• screening

    Dobrý deň prajem,
    chcela by som sa spýtať na riziko down syndromu. Mám 24 rokov, screening je negatívny, riziko na down je tam 1 v 310(v termíne). Dnes som bola na poradni a môj lekár na sone nevidel žiadne abnormality. Je to minimálne riziko? V poznámke nižšie je uvedené že len podľa môjho veku je to riziko také. Môj lekár mi to nejako extra neobjasnil, ani sa mi ktomu nejako nevyjadril. Ďakujem vopred za vašu odpoveď.

    Dobrý deň,
    Váš vek (24 rokov) nijako nezvyšuje riziko Downovho syndrómu. Riziko 1:310 znamená, že s rovnakými výsledkami bude mať 309 žien zdravé dieťa a jedna dieťa s Downovým syndrómom. Je na Vás, či je toto riziko pre Vás akceptovateľné. Ak nie, žiadajte genetickú konzultáciu.
    Na ultrazvukovom vyšetrení je možné hľadať niektoré nálezy, ktoré toto riziko zvýšia (ak sú prítomné) alebo znížia (ak nie sú prítomné).