Ako otehotnieť ČO NAJRÝCHLEJŠIE?

Petra Hladká | 20. Apr 2020
ako otehotniet co najrychlejsie

Pravdepodobnosť počatia v čase ovulácie je podľa štatistík len zhruba 30 %.

Tehotenstvo nie je samozrejmosť. A už vôbec nie v dnešnej dobe, keď má problémy s plodnosťou každý šiesty pár. Ako podporiť svoju plodnosť tak, aby sa detský kočík s bábätkom stal čo najrýchlejšie realitou?

Lubrikačný gél  odložte

Hoci je dobrým pomocníkom, pri plodení potomka môže byť skôr na škodu. Prečo? Mnohé lubrikačné gély obsahujú látky, ktoré na spermie nepôsobia príliš priateľsky. Stavte preto radšej na kvalitnú a dostatočne dlhú predohru a prirodzené zvlhčenie.

V prípade, že sa bez lubrikantov neviete zaobísť, siahnite radšej po špeciálnych géloch, ktoré sú určené pre chvíle, keď sa o bábo naozaj snažíte. Neobsahujú konzervačné látky a ich pH je totožné s pH vagíny ženy v plodných dňoch. 

Sledujte svoj menštruačný cyklus

Popravde, môžete sa snažiť ako chcete, ak „to“ nerobíte v správnom čase, k oplodneniu vajíčka a následnému tehotenstvu nedôjde. Ovulácia nastáva spravidla len raz za mesiac a vystihnúť ten správny moment je pre mnohé páry naozaj ťažké.

Samozrejme, naše telo nám dáva viac či menej viditeľné znamenia, že nastal ten správny čas. Indície ako zvýšená chuť na intímnosti, hlien krčka maternice, ktorý sa z hustejšieho zmení na vodový, či zlepšenie stavu pleti, prehliadne len máloktorá žena. 


Tie citlivejšie môžu ovuláciu pociťovať ako bolesť na pravej alebo ľavej strane podbruška – podľa toho, z ktorého vaječníka sa vajíčko uvoľňuje. 

Spoľahlivým indikátorom ovulácie býva bazálna teplota, ktorá sa v období ovulácie zníži približne o pol stupňa. Obľube sa však tešia aj testy ovulácie, ktoré sú založené na podobnom princípe ako tehotenské testy, no namiesto „tehotenského hormónu“ hCG detegujú luteinizačný hormón v moči.

Vypočítajte si svoje plodné dni

Ak máte pravidelnú menštruáciu, je to jednoduché. Pri štandardnom 28-dňovom menštruačnom cykle nastáva ovulácia spravidla na 14. deň. 

Ak poznáte dĺžku svojho cyklu, vaše plodné dni vám pomerne presne určí aj mobilná aplikácia – napríklad aj v podobe elektronického menštruačného kalendára.  

Ak nastane ovulácia, z folikulu na vaječníku sa uvoľní vajíčko. Od tejto doby má zhruba 12 až 24 hodín na to, aby došlo k jeho oplodneniu. Spermie sú však o niečo životaschopnejšie. V tele ženy prežijú približne 5 dní. Práve preto trvajú plodné dni ženy o niekoľko dní dlhšie, ako je samotná „životnosť“ vajíčka.

Pravdepodobnosť počatia v čase ovulácie je podľa štatistík len zhruba 30 %

Ak ste mali nechránený pohlavný styk pár dní pred ovuláciou, k oplodneniu vajíčka môže dôjsť – spermie si na neho „počkajú“. Svoje šance na tehotenstvo znásobíte, ak budete mať pohlavný styk aspoň každý druhý deň. Ani ideálne podmienky však nezaručia, že hneď otehotniete. Pravdepodobnosť počatia v čase ovulácie je podľa štatistík len zhruba 30 %.

Kyselina listová - v čom je jej sila?

Vedeli ste, že existuje vitamín, ktorý je nevyhnutný pre zdravé tehotenstvo? Je ním vitamín B9, teda kyselina listová, ktorej nedostatok v tele môže znamenať stratu tehotenstva či vážne poškodenia plodu a jeho nervovej trubice.

Práve neurálna trubica a mozog sa vyvíjajú hneď v raných fázach tehotenstva, keď žena možno ani netuší, že je tehotná. Práve to je dôvod, prečo gynekológovia odporúčajú užívanie kyseliny listovej už v období, keď sa o bábätko ešte len snažíte. Kyselina listová je dôležitá nielen pre plod, ale aj pre samotnú matku – chráni ju totiž pred nebezpečnou preeklampsiou.

Ak začne žena užívať kyselinu listovú aspoň mesiac pred otehotnením a následne ju užíva počas celého prvého trimestra, zníži sa riziko defektov neurálnej trubice u dieťaťa o 50 až 70 %. 

Na trhu je množstvo komplexných výživových doplnkov na podporu plodnosti, ktoré okrem vitamínov obsahujú aj aminokyseliny a antioxidanty. Žiadny z nich vám nezaručí, že otehotniete, no určite doplnia do tela chýbajúce látky, vďaka čomu sa telo pripraví na možné tehotenstvo. Podobné komplexné balíčky doplnkov výživy môžete zadovážiť aj svojmu partnerovi. 

Doprajte si vitamíny plodnosti
Prečítajte si tiež:

Doprajte si vitamíny plodnosti

Čistá hlava

Veru, čakanie na bociana je niekedy frustrujúce, no nedovoľte, aby sa z intímnych chvíľ s partnerom stala honba za dieťaťom. Stres sa s plodnosťou nekamaráti a vytúžené materstvo môže poriadne oddialiť. Všetko začína v hlave, tak si ju nechajte čistú

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: