• slávka

    pán Doktor, prosím o odpoveď na špecifickú otázku. mám fixný zubný strojček, idú mi ho dávať dolu, to znamená bolesť, aj vrtanie a čistenie. tiež ma čaká vytrhnutie zuba a oprava kazov. vždy pri tom reagujem stuhnutím tela a stiahnutím brucha. v prípade, že som tehotná, môže to vyvolať potrat alebo inak ohroziť dieťa?
    pri prvom dieťati som mala krčok od začiatku len 3cm (pôrod 36tt), potom zašívaná a ležala som 4 mesiace na Mg infúziách. čaká ma to opäť? môžem to nejako ovplyvniť k lepšiemu už od začiatku?
    počula som, že existuje potratový gén/chromozóm(?), teda embryo ho obsahuje, čím dôjde k potratu. je to pravda? dá sa aj napriek tejto skutočnosti takéto dieťatko donosiť? ak mám viac potratov, tak ho obsahujú všetky vajíčka?
    ďakujem Vám za Váš čas.

    Dobrý deň,
    stiahnutie brucha nič nevyvoláva ani nič neohrozuje.
    3 cm krčok je normálny, predčasný porod v anamnéze zvyšuje riziko opakovania, ale každá gravidita je iná, ovplyvniť sa to nedá
    Potratový gén neexistuje, 90% potratov je geneticky nezdravých, ale majú rozne genetické chyby, nie jeden chybný gén.
    Može ísť buď o náhodu /najčastejšie/ alebo rodičia majú nejakú genetickú vadu, vtedy sa opakovane potráca.