Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,626 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
  • vrastena placenta

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobry den,
    po porode sa mi neodlucila placenta, robili mi manualnu lizu a nasledne kyret.Na stvrty den po porode mi vyskocili teploty do 38, slabo som krvacala. Na sone boli viditelne este nejake zvysky pravdepodobne placenty asi vo velkosti 33mm. Vo vytere z posvy E-coli.Dali mi antibiotika, stav sa mi hned na druhy den zlesil, teploty nemam, ocistky su svetlo ruzove a nepachnu.Mam este dobrat anibiotika a o dva tyzdne kontrolne sono. Myslite ze nebude nutne robit dalsi kyret? Lekar ma podozrenie ze placenta bola vrastena a skonci to odobratim maternice.Do akej doby by mali tie zvysky zmiznut, je sanca ze telo sa s nimi vysporiada a vstrebu sa neskor? Je v pripade ze tam na kontrolnom sone este budu jedina moznost kyret? Ak su tie zvysky vrastene je jedina moznost hysterektomia alebo sa to da este nejako konzervativne riesit?Dakujem za odpoved.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    v prvom rade nemusí ísť o zbytky placenty, občas sa aj zrazeniny zorganizujú v maternici tak, že to vyzerá ako zbytky placenty.
    Okrem toho naozaj existuje možnosť, že sa pomaly ohraničia a vstrebajú. Ale existuje reálne riziko krvácania, vtedy je nutná operácia.

Podobné otázky

  • Vrastená placenta

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Moja sestra mala rizikové tehotenstvo z dôvodu nízko položenej placenty. Prvé 3 mesiace boli takmer bezprobémové a zvyšok tehotenstva vzhľadom na diagnózu a veľký strach o bábätko preležala.Počas tehotenstva bola i často hospitalizovaná. Bolo to ťažké obdobie, ale napriek všetkým rizikám tehotenstvo trvalo 40 týždňov. Nadišiel deň pôrodu, bábätko sa narodilo krásne zdravé,pôrod bol spontánny, ale počas 3.doby pôrodnej sa všetko skomplikovalo a sestra bola v ohrození života. Placenta sa nedala porodiť, došlo k obrovskej strate krvi, až takmer po hodine sa začalo s operáciou, počas ktorej museli odstrániť i maternicu, nakoľko bola do nej vrastená placenta.
    Mysleli sme si, že je zachránená a bude v poriadku. Po 2 hodinách nám lekári oznámili, že stav je naďalej veľmi vážny, krvácanie sa nepodarilo zastaviť. Krv, ktorú dostávala organizmus neprijímal. Po ďaľšej hodine bol stav maximálne kritický, sestra stratila viac ako 5 litrov krvi, urýchlene došlo k ďaľšej životazáchrannej operácii.
    Po takmer 3 hodinovej operácii, sme museli čakať do rána, čo bude ďalej. Bola stabilizovaná, stav bol naďalej veľmi kritický.
    S nekonečným strachom a obavami sme všetci čakali kedy sa preberie. Na obrovské šťastie mozog bol v poriadku, všetkých poznala aj si pamätala čo sa stalo do pôrodu.
    Na 3.deň po pôrode UZV vyšetrením jej zistili, že má ešte slabé krvácanie a museli ju znova 3x operovať. Po tejto operácii dostávala ďalšie veľké množstvo transfúzií.
    Teraz je 6 deň po pôrode, je stabilizovaná a stále na JIS. Je veľmi zoslabnutá, vysilí ju i rozprávanie.
    Je to neuveriteľný šok čo sa všetko odohralo po pôrode, nakoľko sestra si na svoje tehotenstvo musela dlho počkať, bábätko bolo veľmi očakávané. Chcela by som vedieť, či sa dal zistiť pred pôrodom takýto stav placenty, prípadne či sa dalo predísť týmto neuveriteľným komplikáciam.
    Ďakujem.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    v prvom rade chcem Vašej sestre popriať veľa síl a šťastia, nech sa rýchlo zotaví.

    Vynikajúci stav nášho porodníctva má pre nás - porodníkov jednu "nevýhodu". Automaticky sa očakáva, že porod dopadne dobre, že z porodnice odídu dvaja zdraví ľudia. Veľmi radi by sme toto našim klientkam poskytli, ale žiaľ súčasná veda nemože garantovať na 100% úspešnosť v oblasti porodníctva. Ak to nevyjde, vačšinou sa hľadá vinník a hľadá sa chyba. Je to úplne logické. Prípadov úmrtia žien v súvislosti s porodom a tehotnosťou je v českej republikce cca. 10 ročne (na 100.000 porodov). Je to tak malé číslo, že nikto s tým vlastne nepočíta.

    Jedna z veľmi častých príčin závažných porodníckych stavov je práve nesprávne usídlená placenta.
    Placenta je ako rakovina, rýchle sa množí a zanoruje sa do maternice. Našťastie imunitný systém matky si s ňou dokáže poradiť a udrží jej "bujnenie" v medziach normy a pustí si ju do steny maternice pod kontrolou. Po porode plodu sa placenta odlúči, cievy matky, ktoré viedli k placente sa stiahnu a rodička nekrváca.
    Za niektorých okolností (najčasetjšie však bez akejkoľvek príčiny) sa nepodarí udržať vrastanie placenty v norme a placenta prerastie do steny maternice. V horších prípadoch stenu maternici "prežerie" a vrastie aj do okolných orgánov (močový mechúr, črevo, brušná stena). Zákerné je, že tento stav sa nepozná pred porodom, lebo ultrazvukové odlíšenie hranice placenty a maternice nie je možné. Našťastie stav je veľmi zriedkavý.

    Takáto vrastená placenta sa po porode neodlúči, zostane v stene maternice a cievy, ktoré ju vyživovali zrazu zostanú otvorené a začne krvácanie. Prietok cievami maternice je až pol litra za minútu, takže žena može za 3 minúty stratiť 1,5 litra krvi. Jediným riešením za týchto okolností je odoperovanie maternice ako zdroja nestíšiteľného krvácania. Občas je potreba aj podviazať veľké cievy.

    Je to strašne závažný, život ohrozujúci stav, vzniká náhle, nečakane. Toto krvácanie býva spojené aj s poruchou zrážania krvi, lebo sa z chorej placenty vylučujú látky, ktoré spotrebujú zrážacie faktory.
    Často sú potrebné opakované operácie, lebo sa tvoria takzvané krehké zrazeniny, v čase operácie už nič nekrváca, ale za pár hodín sa zrazeniny na cievach rozpadnú a znovu sa objaví krvácanie.

    Nemáte to ľahké, ale nezávidím ani zúčastneným kolegom, sú to strašné stresy, bezsenné noci, strach o život pacienta a keď to žiaľ nedopadne dobre, automaticky sťažnosti a súd.
    Pevne verím, že už všetko dopadne dobre, prajem rýchlu rekonvalescenciu a myslím na Vás.