ZRASTY: Príčina neplodnosti?

ZRASTY: Príčina neplodnosti?
13.10.2019 v kategórii Snažilky, autor Denisa Priadková OZ Bocian, foto: istockphoto.com

Šanca otehotnieť, pri pravidelnom nekrytom pohlavnom styku, normálnom cykle, funkčnej ovulácii a bez množstva neviditeľných či viditeľných, zjavných i tichých prekážok, je približne desaťkrát za rok, a výsledkom je jedno dieťa.

Aj preto je plánovanie tehotenstva čoraz dôležitejšie a poruchy plodnosti, najmä tie drobné prekážky, ktoré nevidno, je potrebné poznať a odstraňovať.

Skvelou investíciou do budúcnosti je teda poznať svoje telo a riziká, ktoré na plodnosť číhajú. Okrem veku, obezity, práce na zmeny či stresu, o ktorých sme už písali, sa tentoraz pozrieme na zúbok zrastom, mimoriadne zákerným nepriateľom plodnosti.

Bez bolesti, bez varovania

Moje osobné stretnutie so zrastami sa začalo dobrou správou. „Máte skvelú hojivosť, pani,“ oznámila mi lekárka pri preväze po operácii, odstránení mimomaternicového tehotenstva. Presne túto dobrú správu som počúvala od detstva, ošúchané koleno sa očistilo do troch dní, rany sa scelili, aj keď boli hlboké… A zopár hrubších bielych čiar, ktoré mi pripomínali, že som bola skôr chlapec ako dievčatko s mašľou, mi nikdy nevadilo.

Až do chvíle, keď som sa tri dni po operácii nedokázala ani rovno postaviť a mala som pocit, akoby moje vnútornosti, hádam až pod bradu, niekto krížom-krážom prešil pevným stehom na šijacom stroji. 

A to som ešte nevedela, že zrasty, následok ťažkého zápalu v brušnej dutine, boli príčinou mojich problémov, ktoré vyvrcholili dvomi operáciami, pretože narušili jemné tkanivo vo vajíčkovodoch, ktorého úlohou je posúvať vajíčko do maternice, aby sa po oplodnení mohlo usadiť tam, kde má, čiže v maternici. Zrasty. Drobné, viditeľné vlastne len pod mikroskopom. Bez bolesti, bez varovania...

Ďalšie mimomaternicové tehotenstvo bolo vlastne vyslobodením

Odvtedy viem, že existujú operačné techniky, ktoré sú, laicky povedané, citlivejšie a šanca, že sa vám v tele vytvoria pevné povrazy medzi maternicou, vaječníkmi, mechúrom, črevami a vajíčkovodmi, je o čosi menšia ako pri bežnom zákroku, kde sa zrasty tvoria väčšine žien, štatisticky skvelo vyjadrenej číslami 55 – 100 %. 

Zrasty

Zrasty, odborne adhézie (zlepky či prílepky) sú znakom dobrého hojenia a telo nimi vyjadruje svoju schopnosť obnovy. Nevznikajú totiž len pri operáciách, ale aj pri zápaloch alebo niektorých ochoreniach, napríklad endometrióze. Pri operáciách im moderná medicína dokáže aspoň čiastočne predchádzať, závisí to však od komunikácie medzi lekárom a pacientom, pričom pacientom môže byť napríklad vaša osemročná dcéra. A to je dôvod, prečo sa o zrastoch a ich vzniku oplatí vedieť. Ochránite ju nielen pred potenciálnymi poruchami plodnosti, ale aj pred bolesťou, komplikáciami pri trávení, vyprázdňovaní, menštruácii, pohlavnom živote či bežnom pohybe.

Zrasty môžu vzniknúť nielen pri otvorenej operácii, napríklad pri odstraňovaní slepého čreva, myómu alebo cysty, ale aj pri zásahu do brušnej dutiny laparoskopicky. Žiadna ochrana nie je stopercentná, ale celkom určite sa pri zásahu do brušnej dutiny spýtajte lekára na mikrochirurgické techniky (drobnejšie šitie a postup, ktorý preukázateľne znižuje riziko vzniku zrastov), prípadne preparáty, ktoré pôsobia ako bariéra proti vzniku zrastov. Existujú vo forme gélu, ktorý sa vpraví do operačnej rany.

Okolo orgánov, ktoré chce operatér ochrániť, vytvoria dočasný obal z látky, ktorá sa neskôr vstrebáva. V každom prípade, rovnako dôležité je ranu držať v čistote a chrániť pred infekciou, ktorá je ďalším dôvodom pre naše telo, aby vytvorilo pavúčiu sieť zrastov.

Vnútromaternicové zrasty

Mimochodom, dôvodom, pre ktorý lekári, najmä mladým ženám, neodporúčajú potrat, sú práve vnútromaternicové zrasty, ktoré sú dôsledkom revízie dutiny maternice pri zákroku. Klinickými prejavmi sú nepravidelná menštruácia a znížená intenzita menštruačného krvácania.

Komplikovanejšie operácie spôsobujú komplikovanejšie následky, a tým aj väčšie zrasty. Množstvo snažiliek, ktoré prešli poradenstvom Občianskeho združenia Bocian, zrasty identifikovalo ako príčinu, kvôli ktorej sa im nedarí otehotnieť a nechalo si ich operačne odstrániť.

zrasty na maternici

Zákrok je to pomerne bežný, je však potrebné počítať s tým, že i on môže opäť zanechať – áno, hádate správne – nové zrasty! Klinické štúdie však potvrdzujú, že chirurgické odstránenie zrastov, ktoré je možné aj laparoskopicky, šancu na počatie a donosenie dieťaťa zvyšuje. Ak teda máte podozrenie, že by to mohli byť práve zrasty, čo vám komplikujú cestu k bábätku, poraďte sa so svojím gynekológom a situáciu riešte čo najskôr.

Dobrou správou, hoci opakujeme, že zrasty sú zdravou reakciou organizmu a kto má lepšiu hojivosť, má skrátka väčšiu tendenciu k ich vzniku je, že diagnostické techniky, pri ktorých ide o vizuálne vyšetrenie orgánu, napríklad diagnostická hysteroskopia alebo diagnostická laparoskopia, zanechávajú zrasty len vo výnimočných prípadoch.

A tu je niekoľko otázok, ktoré môžete položiť svojmu operatérovi:

 • O aký typ zákroku pôjde? Bude to laparoskopická operácia alebo laparotómia?
 • Je možné, aby antibiotická liečba, začatá ešte pred operáciou, znížila riziko vzniku zrastov?
 • Aké je riziko vzniku zrastov pri mojej operácii a ktoré orgány môžu byť postihnuté?
 • Aký vplyv môžu mať zrasty, ktoré by sa mohli vytvoriť, na moju plodnosť?
 • Čo môžete urobiť priamo v priebehu operácie pre to, aby bolo riziko vzniku zrastov minimálne? 

Zrasty môžu byť celkom bez príznakov, ale – na druhej strane – môžu spôsobovať celý rad chronických klinických ťažkostí. Ide predovšetkým o:

 • riziko črevnej obštrukcie,
 • chronickú panvovú bolesť,
 • bolesť v oblasti brucha (najmä v okolí pupku), ktorá sa môže zhoršiť po jedle,
 • bolesti pri menštruácii,
 • bolesti pri pohlavnom styku,
 • neplodnosť.