Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
17,431 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Menopauza

  , Autor: blabla

  Dobrý deň prajem,
  mam 45 rokov a začala mi pred par mesiacmi menopauza. Príznaky sa mi darilo donedávna prírodnými prostriedkami nejako zvládať, ale posledné dva mesiace mám problémy najmä so silnými návalmi tepla, potením, nespavosťou - čo mi veľmi komplikuje fungovanie doma aj v práci.
  Nie je na menopauzu priskoro? Aké vyšetrenia by ste mi odporúčali? Som inak poistenkyňou Dôvery – neviete, ci mám nejaké benefity? Ďakujem za info.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  menopauza najčastejšie prichádza práve vo veku medzi 45 a 55 rokom života. Najprv vyhasína ovulácia a menštruačné cykly sa skracujú a môže byť aj silnejšie krvácanie, niekedy až s potrebou kyretáže.
  Neskôr vyhasne aj tvorba estrogénov a dôjde k typickým menopauzálnym prejavom, ktoré uvádzate aj vy. 45. rok nie je priskorý, je to normálny vek, kedy tieto prejavy nastupujú. Dokonca ženy so skorším nástupom menopauzy majú nižšie riziko niektorých druhov rakovín.
  Liekom voľby je náhrada estrogénov v rôznych formách, ak máte maternicu (nebola ste operovaná) je potrebné dať kombinovaný preparát, u žien po odstránení maternice stačia čisté estrogény.
  Žiadne špeciálne vyšetrenie nie je potrebné, ale určite by ste mala myslieť na preventívne vyšetrenie prsníkov na včasný záchyt prípadnej rakoviny prsníka - odporúčaná je mamografia. Pokiaľ ste poistenkyňou Dôvery, mamografické vyšetrenie máte u zmluvných partnerov do 10 dní po objednaní. Všetky bližšie informácie, ako aj iné benefity, nájdete tu:
  https://www.dovera.sk/poistenec/preco-byt-v-dovere

Podobné otázky

 • rada

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den pan doktor potrebovala by som poradit mam 54 rokov menstruaciu minully rok som mala kazdy druhy treti mesiac doktor mi dal proveru vtedy nastali moje problemy menstruacia sa zmenila ze ju mavam castejsi pred troma mesiacmi som ju mala po 15 dnoch doktor mi nasadil noretrisheron uzivala som ho mesiac potom dalsi mesiac v poriadku a teraz som dostala zasa za 15 dni moj problem je ale v tom ze 5.4 odchadzam do aciny co mam robit?Mam strach ze sa mi moze nieco stat lekar mi doporucil ascorutin uzivam nepomaha.Menstruacia je taka silnejsia Poradte mama cestovat? Je to zle alebo normalne v prechode este mam myom di 1,3 cm

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  boli by vhodné tablety pre perimenopauzálne ženy, tieto tablety upravia menštruačný cyklus.
  Ak však nie je krvácanie sposobené hormonálne potom je potreba pátrať po príčine, ten myom mi príde malý, ale závisí na jeho umiestnení.

 • Menopauza - nedostatok hormónov

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Akým spôsobom sa dá zistiť u ženy u ktorej začína menopauza, že ktorého hormónu má nedostatok, či sa jedná o estrogén, alebo progesterón? Musí to byť len rozbor krvi, prípadne sa to dá zistiť na základe psychických a telesných problémov? Ak áno, tak na základe ktorých a to rozlišuje?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  je to strašne jednoduché - ako prvá vysadí ovulácia a preto chýba na začiatku progesteron, ale to žena nezistí na sebe, jedine, že sa jej može zosilniť a skrátiť menštruácia. Až keď sa začne znižovať produkcia estrogénov, potom začnú menopauzálne príznaky.

 • otehotnenie 50 ročnej

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Chcem sa opýtať či som mohla otehotnieť,keď mám 50 rokov a mala som v predošlých mesiacoch skrátenú menštruáciu cca 23 dní.Následne som mala nechránený pohlavný styk 3 dni pred očakávanou menštruáciou.Teraz mi mešká menštruácia 2 týždne

 • klimaktérium?

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, mám 44 rokov, v poslednom roku som menštruáciu mávala, ale dosť v nepravidelných intervaloch, meškávala v rozmedzí od 1-2 týždňov. Vždy v strede cyklu som pociťovala návalovú vlnu, s pálivým doprovodom smerom od vaječníkov hore k hrudi a sprevádzalo to zvýšené búšenie srdca. Trvalo to krátko, ale ten pocit bol nepríjemný a navyše som sa vždy obávala, aby sa mi to nestalo napr. v práci, vonku, skrátka niekde mimo domova. Teraz som mala naposledy menštruáciu 5.12.2009 a odvtedy nič. Lekár mi pichol agolutin a nič. Urobil test tehotnosti-negatívny. Napokon mi nasadil Lutenyl. Dobrala som 10 tabliet a mám čakať 10 dní, či sa menštruačný cyklus objaví. Povedal mi, že v mojom veku je to ešte skoro, aby som bola bez menštruácie, kvôli iným možným zdrav. ochoreniam, ktoré tento stav sprevádzajú. Veľmi ťažko sa mi s ním komunikuje, lebo nepovie nič navyše a keď sa pýtam odpovie jedným slovom. Rada by som vedela, že ak mi teraz do 10 dní cyklus sa obnoví, bude to už trvalé, alebo zasa budem musiet niečo užívať? Alebo môžem byť už bez cyklu??? Ďakujem za odpověď

 • menopauza

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Chcem sa opytat ako zena zisti ze je v menopauze ake sú priznaky