Tehotná v lete: Horúčavy verzus klimatizácia
Leto s bruškom je trochu náročnejšie. Na toto si dajte pozor!
Vplyvom vysokých teplôt zvyčajne dochádza k rozťahovaniu ciev, následne k zníženiu tlaku, s čím sa spája únava, malátnosť, ospanlivosť, bolesti hlavy, niekedy až odpadnutie.
Pokiaľ sa k tomu pripojí nedostatočný prísun tekutín, môže to situáciu ešte zhoršiť – krv je hustejšia, ťažšie cirkuluje v tele, trpia aj obličky. U žien s vysokým tlakom krvi či s opuchmi nôh sa môže ich stav tiež zhoršiť.
Príčinou mnohých ťažkostí býva nesprávne používaná klimatizácia
Pre pacientov trpiacich na srdcové a cievne ochorenia môže náhly rozdiel predstavovať podobný problém, ako keby rozohriaty človek skočil do studenej vody. Taktiež prechod z klimatizovaného priestoru von do horúčavy môže spôsobiť zdravotné ťažkosti. Preto je veľmi dôležité klimatizáciu správne používať.
Častou chybou je nastavenie klimatizácie na podstatne nižšiu teplotu, než je vonku – neodporúča sa väčší rozdiel teplôt ako 6 °C.
Bruškové otázniky: Čo je s bruškom v lete dovolené, a čo nie?
Ak je potrebné, po nastúpení do auta možno ešte teplotu postupne znížiť, treba si však uvedomiť, že čím väčší je rozdiel teploty medzi vonkajškom a interiérom auta, tým intenzívnejšie klimatizácia pracuje a teplotu znižuje silnými prúdmi studeného vzduchu z vetracích otvorov, čo môže zapríčiniť napr. prechladnutie, ochorenie hrdla, ochorenie močových ciest a pod. V takom prípade je lepšie počas cesty zastaviť niekde v tieni a skúsiť interiér auta ochladiť takýmto spôsobom.
Podobné problémy môžu byť s klimatizáciou aj vnútri budov, kde neustále prúdenie studeného vzduchu taktiež môže viesť k zdravotným problémom. Okrem toho treba pamätať aj na pravidelnú údržbu a čistenie klimatizácie.
Prehriatie organizmu
V horúčavách, ktoré atakujú teploty 35 stupňov a viac, nie je problém sa k nemu dopracovať. Prehriatie organizmu vzniká vtedy, ak telo nedokáže spracovať prijímané teplo.
Je to napríklad pri pobyte vonku vo vlhkom a horúcom počasí pod priamym slnkom, pri nedostatočnej ochrane oblečením a nedostatočnej hydratácii.
Prvá pomoc pri vyčerpaní z tepla a prehriatí organizmu
Symptómy prehriatia:
- únava,
- nevoľnosť,
- zvracanie,
- malátnosť,
- bolesti hlavy,
- závrate,
- zvýšená teplota.
- vo vážnejších stavoch je dokonca možná dezorientácia, či strata vedomia.
Ako predísť prehriatiu?
- pravidelným pitným režimom,
- svetlým a vzdušným oblečením,
- nosením pokrývok hlavy, v
- yhýbaním sa pobytu vonku počas obeda.
Prehriatie negatívne vplýva na tehotenstvo a tehotnú ženu, preto ak žena pociťuje spomínané príznaky, je vhodné vyhľadať lekársku pomoc.