• uterus unicornis a otehotnenie

    Dobrý deň, pán doktor prosím Vás mohli by ste mi ozrejmiť a vysvetliť diagnózu, ktorá mi bola zistená pri laparoskopii , hysteroskopii a chromopertubácii : uterus unicornis cum cornu rudiment l.dx. S partnerom sa snažíme o otehotnenie, akú mám možnosť podľa Vás otehotnieť a donosiť dieťa . Mám plánované ešte HSG vyšetrenie. Ďakujem za Vašu trpezlivosť a odpoveď . Jana

    Dobrý deň,
    maternica pri svojom vývine vzniká z dvoch základov, ktoré spolu zrastú. Nezrastená časť potom tvorí vajcovody.
    Ak vznikne porucha vývoja a zrastu maternice vznikajú rozne tvary od dvoch nezrastených materníc až po tzv. rohatú maternicu tvaru srdca.
    Uterus unicornis cum cornu rudimentario je jednou z variant poruchy vývoja maternice, kedy sa jeden roh maternice vyvíja menej a je malý a na tehotnosť nepoužiteľný.
    Doležité je, či má roh dutinu a či komunikuje s druhou stranou maternice, ak áno, potom tu hrozí reálne riziko uhniezdenia vajíčka a prasknutia rohu s veľkým krvácaním. Avšak stále je reálne veľká šanca, že sa vajíčko uhniezdi do vačšieho rohu a tehotnosť prebehne bez komplikácii normálne.