Som tehotná: Dve čiarky, ktoré vám zmenia život

Redakcia | 20. február 2023
Som tehotná

Zistili ste, že čakáte dieťatko? Gratulujeme! Tehotenstvo je jednou z najväčších a pre väčšinu žien aj najkrajších zmien v živote.

Zrána vám býva ťažko, cítite sa unavená, prsia sú citlivé. To je len zopár znakov, ktoré vám nesmelo našepkávajú, že je čas urobiť si tehotenský test. Existuje však celý súbor príznakov tehotenstva. Schválne, ktoré nájdete na sebe?

ZNAKY TEHOTENSTVA

Žalúdočná nevoľnosť, ranné zvracanie 

Ak ste inak zdravá, náhly pocit pokazeného žalúdka vás môže zaskočiť hlavne vtedy, ak ešte s tehotenstvom nepočítate. V prípade, že nevoľnosti neustupujú, prekontrolujte si menštruačný kalendár. U mnohých žien sa tento príznak objaví hneď, ako im vynechá menštruácia alebo krátko na to. Samozrejme, pocity nevoľnosti či zvracanie nemusia byť samy osebe príznakom tehotenstva – môžu sa vyskytnúť aj za úplne iných okolností. 

Slinenie, pachuť v ústach 

Hormóny v počiatočnom štádiu tehotenstva spôsobujú, že žene sa v ústach tvorí väčšie množstvo slín. Slinenie sa vyskytuje aj pri žalúdočnej nevoľnosti mimo gravidity. Podobne je to aj so zvláštnou chuťou v ústach. 

Nechutenstvo či chuť na určité jedlá 

Nechuť jesť môže byť slabším príznakom žalúdočnej nevoľnosti, prípadne ju sprevádza, hlavne keď už len pomyslenie na jedlo vám rozkolíše žalúdok. Na druhej strane sa môže objaviť chuť len na isté, niekedy až zvláštne jedlá. Ženy sa občas „priznávajú“ k mimoriadne bizarným chutiam, napr. na zubnú pastu, omietku a pod. Pri vyváženej strave však bývajú chute na zvláštne jedlá len minimálne či sa vôbec nevyskytnú.

som tehotná

Vône a zápachy 

Precitlivenosť na určité vône sa môže objaviť kedykoľvek počas života, zvyčajne v spojitosti so žalúdočnými ťažkosťami. Málokedy je taká výrazná ako počas tehotenstva, keď sa obľúbené vône stávajú vaším nepriateľom. Čo vám doteraz voňalo, náhle začne páchnuť a naopak. Zvyčajne v tehotenstve platí: čím menej vôní, tým lepšie... 

Časté močenie 

Ak si potrebujete odbehnúť na toaletu častejšie než doteraz, a nemáte príznaky zápalu močových ciest, na príčine je zvýšené prekrvenie malej panvy, ktoré robí váš mechúr citlivejším, čím sa dostavuje častejšie nutkanie na močenie. Spravidla to po prvej tretine tehotenstva ustane, vrátiť sa to môže v závere gravidity, keď plod viac tlačí na močový mechúr. 

Zápcha 

Črevá v tomto období trochu „zlenivejú“, pomalšie posúvajú potravu, čoho dôsledkom je zápcha. Samotná sa však za príznak tehotenstva nepovažuje, hlavne nie u žien, ktoré s ňou majú problém dlhodobo.

Závraty, niekedy až mdloby 

Občas sa vám zakrúti hlava, máte pocit, že omdliete a niekedy sa vám to aj „podarí“. Na príčine býva znížený krvný tlak. Situáciu zhoršuje aj prípadný boj so žalúdočnými nevoľnosťami.

Únava, spavosť 

Organizmus, ktorý sa v ranom štádiu gravidity trochu „prelaďuje“, akoby potreboval viac síl, čo dáva najavo zvýšenou únavou a potrebou spánku. Často zaspíte cez deň, ani neviete ako... Samozrejme, niečo podobné sa môže objaviť aj v iných obdobiach života. 

Smútok až depresívna nálada 

Ak je žena v tomto období smutnejšia, je to spôsobené súhrou viacerých faktorov. Stačí, ak ju potrápia niektoré z vyššie uvedených príznakov. Pocit, že niečo s vaším telom nie je v poriadku, nikomu na dobrej nálade nepridá. Nepomôže ani to, keď už zaručene viete, že ste tehotná – mnohé príznaky dokážu byť také nepríjemné, že žena sa len sotva dokáže tešiť zo začínajúceho sa tehotenstva. Ak vás však žiaden z týchto príznakov netrápi, ešte stále sú tu hormonálne zmeny, ktoré prebiehajú vo vašom organizme. Práve tie majú na svedomí zvýšenú precitlivenosť, plačlivosť, obavy, smútok, depresívnu náladu i strach, či tehotenstvo vydrží a bude v poriadku. Dobrým liekom je primeraná fyzická aktivita, napr. prechádzka a záľuby. 

Vynechanie menštruácie 

Zvyčajne sa považuje za „zaručený“ príznak tehotenstva, ale nie je to tak. Je síce pravda, že u absolútnej väčšiny žien menštruácia po otehotnení vynechá, no stať sa tak môže aj z iných dôvodov – ochorenie, stres a pod. Na druhej strane sa môže krvácanie objaviť aj počas tehotenstva, spravidla v dňoch, keď mala prísť menštruácia. Toto krvácanie však býva zvyčajne slabšie. Pozor, nepravidelné krvácanie, zvyčajne 6 až 8 týždňov od poslednej menštruácie, môže signalizovať mimomaternicovú graviditu. Akékoľvek krvácanie v čase tehotenstva môže byť signálom hroziaceho potratu alebo vo vyššom štádiu predčasného pôrodu. 

Zväčšenie prsníkov 

Mnohé ženy tomuto príznaku ani nevenujú pozornosť, pretože sa s ním stretávajú pred začiatkom menštruácie. V tehotenstve však býva o čosi výraznejší (ale nemusí), niekedy môže byť spojený aj so zvýšenou citlivosťou až bolestivosťou prsníkov. Samozrejme, s postupujúcou graviditou sa budú prsníky ďalej zväčšovať – ako príprava na budúce dojčenie po pôrode, postupne sa môže objaviť aj vylučovanie bielej tekutiny – mledzivo (kolostrum). 

Zväčšenie obvodu brucha 

Tohto príznaku sa nedočkáte hneď, zvyčajne sa objaví až vo štvrtom-piatom mesiaci. Samotné zväčšenie brucha je preto v ranom období gravidity veľmi nespoľahlivé. 

Kožné zmeny 

Ženám v tehotenstve sa občas na tvári i na iných častiach tela objavujú pigmentové škvrny, stmavne farba bradaviek a vonkajších genitálií, zvyšuje sa pigmentácia na čiare medzi pupkom a lonovou kosťou. Jednotlivé príznaky sa však môžu objaviť aj mimo gravidity, napr. pri ochorení pečene, po slnení ap.

Môžete mať viacero príznakov, ale aj nemusíte. Mamy viacerých detí vám tiež potvrdia, že každé tehotenstvo je iné a čo platilo pri prvom, pri druhom už nie.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: