Chceš otehotnieť? Poradím ti...

Petra Hladká | 16. november 2020
Snažilky

Možno sa vás to netýka. K deťom ste sa dopracovali, ani neviete ako. No verte, nie vždy je to tak.

Problémy s otehotnením má v súčasnosti každý šiesty pár. Je preto veľká pravdepodobnosť, že otázky, ktoré kladiete kolegyni v práci, mysliac si, že ju nakopnete k plodeniu, sú pre ňu zraňujúce. Alebo ste na mieste tej kolegyne vy...

Ak ste sa dostali do fázy, keď máte pocit, že všetci naokolo sa rozmnožujú ako huby po daždi, a každá kamarátka v okolí je v radostnom očakávaní, určite poznáte tie „dobre“ mienené rady a nemiestne poznámky okolia... Pre nich sú to možno len slová, ktorými sa snažia vyplniť hluché miesto v konverzácii, no vás neuveriteľne zraňujú.

Netušia, čo všetko stojí za vašou (podľa nich) „sladkou“ bezdetnosťou. Nie je to užívanie si života, ale boj s vlastným telom, neraz sprevádzaný nepríjemnými vyšetreniami a riešením otázok, ktoré zvyčajne bývajú ukryté za múrmi spálne. 

Urobili sme si vlastný prieskum najnepríjemnejších otázok a rád, ktorým čelí neúspešná snažilka. 

1. Už ste svoji vyše roka, kde je bábätko?

Je jedno, či je pár spolu rok, dva alebo desať. Plodenie detí je súkromnou a INTÍMNOU záležitosťou partnerov. Je to podobné, ako by sa vás niekto opýtal, v akej polohe sa milujete najčastejšie. Inými slovami, nie je to vec okolia a nech vás akokoľvek svrbí jazyk, radšej si doň zahryznite.

2. Ja som otehotnela, len čo na mňa muž hodil trenky

Niektorým párom sa podarí otehotnieť okamžite, no iné majú cestu k dieťatku poriadne kľukatú. Nemôžete sa porovnávať s kamarátkou. Jej a vaše reprodukčné zdravie sú dve odlišné veci. Aj keď táto veta mala pôsobiť vtipne, opak je pravdou. Pre ženu riešiacu neplodnosť je necitlivá a zraňujúca. Na krehkú dušu snažilky pôsobí ako chvastanie. Naozaj.    

3. Kúpte si psa

Je to síce dobrá rada, ale len ak prechádzky so psíkom využije snažilka na budovanie si kondičky a veselé klebetenie s kamarátkou. Iný efekt to nemá. Pes neznamená, že žena otehotnie. A ona chce predsa bábätko! 

4. Ja mám deti tri – veľmi hnevajú... Vezmi si jedno moje

Nech sa na to pozrieme akokoľvek, nadnesené otázky o možnom tehotenstve človeka, ktorému sa nedarí počať, vyznievajú vtipne len pre toho, kto ich hovorí. Pre adresáta sú nepríjemné a naozaj bolia. Nútia ho znova sa zamýšľať nad svojím zlyhaním, za ktoré nemôže. Táto konkrétna je, navyše, až rúhaním. Nie, pár túžiaci po bábätku si už nechce užívať dovolenky vo dvojici a romantické večere pri sviečke by s radosťou vymenil za oné tri ukričané ratolesti.  

5. Začni sa hýbať, schudni a rýchlo otehotnieš

Nie zlá rada, ak žena túžiaca po bábätku trpí extrémnou obezitou. Povedzme si však na rovinu – myslíte, že naša snažilka si nezapla internet plný zaručených rád, ako otehotnieť? V snahe dopracovať sa k vytúženému tehotenstvu už pravdepodobne vyskúšala aj tie, ktorým ani sama neverí. Takmer s istotou už má za sebou „overené“ polohy na plodenie, zdvihnuté nohy po milovaní a poctivo užíva aj vitamíny na plodnosť. No tehotná nie je... 

6. Vyskúšajte adopciu

Verte nám, túto alternatívu dotknutý pár pravdepodobne riešil. A hoci je starostlivosť o adoptované dieťatko šľachetný čin, nie každý sa na to cíti. Navyše, adopcia je dlhodobý proces, ktorý niekedy trvá aj roky. A hoci sú známe prípady, keď žena otehotnela len čo si osvojila dieťatko, je to skôr rarita. 

7. Možno vám to nie je súdené

Táto veta je asi najzraňujúcejšia. Je jedno, či sa žena snaží roky neúspešne o bábo, alebo má za sebou šesť potratov. 

Touto jedinou vetou akoby ste jej povedali, že vlastne nie je predurčená byť matkou a má sa  s tým zmieriť. Omyl, s tým sa zmieriť nedá. Skúste jej radšej nájsť odborníka, ktorý jej môže pomôcť. Na Slovensku je ich veľa. Ozaj, vedeli ste, že návšteva centra asistovanej reprodukcie neznamená, že žena automaticky podstúpi umelé oplodnenie? Možno stačí len drobnosť, ktorú odhalia lekári vďaka rôznym vyšetreniam a vytúžené bábätko bude na svete! 

8. IVF? Vieš koľko stojí a aký je to zásah do organizmu? 

Áno, je, no ak sa pár neúspešne snaží o dieťatko niekoľko rokov, asi niekde bude problém. A naozaj, niekedy je umelé oplodnenie jedinou možnosťou ako otehotnieť. V dnešnej dobe to už neznamená, že sa žene narodia pätorčatá. Asistovaná reprodukcia (aj na Slovensku) je na vysokej úrovni a snahou každej takejto kliniky je zdravé bábätko. A že to niečo stojí?

 Verte nám, pár, ktorý rozmýšľa nad možnosťou IVF, počíta s možnosťou stresu, bolesťou aj peňažnými výdavkami, ak môže mať dieťa, než aby dal prednosť pohodliu pred možnosťou držať v náručí svoj vlastný uzlíček lásky. 

9. Waaau, IVF – aké skvelé a vzrušujúce!

Nie, nie je to skvelé ani vzrušujúce. Je to proces splodenia dieťaťa. Bez intimity, lásky, nežností a všetkých tých vecí, ktoré majú predchádzať splodeniu dieťaťa. Už to nie je vec dvoch ľudí, ale celého tímu lekárov, sestier, embryológov a andrológov, v ktorých rukách je vaše rodičovstvo. Pre pár je to neskutočne náročné obdobie plné stresu, očakávania a pokory. Je to skúška partnerského spolužitia, aj vlastného odhodlania. 

Ako sa teda zachovať, keď dieťa neprichádza a všetci radia?

Nijako. Zabudnite na dvojzmyselné otázky aj ľútostivé pohľady. Nikomu to nepomôže. A hoci každým slovom to myslíte dobre, nikdy neviete, ako to druhá strana pochopí.

Buďte citlivý – ak snažilka rozpráva počúvajte a skúste sa vcítiť do jej kože. Zaručených rád, ako otehotnieť, má zo všetkých strán viac ako dosť – tak sa jej len opýtajte, či o tom chce hovoriť. Možno jej to pomôže viac než tisíc zbytočných slov... 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: