Dermatologička o akné: Samoliečba spôsobí viac škody ako úžitku
Ako odlíšiť akné od iných kožných problémov a ako v tomto smere pomôcť deťom a mládeži v období dospievania? Na tieto témy sme sa zhovárali s kožnou lekárkou MUDr. Karolínou Baumgartnerovou, ktorá zároveň prináša aj tipy a rady v ošetrovaní nedokonalostí na pokožke.
Pleť malých bábätiek je úžasná – jemná, voňavá, hladká a mäkulinká. Čo však v prípade, ak sa na nej začnú objavovať malé nedokonalosti?
BABY AKNÉ
Začnime od tých najmenších. Veľa mamičiek sa už v prvých dňoch či týždňoch po narodení bábätka stretáva s tým, že „sa dieťatko vysype“. Ako sa prejavuje novorodenecké akné?
Novorodenecké, alebo tzv. baby akné postihuje pätinu všetkých bábätiek. Prvé prejavy ochorenia sa zvyknú objaviť okolo 4. – 5. týždňa po narodení. Na lícach, čele, nošteku sa začnú tvoriť drobné vyrážky podobné klasickému, dospeláckemu akné. Ide o belavé vyrážky (uzavreté komedóny). Nezriedka sa môžu šíriť aj na krk, hrudník alebo do vlasatej časti hlavičky. Pri plači alebo kŕmení, keď je tvár viac prekrvená, sa môžu zvýrazniť.
Aká je príčina vzniku novorodeneckého akné? Naozaj sa dieťa po pôrode čistí? Ako odlíšiť akné od iných kožných problémov u najmenších?
To, prečo baby akné vzniká, presne nevieme. Babské reči typu „bábo sa čistí“ sa nezakladajú na pravde, novorodeniatko sa nemá od čoho čistiť, nepotrebuje sa detoxikovať. Predpokladá sa skôr prehnaná reakcia imunitného systému na postupné osídľovanie kože bežnou flórou a zvýšená citlivosť folikulov mazových žliaz na pohlavné hormóny – androgény.
Baby akné sa vyskytuje tak u dojčených, ako aj u detí na umelej formule. Zle vyzerá, no inak neovplyvňuje komfort bábätka. Prejavy nesvrbia, na rozdiel od iných častých kožných diagnóz tohto veku, medzi ktoré patrí napr. atopická dermatitída alebo rôzne alergické kožné reakcie. Taktiež nemokvajú, ako to vidíme napr. u kožných infekcií. Zvykneme hovoriť, že baby akné trápi oveľa viac rodičov ako samotné dieťatko.
Keď pokožka bábätka volá SOS!
Ako sa o pokožku postihnutú baby akné starať?
Táto diagnóza patrí, našťastie, k tým, ktoré nevyžadujú žiadnu špeciálnu terapiu a väčšinou „ako prišlo, tak aj odíde“. Zbytočnými a neodbornými liečebnými zásahmi sa kožný nález skôr zhorší. Mamičkám radím pokračovať v racionálnej starostlivosti o kožu novorodenca ako je pravidelné kúpanie s použitím jemných, neparfumovaných syndetov, pranie v detskom jemnom pracom prostriedku. Pokiaľ chce byť maminka aktívna a „dopomôcť hojeniu“, nič nepokazí obkladmi z vychladeného čierneho čaju. Pôsobia na pokožku upokojujúco. Určite by som sa vyvarovala prílišnému premasťovaniu a rôznym bylinným obkladom, ktoré môžu alergizovať. Ak je dieťatko dojčené, je vhodné zo stravy mamy vylúčiť dráždivé zložky: korenené jedlá, paradajky, jahody a pod.
Kedy spozornieť a vyhľadať lekára?
Tak ako so všetkým, aj tu platí, že najdôležitejšie je poznať správnu diagnózu. Ku kožnému lekárovi by ste mali s dieťaťom určite zájsť, ak sa prejavy zhoršujú, mokvajú, rozširujú, dieťa je nepokojné, škriabe sa, odmieta prijímať potravu. Baby akné typicky po pár týždňoch spontánne odznie, ak sa tak nestane, je potrebné to konzultovať.
PUBERTA a akné
Obdobím, ktoré vie potrápiť pleť našej mládeže, je puberta. Ako pristupovať k pokožke dospievajúcich?
Koža je veľmi úzko prepojená s hormonálnymi zmenami, ku ktorým dochádza počas puberty. Zvyšuje sa tvorba mazu, objavujú sa prvé aknózne prejavy aj ochlpenie. Nezriedka k tomu dochádza už okolo 10. – 11. roku života. Je veľmi dôležité o tom s dieťaťom hovoriť, nebagatelizovať a nezhadzovať jeho možné obavy, napr. čo sa vzhľadu týka. Nič netreba preháňať, ale je fajn viesť dospievajúceho k starostlivosti o seba, vyzdvihnúť napr. dôležitosť každodennej hygieny. Pokiaľ sa objavia prvé aknózne prejavy (vyrážky), je dobré začať s každodennou jednoduchou rutinou pre aknóznu pleť.
Puberta
Dá sa skôr, ako naša dcéra alebo syn dôjdu do tohto obdobia, tvorbe akné nejako predísť? Aký typ pleti je na to náchylnejší?
Úplne predísť akné sa nedá, keďže ide o multifaktoriálne ochorenie, v ktorom hrá pomerne veľkú úlohu aj genetická predispozícia. Pokiaľ mal jeden z rodičov výrazné akné v puberte, môžeme predpokladať, že dieťa bude k problematickejšej pleti tiež náchylnejšie. Ale nemusí. Najnáchylnejší na vznik akné je mastný typ pokožky, v období dospievania tvoria chlapci početnejšiu skupinu pacientov s touto diagnózou, po puberte a v dospelosti vidíme akné častejšie u dospelých žien ako u mužov.
Úloha rodiča by mala byť v tomto období v tom, že umožní dieťaťu o pleť sa starať, problém nebagatelizuje „veď ty z toho vyrastieš, na krémy si mladý atď.“, pomôže s výberom správnej dermatokozmetiky a, hlavne, privedie dieťa ku kožnému lekárovi, ak to situácia vyžaduje.
Ako dospievajúcemu dieťaťu pomôcť starať sa o pleť?
Liečba akné je dlhodobý proces, nezriedka vyžadujúci lekársky prístup. Veľmi dôležitá je však aj správna domáca starostlivosť. Pre dospievajúcich volíme dermatokozmetiku, ktorá by mala byť nekomedogénna (neupcháva póry) a jemná. Určite by sme nemali siahať po príliš vysušujúcich alkoholových preparátoch, ktoré pokožku doslova odmastia, čo vedie, paradoxne, k zvýšenej produkcii mazu. Na trhu je dostupných už veľa značiek a produktov, ktoré sú šetrné aj k dospievajúcej koži. Odporúčam orientovať sa skôr na lekárenské, overené značky. Základom je pravidelné čistenie a hydratácia.
Aj mastná pleť potrebuje ľahký krém, tie pre aknóznu pleť sú často obohatené aj o rôzne liečivé zložky (napr. kyselina salicylová), ktoré napomáhajú čisteniu pórov. Pokiaľ v nákupe kozmetiky tápete, spýtajte sa odborníkov. Základ starostlivosti je šetrný čistiaci gél alebo pena, ktoré nenarušia pH pokožky, ale jemne zbavia pleť nečistôt, mazu a prachu.
Pokožka by nemala po vyčistení „vŕzgať“. Potom môže nasledovať toner alebo adstringentná pleťová voda, ktorá póry stiahne. Nasleduje ľahký krém, pre mastnú pokožku je príjemnejšia konzistencia gelkrému. Cez deň by dospievajúci so sklonom k akné nemali zabúdať ani na aplikáciu SPF-ka, pretože slnečné žiarenie môže prispievať k vzniku hyperpigmentácií. Na trhu sú dostupné už rôzne ľahké a nekomedogénne krémy s ochranným faktorom.
Kožný lekár vie dospievajúcemu dieťaťu, okrem rád, ako sa o takú pleť starať, predpísať aj množstvo účinných krémov na predpis, podľa typu aknóznych prejavov. Keď sa liečba nepodcení, vyhnete sa možným neskorším následkom typu jazvy a hyperpigmentácie, ktorých liečba je často zdĺhavá a nie vždy úplne uspokojivá.
Dajte zbohom suchej a podráždenej pleti
Na vašom instagramovom profile nájdu rodičia veľa rád v starostlivosti o pleť ich detí. Vie však rodič pomôcť v tomto smere svojmu dieťaťu aj režimovými opatreniami?
Určite áno. Prítomnosť rodiča, taká ozajstná, keď sa o svoje dieťa ozaj zaujíma, je počas dospievania veľmi dôležitá. Deti veľa odpozorujú aj od nás, aký máme postoj k svojej pleti, k sebe samému. Zdravá, racionálna výživa je určite dôležitým dielom skladačky. Príliš mastné, ťažké jedlá, fast food, čokoláda, mastné zákusky, teda jedlá s vysokým glykemickým indexom vedia výrazne zhoršiť aknózne prejavy. Veľa sa diskutuje aj o vplyve kravského mlieka na pleť. Nedá sa to však zovšeobecňovať. Každý musí vypozorovať sám, na čo jeho pokožka reaguje.
Vyhla by som sa však prílišnému démonizovaniu nejakej zložky potravy a upriamovania prílišnej pozornosti na jedlo ako také. Poruchy príjmu potravy majú stále stúpajúcu tendenciu nielen vo svete, ale aj u nás.
Rozprávajte sa so svojimi deťmi, vysvetľujte a veďte ich k starostlivosti o svoju pleť. Podporujte ich v záujmových aktivitách, v tom, čo ich baví. Cez víkend vyrazte namiesto do nákupného centra niekam do prírody. Toto všetko prispieva u detí i dospelých k psychickej pohode a znižovaniu stresu. A ako vieme, stres výrazne zhoršuje niektoré kožné choroby, akné nevynímajúc.
DOSPELOSŤ a akné
Možno aj z vlastnej skúsenosti vieme, že aknózna pleť vie zanechať aj „stopy“ do dospelosti. Ako sa vieme vyhnúť komplikáciám, ako sú jazvy a pod.?
Veľké množstvo problémov vzniká tzv. samovytláčaním doma. Každým neodborným vytláčaním akné hrozí, že sa prejav zapáli, infikuje baktériami, predĺži sa doba hojenia a vzniká väčšie riziko hyperpigmentácie alebo jazvy. Pravidelné odborné čistenie pleti skúsenou kozmetičkou, najlepšie v rámci lekárskej kozmetiky, je v manažmente liečby veľmi dôležité. Existuje ale jeden malý trik a to sú špeciálne priesvitné náplasti na akné. Sú napustené ingredienciami, ktoré pomáhajú vyrážku zahojiť a súčasne ju aj maskujú, tak nie je až také pokušenie ju vytlačiť.
Stále však platí: vhodne zvolená dermatokozmetika + pravidelné odborné čistenie pleti + liečba od kožného lekára je správny prístup k zvládaniu (nielen pubertálneho) akné.
Aké odborné zákroky sa dajú realizovať na takejto problematickej pleti?
V našej ambulancii ošetrujeme akné a jeho následky špeciálnym laserom, ktorý nielenže ničí baktérie spoluzodpovedné za vznik prejavov, ale ovplyvňuje aj hyperpigmentácie a jazvičky, keďže „vyhladzuje“ kožný povrch a stimuluje v koži tvorbu kolagénu. V liečbe akné sa taktiež používa svetelná terapia, LED svetlo a chemické pílingy. Tieto zákroky by mali byť realizované na aknóznej pleti vždy pod lekárskym dohľadom.
Chcela by som preto dodať odvahu všetkým pacientom s akné, aby sa nebáli objednať sa ku kožnému lekárovi, pretože akné je regulárna kožná diagnóza a ako taká vyžaduje liečbu. Prekombinovaním domácej starostlivosti si často narobíte viac škody ako osohu.