ENDOMETRIÓZA: Je riešením otehotnieť?

MUDr. Peter Brenišin | 13. máj 2019
ENDOMETRIÓZA: Je riešením otehotnieť?

Hoci to môže znieť zvláštne, faktom je, že jedným z možných spôsobov, ako sa endometriózy „zbaviť“, je tehotenstvo.

Počas gravidity menštruačný cyklus nefunguje, takže endometriózne ložiská nespôsobujú v tomto období ťažkosti. To isté možno zhruba konštatovať aj o období po pôrode, keď žena dojčí a ešte nemá menštruáciu. Dokonca v minulosti, keď ešte neexistovala adekvátna konzervatívna liečba, bolo tehotenstvo prakticky jedinou alternatívou liečby, pričom u niektorých žien došlo dokonca k útlmu ochorenia, ktorý pretrval aj po skončení dojčenia. 

Endometrióza a neplodnosť
Prečítajte si tiež:

Endometrióza a neplodnosť

Ako sa "zbaviť" endometriózy?

Na margo chirurgickej liečby v minulosti treba podotknúť, že laparoskopia je pomerne novou technikou, takže v minulosti sa chirurgická liečba musela vykonávať klasicky, čo predstavovalo omnoho invazívnejší a náročnejší zákrok než v súčasnosti, s podstatne dlhšou dobou rekonvalescencie a s vyšším rizikom nežiaducich účinkov.

Čo sa týka vzťahu endometriózy a tehotenstva, problém je v tom, že samotná endometrióza môže byť príčinou neplodnosti –u žien s neplodnosťou je výskyt endometriózy pomerne vysoký, 25 až 35 percent. Jednak môžu byť endometriózou postihnuté samotné vnútorné pohlavné orgány, ktoré potom nie sú plne funkčné, jednak sa môže stať, že vznikne mimomaternicové tehotenstvo, ak si vajíčko „pomýli“ výstelku maternice s endometrióznym ložiskom vo vaječníku alebo vo vajíčkovode.

Riešením je chirurgicky odstrániť postihnutú časť vajíčkovodu alebo vaječníka, čo ešte môže zhoršiť vyhliadky na ďalšie otehotnenie. Preto ak sa žene podarí otehotnieť a porodiť, a ak plánuje viac detí, mala by využiť na ďalšie otehotnenie čas po skončení dojčenia, kým sa endometrióza nevráti späť „v plnej sile“. 

Chirurgická liečba endometriózy?

To isté možno odporúčať aj v súvislosti s chirurgickou liečbou endometriózy – ak boli ložiská odstránené, nemusí to znamenať, že sa ochorenie už nikdy nevráti – preto aj tu treba otehotnenie naplánovať na obdobie po úplnom zotavení sa z operačného zákroku.

Pokiaľ však k otehotneniu dôjde, priebeh tehotenstva nie je endometriózou nijako ovplyvnený, takže tehotenstvo prebieha štandardným spôsobom.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: