• DNA testy

    Dobry den pan doktor. Chcela by som sa vas spytat, ak si necham spravit dna testy- brca tesy a dopadnu dobre, znamena to ze nikdy nedostanem rakovinu prsnika a maternice-vajecnikov? A pytam sa aj preto, ze na Mamografiu by som tym padom nemusela chodit? Mam 45 rokov. Dakujem za odpoved

    Dobrý deň,
    nie. Veľká väčšina rakoviny prsníka a vaječníkov vzniká u žien, ktoré majú negatívne BRCA testy. BRCA iba znamená, že je riziko výrazne vyššie, ale týka sa iba malého počtu žien.
    Určite je vhodná mamografia a testy sú u Vás zbytočné ak nemala mama alebo sestra v mladosti rakovinu prsníka.