Missed abortion: Čo je to zamĺknutý potrat?
Missed abortion alebo zamĺknutý potrat je jednou z foriem spontánneho potratu.
Rozdiel oproti bežnému potratu je v tom, že sa u ženy neprejavuje krvácaním a bolesťami podbruška, teda príznakmi vypudzovania potrateného embrya z maternice. Príčin môže byť niekoľko.
Zo strany matky (napr. hormonálne príčiny, malformácie maternice, zápaly, imunologické faktory, poranenia maternice a pod.) a tiež zo strany embrya. Tie sú z hľadiska zamĺknutého potratu významnejšie. Ide najčastejšie o abnormality v genetickej výbave.
Keď sa dieťa nenarodí. Aký potrat som prekonala?
Vývoj embrya sa zastaví
Pokiaľ sa opakovaným ultrasonografickým vyšetrením preukáže neprítomnosť akcie srdca embrya a zastavenie jeho ďalšieho vývoja, musí vyšetrujúci lekár, bohužiaľ, konštatovať diagnózu zamĺknutého potratu. Uvedenú informáciu je nutné podať citlivo, s jasným vysvetlením stavu a ďalšieho postupu. Zamĺknutý potrat sa štatisticky radí k potratom spontánnym. Ich frekvencia je rôzna. Podľa literárnych údajov sa takto končí približne 10 – 15 % diagnostikovaných tehotností.
Hospitalizácia je pri diagnóze zamĺknutého potratu nevyhnutná
Hrozí totiž riziko rozvoja rôznych komplikácií, ktoré by mohli spôsobiť, okrem iného, aj následky komplikujúce následnú tehotnosť. Pri potvrdení diagnózy zamĺknutého potratu je nutné indikovať a previesť inštrumentálnu revíziu dutiny maternice (kyretáž), v celkovej anestézii pacientky. Tento výkon je najúčinnejšou prevenciou komplikácií spontánneho, zamĺknutého potratu. Zabezpečí sa ním aj dokonalá regenerácia sliznice maternice a príprava na možnú ďalšiu tehotnosť.
Zamĺknutý potrat: Plakala som za tým, čo sme vlastne ešte ani nemali
Histologické vyšetrenie
Embryo a ostatné štruktúry sa po zákroku histologicky vyšetrujú, aby sa vylúčili menej časté a závažnejšie príčiny zastavenia vývinu tehotnosti. S ďalšími pokusmi o počatie sa odporúča počkať aspoň tri nasledujúce menštruačné cykly, zabezpečujúce zregenerovanie sliznice dutiny maternice.