Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,822 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • uterus unicornis a otehotnenie

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, pán doktor prosím Vás mohli by ste mi ozrejmiť a vysvetliť diagnózu, ktorá mi bola zistená pri laparoskopii , hysteroskopii a chromopertubácii : uterus unicornis cum cornu rudiment l.dx. S partnerom sa snažíme o otehotnenie, akú mám možnosť podľa Vás otehotnieť a donosiť dieťa . Mám plánované ešte HSG vyšetrenie. Ďakujem za Vašu trpezlivosť a odpoveď . Jana

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  maternica pri svojom vývine vzniká z dvoch základov, ktoré spolu zrastú. Nezrastená časť potom tvorí vajcovody.
  Ak vznikne porucha vývoja a zrastu maternice vznikajú rozne tvary od dvoch nezrastených materníc až po tzv. rohatú maternicu tvaru srdca.
  Uterus unicornis cum cornu rudimentario je jednou z variant poruchy vývoja maternice, kedy sa jeden roh maternice vyvíja menej a je malý a na tehotnosť nepoužiteľný.
  Doležité je, či má roh dutinu a či komunikuje s druhou stranou maternice, ak áno, potom tu hrozí reálne riziko uhniezdenia vajíčka a prasknutia rohu s veľkým krvácaním. Avšak stále je reálne veľká šanca, že sa vajíčko uhniezdi do vačšieho rohu a tehotnosť prebehne bez komplikácii normálne.