• AFP versus AMNIO

    Dobry vecer, p.Zahumensky,

    chcem sa vas opytat na jednu vec, pretoze ako kazda zena, som dost zvedava a dost spekulujem ;)

    absolvovala som AFP testy (negativne) a tripple test (negativny), avsak kedze moja diagnoza je "vyvazena translokacia", tak ma poslali na odber, ktory uz mam (zatial bez problemov) za sebou.

    Zaujima ma len jedno, naco sa robia AFP a tripple testy, ked mi vlastne kazdy lekar, dokonca aj genetik (co sice potvrdzuje jeho "licenciu" :)), povedali, ze AFP a tripple testy v podstate neukazuju nic, co chcem vediet, to znamena postihnutie.
    Riesia teda tieto testy iba riziko vzhladom na vek zeny alebo co vlastne riesia a na co su, ked su pre mna zbytocne? Alebo je to len pre "normalne" zeny, so ziadnou podobnou diagnozou ako je moja?

    Ak ano, je tu este dalsia vec ... keby som nemala dva potraty, nic sa nemeni na veci, ze tuto diagnozu vyvazenej translokacie mam, len mozeme povedat, ze som mala stastie, ze sa to "podarilo". Geneticka, aj viacero lekarov mi tiez potvrdili, ze vyvazena translokacia je v populacii dost bezna a teda je mozne, ze ju ma aj polovica zien. Naco su potom takymto zenam, ktore len nevedia o svojej diagnoze, AFP a tripple testy?

    Ja len chcem vediet, preco sa vlastne robia a ci nie zbytocne.

    Dakujem, snazila som sa strucne a jasne ;)

    Dobrý deň,
    trippletest na základe hodnot vypočíta riziko pre danú ženu. Ide o nenáročné vyšetrenie, ktoré zúži okruh žien, ktoré potrebujú amniocentézu.
    Nie sú zbytočné.