Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,535 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Nízka hmotnosť a otehotnenie

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň. Už takmer rok sa s manželom pokúšame o potomka. Mám dosť dlhé cykly, niekedy až 37 dní, občas sú dokonca aj anovulačné. Brala som Clostilbegyt aj Duphaston, podľa folikulometrie na 11 a 14. deň mi môj gynekológ povedal, že ak sa mi folikul vytvorí, stane sa, že nepraskne, čím vlastne nedôjde k uvoľneniu vajíčka, a potom sa z neho utvorí cysta. Stalo sa mi to počas dvoch cyklov. Odporúčal mi laparoskopické vyšetrenie. Chcela by som vedieť názor aj niekoho iného. Som dosť štíhla a mnohí mi vravia, že keby som pribrala, hneď by som otehotnela. Myslíte, že by problém s ovuláciou mohol súvisieť aj s mojou váhou? Pri výške 162 cm vážim 46kg. Hormonálny profil mám v norme. Prosím vás o radu, keďže laparoskopie sa dosť bojím. Ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  žena aby mohla otethonieť, mala by mať okolo 17% telesného tuku. Vaše BMI je 17,5, čo je pod hranicou normy. Netvrdím, že to je príčina, ale osobne by som navrhol dokladné endokrinologické vyšetrenie, aby sa zistila príčina Vašej podvýživy, ktorá možno súvisí aj s poruchou ovulácie a menštruácie.