Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,543 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
  • tripple testy

    , Autor: Registrovaný používateľ

    dobry den, chcem sa opytat ci sa tripple testy robia nalacno, alebo mozem pred nimi jest. dakujem za odpoved

Podobné otázky

  • AFP versus AMNIO

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobry vecer, p.Zahumensky,

    chcem sa vas opytat na jednu vec, pretoze ako kazda zena, som dost zvedava a dost spekulujem ;)

    absolvovala som AFP testy (negativne) a tripple test (negativny), avsak kedze moja diagnoza je "vyvazena translokacia", tak ma poslali na odber, ktory uz mam (zatial bez problemov) za sebou.

    Zaujima ma len jedno, naco sa robia AFP a tripple testy, ked mi vlastne kazdy lekar, dokonca aj genetik (co sice potvrdzuje jeho "licenciu" :)), povedali, ze AFP a tripple testy v podstate neukazuju nic, co chcem vediet, to znamena postihnutie.
    Riesia teda tieto testy iba riziko vzhladom na vek zeny alebo co vlastne riesia a na co su, ked su pre mna zbytocne? Alebo je to len pre "normalne" zeny, so ziadnou podobnou diagnozou ako je moja?

    Ak ano, je tu este dalsia vec ... keby som nemala dva potraty, nic sa nemeni na veci, ze tuto diagnozu vyvazenej translokacie mam, len mozeme povedat, ze som mala stastie, ze sa to "podarilo". Geneticka, aj viacero lekarov mi tiez potvrdili, ze vyvazena translokacia je v populacii dost bezna a teda je mozne, ze ju ma aj polovica zien. Naco su potom takymto zenam, ktore len nevedia o svojej diagnoze, AFP a tripple testy?

    Ja len chcem vediet, preco sa vlastne robia a ci nie zbytocne.

    Dakujem, snazila som sa strucne a jasne ;)

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    trippletest na základe hodnot vypočíta riziko pre danú ženu. Ide o nenáročné vyšetrenie, ktoré zúži okruh žien, ktoré potrebujú amniocentézu.
    Nie sú zbytočné.

  • znova ten problém

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň pán doktor, už som vám písala viackrát, opäť sa na vás obraiam . Mám 34 rokov /v čase termínu pôrodu 35/. V 13.týždni som bola v súkromnom prenatálnom centre na kombinovaný test - 1. skríning. Merania Nt/v 12/6 1,7 mm/, prítomnosť nosovej kosti boli v poriadku.Povedala mi to lekárka po ultrazvuku, že zatiaľ je všetko v poriadku. Krvné testy neboli dobré zrejme som mala znížené PAPP. Doktorka konštatovala, že tá krv môže poukazovať na DS alebo na gestózu, prípadne vysoký krvný tlak. Ja som gestózu prekonala pri prvom tehotenstve pred 12 rokmi odvtedy sa liečim na hypertenziu. Tlak mám dlhodobo stabilizovaný. Kombinované riziko pre DS bolo 1:273 /hranica je 250/- hraničné. Na základe toho mi bola genetikom indikovaná amniocentéza. Odporúčal mi však vyčkať ne tripple testy. Bola som rozhodnutá v prípade pozitívneho odberu prerušiť tehotenstvo. V 17. týždni mi tie testy robili s negatívnym výsledkom hladina AFP i HCG boli ok - skrining negatívny 1:3500. Na základe odporúčaní viacerých lekárov /aj vás/ som v 19. týždni absolvovala genetický ultrazvuk v tom istom súkromnom centre. Po polhodinovom dôkladonom vyšetrení / doktor meral malého niekoľkokrát, videl že som rozrušená, chcel ma upokojojiť, bola som plánovaná na odber /konštatoval, že zatiaľ je všetko v poriadku a mám byť spokojná. Je to na 98%. Upozornil ma, že mám placentu vpredu, ale ak si chcel byť istá, môžem ísť ešte na odber. On by však na zákalde všetkých tých papierov, čo som mala so sebou amniocentézu neidikoval, potom by vraj mala ísť na odber každá tehotná.Vypočítal mi nové riziko na základe 1. skríningu /1:273 / a gen. ultrazvuku 1:2600/hranica je 500/ - negatívny . Bola som šťastná, že je všetko ok, no postupne som znova začala panikáriť, že keby som mala ten odber bolo by to istejšie. Teraz som v 22/0 a neviem či by mi ten odber ešte urobili? A čo tá placenta vpredu? Vraj aj amnio nie je na 100 %´Dakujem vám za trpezlivosť.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    amniocentéza je skoro na 100%, ak sa prevedie dobre a vyjde kultivácia.
    Vaše riziko sa všetkými vyšetreniami znížilo na negatívne a ja osobne by som amniocentézu nedoporučoval, pretože riziko, že po nej potratíte je viac ako 100 násobne vyššie ako riziko poškodeného dieťaťa.
    Na druhej strane, niekedy pocit istoty je k nezaplateniu v 22. týždni sa amniocentéza dá previesť a prevádza sa aj z psychologickej indikácie. Je to na Vás.

  • amniocentéza

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň, pán doktor mám problém s rozhodnutím ísť alebo nie na amniocentézu. Mám 34 rokov / v marci 35/. V 13. týždni mi robili screeningovéé vyšetrenie - kombinovaný testultrazvuk, krv, vek/ Všetky merania boli v norme - šijové prejasnenie, prítomnosť nosovej kosti, "plochosť" tváričky. Z hľadiska NT bolo pomer pre Down 1:701, k veku 1/373, ku krvným testom 1:145 / free-beta HCG, PAPP-a / celkový výsledok kombinovaného testu 1:273.
    V pondelok som bola na tripple testy, dnes som sa dozvedela výsledky, ktoré sú výborné , moja doktorka sa vyjadrila, že vzhľadom k môjmu veku sú super - 1:3500.Všetky sledované markery sú v norme. Je teraz na mne, aby som sa do piatku rozhodla,či podstúpim amniocentézu. Som v 17. týždni. . Som na veľkých pochybách . Keby nebolo tých krvných testov v 13. týždni, nič by som neriešila. Ale teraz? Prečo sú rozdiely také veľké. Môže to súvisieť s tým, že tripple testy mi robili nalačno a tie prvé nie? Doktorka ma pri prvých testoch upozornila na to, že tá krv /bielkoviny/môže súvisieť s gestózou, ktorú som pri prvom tehotenstve prekonala, že "to" mám v sebe.Na 17. decembra som objednaná na morfologický ultrazvuk s fetalechokardiogramom, stačilo by toto vyšetrenie? Viem, že konečné rozhodnutie je na mne, aleb poraďte mi, prosím. Vďaka

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    riziko potratu po amniocentéze je cca. 1:100. Prvý skríning ste mala v "šedej" zóne, ani negatívny ani pozitívny, druhý skríning - je negatívny.
    Ja osobne sa nazdávam, že amniocentéza nie je indikovaná, ak sa testy robili v kvalitnom laboratóriu.
    Možete ešte požiadať u superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie na vyššom pracovisku, kde na základe tzv. minor markerov toto riziko ešte zmenšia.