký vysoký, že by som mal tiež tbc všetkého.
  Ak by ste mala genitálnu tbc, tak by ste musela užívať pol roka 4 kombináciu liekov, samotný Nidrazid je slabý a neúčinný.
  Vyhľadajte nejakého odborníka, škoda, že zrušili gynekologické oddelenie v Podunajských Biskupiciach v Bratislave, tam sa na to špecializovali.
  Takže máte endometriozu, nie tuberkulózu, ak majú podozrenie na TBC mali by Vám odobrať znovu vzorky, okrem toho by sa tbc potvrdila aj na histológii.
  Prepáčte som tak strašne rozčúlený, že ani neviem čo napísať.

Podobné otázky

 • TBC 2.

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý večer, pán doktor ďakujem za odpoveď, v žiadnom prípade som Vás nechcela tak veľmi rozčúliť, a ešte tesne pred Vianocami, len som napísala vyjadrenie lekárov.
  Poradili ste mi toto: Vyhľadajte nejakého odborníka, škoda, že zrušili gynekologické oddelenie v Podunajských Biskupiciach v Bratislave, tam sa na to špecializovali.
  Prosím Vás môžete mi nejakého odborníka doporučiť, alebo ma aspoň navigovať, kam sa mám obrátiť? Vopred Vám veľmi pekne ďakujem, a dúfam, že Vás môj dotaz zastihol v dobrej nálade a výbornej duševnej pohode.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ja som sa nerozčúlil na Vás, ale práve je mi ľuto, že Vám niekto podľa mňa škodí.
  Skúste konzultovať v Bratislave www.gpn.sk
  pracujú tam aj odborníci s Podunajských Biskupíc, ktorí majú s tbc naozaj skúsenosti. Ja som už v Prahe, mimo Váš rajon.