• Dobry deň.

    Od januára tohto roku sa snažime s priatelom o babätko. Po vysadení antikoncepcie sa nedostavila menštruácia tak som navštívila gynekológa. Z krvných testov vysvitlo že mám trochu nižší počet estrogénu a vraj mám aj trochu menšiu maternicu. Dostala som injekciu na vyvolanie menštruácie a nasadil mi femibion 800. Keďže sa menštruácia nikdy nedostavila sama chodila som na injekciu každý mesiac. Takto sa to opakovalo až do augusta - 7.augusta som dostala injekciu a 12.augusta prišla menštruácia. Od 5 dňa cyklu mi gynekológ predpísal užívať raz denne 1 tabletu Estrofem 1mg a od 11.dňa cyklu raz denne 1 tabletu Duphaston až do 25.dňa cyklu.Ovulácia sa v auguste podľa ovulačného testu dostavila presne 14.deň cyklu.31. augusta som si urobila tehotensky test ale tehotna som nebola. 2.septembra (čo je vlastne 22.deň cyklu)som začala krvácať. Gynekológ mi povedal že to ešte nemám považovať za normálnu menštruáciu a zvýšil mi dávku Estrofemu na 2 tablety denne. Krvácam ako obyčajne pri menštruácii a aj bolesti v podbrušku mám rovnaké. Prosím poraďte mi či lekár postupuje správne, keďže mnoho žien u nás v meste ma upozornilo, že od neho odišlo po konzultácii svojho zdravotného stavu s inými gynekológmi a jeho nesprávnych postupoch.Ja osobne som s ním zlú skúsenosť zatiaľ nemala. Partner aj ja máme 23 rokov a partnerove testy plodnosti sú v poriadku. Prosím poraďte.
    Ďakujem

    Dobrý deň,
    bolo by veľmi potrebné dokladné endokrinologické vyšetrenie na zistenie príčiny nedostatku estrogénov. Príčina može byť aj inde, nielen vo vaječníkoch. A asi by bola vhodná laparoskopia s odberom vzoriek z vaječníkov. Ste ešte veľmi mladá, a je veľká pravdepodobnosť, že adekvátna liečba bude úspešnáí.
    Estrofem je v poriadku, dopĺňa chýbajúce hormóny, ale nerieši prvotnú príčinu.