Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
17,159 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Dobry deň.

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Od januára tohto roku sa snažime s priatelom o babätko. Po vysadení antikoncepcie sa nedostavila menštruácia tak som navštívila gynekológa. Z krvných testov vysvitlo že mám trochu nižší počet estrogénu a vraj mám aj trochu menšiu maternicu. Dostala som injekciu na vyvolanie menštruácie a nasadil mi femibion 800. Keďže sa menštruácia nikdy nedostavila sama chodila som na injekciu každý mesiac. Takto sa to opakovalo až do augusta - 7.augusta som dostala injekciu a 12.augusta prišla menštruácia. Od 5 dňa cyklu mi gynekológ predpísal užívať raz denne 1 tabletu Estrofem 1mg a od 11.dňa cyklu raz denne 1 tabletu Duphaston až do 25.dňa cyklu.Ovulácia sa v auguste podľa ovulačného testu dostavila presne 14.deň cyklu.31. augusta som si urobila tehotensky test ale tehotna som nebola. 2.septembra (čo je vlastne 22.deň cyklu)som začala krvácať. Gynekológ mi povedal že to ešte nemám považovať za normálnu menštruáciu a zvýšil mi dávku Estrofemu na 2 tablety denne. Krvácam ako obyčajne pri menštruácii a aj bolesti v podbrušku mám rovnaké. Prosím poraďte mi či lekár postupuje správne, keďže mnoho žien u nás v meste ma upozornilo, že od neho odišlo po konzultácii svojho zdravotného stavu s inými gynekológmi a jeho nesprávnych postupoch.Ja osobne som s ním zlú skúsenosť zatiaľ nemala. Partner aj ja máme 23 rokov a partnerove testy plodnosti sú v poriadku. Prosím poraďte.
  Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  bolo by veľmi potrebné dokladné endokrinologické vyšetrenie na zistenie príčiny nedostatku estrogénov. Príčina može byť aj inde, nielen vo vaječníkoch. A asi by bola vhodná laparoskopia s odberom vzoriek z vaječníkov. Ste ešte veľmi mladá, a je veľká pravdepodobnosť, že adekvátna liečba bude úspešnáí.
  Estrofem je v poriadku, dopĺňa chýbajúce hormóny, ale nerieši prvotnú príčinu.

Podobné otázky

 • Clostilbegyt

  , Autor: lenkamisko

  Dobrý deň. Užívala som vo februári clostilbegyt a na tretí deň sa mi objavil paratonzilarny absces na mandli.Moze to mať nejaký súvis? Začínam teraz znova užívať clostilbegyt,tak aby sa mi neobjavil absces na druhej mandli,bojím sa. Tú prvú mi vyoperovali.dakujem vopred za odpoveď. PS:tiež za chcem opýtať,či je problém,že som začala brať teraz clostilbegyt až štvrtý deň menštruácie.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  clostilbegyt je dosť závažný liek s množstvom nežiadúcich účinkov a mal by sa brať iba ak je na 100% indikovaný a hlavne by sa mal brať podľa odporúčaní lekára a nie podľa momentálnych nápadov. Počas brania by bolo vhodné sledovať dozrievanie vajíčok pomocou ultrazvuku. S abscesom na mandli však nemá nič spoločné.

 • Ovulacia

  , Autor: Mišks

  Dobrý den. Dalujem za odpoved pri ovulácii. Nadváhu mam. Duphaston beriem 3-4mesiace menstruacia sa upravila ale ovulacia nič. Endokrinologicke vyšetrenie mám všetko v poriadku. Snažíme sa o druhé babo približne trištvrte roka. Kedy by ste odporučili ísť ísť na podrobnejšie vyšetrenie na nejakú kliniku? Podotýkam te manžel ma spermiogram v poriadku. Dakujem

 • Ovulacia

  , Autor: Mima98

  Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať. Netvori sa mi ovulacia. Vôbec. Mám to potvrdené doktorom. Momentálne beriem duphaston na úpravu cyklu. Čo by som mohla brat voľnopredajný na podporu tvorby ovulácie prosim? Dakujem krasne

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  nič voľno predajné nepomôže na vyvolanie ovulácie. Duphaston môže pomôcť, lebo môže urovnať hormonálne hladiny. Ak máte nadváhu, potom je potrebné upraviť životosprávu, lebo nadváha môže robiť problémy. Ak sa Vám nedarí otehotnieť dlhšie ako rok, potom je na zváženie endokrinologické vyšetrenie a prípadne lieky na podporu ovulácie.

 • Odstránenie polypu

  , Autor: DiaT

  Dobrý deň.
  V marci idem na odstránenie polypu v maternici nakoľko sa pokúšame o bábätko. Ako skoro po zákroku je možné sa opäť pokúšať o bábätko.
  Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  po výkone v dutine maternice je dobré počkať aspoň jeden celý menštruačný cyklus, aby došlo k regenerácií sliznice maternice. Ideálne však je dobré počkať 3 mesiace.

 • Darované oocyty, spermie?

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň.
  Mám 35 rokov, manžel 38. Navštevujeme centrum asistovanej reprodukcie 4 roky. Boli sme:
  - 5 krát IUI - neúspešne
  - 1 krát IVF-ICSI v roku 2010, mala som 17 oocytov z toho sa oplodnilo 13, 1 chemické tehotestvo. IVF-KET- tehotenstvo v 8 týždni potrat. Ďalšie 2 IVF-KET neúspešné. 7 embrií po rozmrazení neprežilo.
  V tomto roku sme absolvovali ďalšie IVF-ICSI, mala som 15 oocytov z toho 13 embrií, po PGD zistili, že 12 nie je životaschopných, 13-náste Turnerov syndróm. Manžel bol na vyšetrení fragmentácie DNA spermie s výsledkom 53% nekvalitných spermií.
  Chceme sa Vás spýtať čo by bolo vhodné:
  a- darované oocyty
  b- darované spermie
  c- darované embrio
  d- niečo iné ?
  Ešte musím spomenúť, že asi 10 krát za 7 rokov som mala pozitívny tehotenský test pri meškajúcej menštruácii. Nasledujúca menštruácia prišla v 40 až 45 deň cyklu, veľmi silná.
  Naše genetické vyšetrenia sú v poriadku, takisto aj protilátky.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  je to skor otázka na dané centrum IVF, čo sú Vám schopní ponúknuť a aké s tým majú skúsenosti.
  Najjednoduchšia by bola inseminácia s darcovskými spermiami, ak sa Vám tvoria oocyty a vy ste geneticky zdravá. Ale skutočne je to na rozhodnutí lekára z centra, ten má o Vás najviac informácii a vie možnosti, aké v centre majú.