Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,626 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
  • 2.porod

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobry den pan doktor, rada by som zistila pricinu miernej komplikacie mojho druheho porodu. Mala som velky problem babo vytlacit. Na ujasnenie, 1. porod siel uzastne, hladko, babo malo 4400g, napriek tomu som ho vytlacila na "jeden sup". Myslela som, ze to tak pojde aj druhy krat, no napriek tomu, ze babo bolo o 300g mensie, 2.faza sla pomaly, tazko, uz som sa bala, ze to nezvladnem...Bolo to uple ine ako 1.krat. Z medicinskeho hladiska tam nebol zadrhel, siel zahlavim, pupocnik nebol omotany. Rodila som 2 roky po sebe. Je to proste tym, ze kazdy porod je iny? Aky je vas nazor? vdaka za odpoved.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    áno, každý porod je iný, rotácia hlavičky, sklon hlavičky, Vaša celkové kondícia.
    Avšak osobne si myslím, že úlohu hraje aj tzv. spomienkový optimizmus, kedy sa Vám zdá, že to predtým bolo ľahké a pritom to také ľahké nebolo.

Podobné otázky

  • S akymi ukonmi sa da kombinovat cisarsky rez?

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobry den prajem,
    Po 1.porode (2020, cisarsky rez z dovodu polohy babatka) som mala diastazu priamych brusnych svalov na 4.8cm podla sono vysetrenia. Niektori fyzioterapeuti odporucali ist s tak velkou diastazou na operaciu, uprednostnila som pravidelne cvicenie, ktore mojmu stavu vyrazne pomohlo ale ani po 3 rokoch pravidelneho cvicenia diastaza uplne nezmizla, najvyraznejsia zostala okolo pupka - asi 3cm. Okrem toho mi zistili herniu pod pupkom s brankou 13mm (pravdepodobne zle zahojena rana po laparoskopii z 2018). Chirurg co pozeral herniu tvrdil ze nie je velka a nie je pravdepodobne ze by mohla sposobit problem ale odporucil ju skontrolovat po 2.porode. Okrem toho som mala 3 roky problem s nervami na bruchu, zda sa ze koncom tehotenstva sa poskodili, nedokazala som svaly riadne napnut a mala som znizenu citlivost koze na celom bruchu od branice az po jazvu po cisarskom reze. Bola som aj na emg vysetreni kde nenamerali takmer ziadnu svalovu aktivitu este pol roka po porode. Citlivost aj schopnost ovladat svaly sa mi do 3 rokov takmer uplne vratila. Teraz som znova tehotna. Zaujimalo by ma ci by ste pri mojom zdravotnom stave odporucali skor planovanu sekciu - ci by mohla pomoct predist dalsim zdravotnym komplikaciam. A ak ano, ci je mozne kombinovat sekciu rovno aj so zasitim hernie alebo zasitim diastazy? Dakujem za Vas nazor!

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    práve pre tieto chronické závažné problémy, ktoré spôsobuje cisársky rez u nás robíme obraty plodu pri naliehaní zadočkom. Škoda, že Vás neposlali.
    Osobne si myslím, že by bol u Vás možný pokus o prirodzený pôrod, ktorý má obrovské výhody aj pre Vás aj pre novorodenca. Ak Vám diastáza nerobí vážne problémy, po pôrode by sa dal ďalším cvičením stav zlepšiť alebo udržať v tejto forme.
    Ak by ste absolvovali sekciu, dá sa pri nej diastáza ošetriť, ale závisí aj na tom akú máte jazvu po predošlej operácii.

  • porod placenty

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý den.Zaujímalo by ma,podľa čoho sa lekár rozhodne ako bude žena rodiť placentu?
    Pri 1.porode som zatlačila,porodnik tahal za pupočnik. Pri 2.porode mi lekarka vravela,nech netlačím (prečo?) a čakala kým sa porodí sama...no nakoniec mi ju aj tak vyberala rukou,lebo to nešlo ani po oxytocíne...
    Po 1.bolo všetko ok,po 2.som mala este mesiac po porode nález na usg.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý den,
    kontrolovaný ťah za pupočník a tlak rodičky je normálny postup pri porode placenty. Musia však byť príznaky toho, že sa placenta odlúčila. Občas sa stane, že sa placenta neodlúči, alebo sa zachytí za krčok, potom je nutné placente pomocť rukou.