• AFP versus AMNIOCENTEZA

    Dobry den, p.doktor, pred par dnami som sa vas pytala na vyvazenu translokaciu a naslednu amniocentezu.

    Ako som spominala, nerada by som na nu sla, to vsak nie je dolezite. Zaujimalo by ma, nakolko presne su AFP testy. Nejake vseobecne percenta su urcite specifikovane.
    O amniocenteze sa pise, ze je spolahliva na 90%, v niektorych pripadoch (Downov syndrom) na 99%.

    Dakujem a prajem uspesny vstup do Noveho Roka(u). ;)

    Dobrý deň,
    samotné AFP je veľmi nepresné, lepší je ztv. tripple test, ktorý na základe kombinovaných hodnot vypočíta riziko u bežnej populácie. V nie ste bežná populácia.
    Avšak neviem ako to bude u Vás, balansovaná translokácia je veľmi riziková, skoro až na50%, že sa translokovaný chormozóm prenesie a bude dieťa trizomické. Mnoho detí s Downovým syndrómom majú normálny tripple test, nie je to 100% metóda ani u bežnej populácie.
    Určite by ste mala absolvovať aspoň dokladnú genetickú konzultáciu.