Tehotenstvo a streptokok
Tzv. β-hemolytický streptokok je pre tehotnú ženu veľmi nebezpečný, pretože môže zapríčiniť predčasný odtok plodovej vody, predčasný pôrod a horúčku pri alebo po pôrode.
Predčasný pôrod: Príliš skoro na svet...
Ako sa tehuľka môže infikovať streptokokom?
K infekcii u tehuľky dochádza buď prenosom na genitálie pri pohlavnom styku alebo z vlastného tráviaceho traktu ženy.
Osobitná pozornosť sa venuje hlavne ženám s predčasným odtokom plodovej vody, kde sa po zistení β-hemolytického streptokoka aplikujú antibiotiká.
Okrem toho, že tento streptokok ohrozuje priebeh tehotenstva, je mimoriadne nebezpečný pre novonarodené dieťa.
Prečítajte si: Pôrod - ako začína, ako prebieha?
Streptokok ohrozuje aj novorodenca
Postihnutí novorodenci sú vystavení väčšiemu riziku úmrtia alebo ireverzibilného, čiže nezvratného postihnutia (poškodenie zraku, sluchu, mentálna retardácia).
Týka sa to predovšetkým nezrelých a imunologicky postihnutých plodov, ktoré sú zaťažené vyšším rizikom postihnutia streptokokovou sepsou so smrteľnými následkami.
V súčasnosti sa – ak nejde o predčasný odtok plodovej vody – streptokoky u zdravých tehotných žien v čase tehotnosti neliečia (ak sa totiž preliečia, často dochádza k opakovanej infekcii), ale ich prítomnosť sa overuje v dostatočnej časovej rezerve pred pôrodom (u nás v 35. týždni).
Pokiaľ dôjde k spontánnemu pôrodu, podávajú sa antibiotiká v čase tesne pred pôrodom a počas neho, aby sa redukovalo riziko prenosu na plod prechádzajúci cez pôrodné cesty.
Rozhodne musí byť o výskyte β-hemolytického streptokoka informovaný pôrodník aj pediater, aby mohli byť včas vykonané príslušné opatrenia na prevenciu vážnych následkov infekcie u dieťaťa, ako aj u matky.