Vitamín A a tehotenstvo: Pozor na vysoké dávky, môžu poškodiť plod

Redakcia | 9. január 2023
Vitamín A a tehotenstvo

Užívanie vitamínu A vo forme výživových doplnkov, je počas tehotenstva veľmi rizikové.

Vitamín A - v ktorých potravinách ho nájdete

Vitamín A je antioxidant, ktorý pomáha chrániť bunky pred poškodením, pomáha pri tvorbe a udržiavaní zdravého zraku, pokožky a slizníc. Vyvážená strava počas tehotenstva by mala obsahovať dostatok vitamínu A, pozor však na vysoké dávky. Môžete ho získať z potravín, ako sú mliečne výrobky, vajcia, mäso, ryby, oriešky a zelenina, najmä  mrkva, špenát a červené a žlté plody a zelenina. 

Prečo je vitamín A nebezpečný v tehotenstve

Nadmerné množstvo vitamínu A môže byť pre tehotné ženy nebezpečné, pretože môže spôsobiť vrodené chyby plodu a problémy v tehotenstve. Vysoké dávky vitamínu A sú tiež spojené s rizikom krvácania a zlyhania pečene. Preto je dôležité, aby ste sa riadili odporúčanými dávkami vitamínu A počas tehotenstva a aby ste sa vyhli prípravkom s obsahom vitamínu A, pokiaľ vám to lekár vyslovene neodporúča. 

Retinol a tehotenstvo

Retinol je forma vitamínu A, patrí k najobľúbenejším kozmetickým produktom na vylepšenie vzhľadu pokožky, pretože má výrazný protivráskový efekt. Ak ste tehotná, kozmetické produkty s retinolom radšej vynechajte zo svojej rutiny. V prípade akýchkoľvek pochybností alebo obáv by ste sa mali poradiť so svojim lekárom. 

Užívanie vitamínu A vo forme výživových doplnkov,  je počas tehotenstva veľmi rizikové. Vyhýbajte sa preto v tomto období konzumácií pečene a pečeňových výrobkov a o užívaní vitamínu A sa poraďte so svojim gynekológom. Buďte opatrné s užívaním tohto vitamínu aj počas dojčenia, prestupuje do materského mlieka. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: