Dajte zbohom suchej a podráždenej pleti

Redakcia | 9. december 2017
Dajte zbohom suchej a podráždenej pleti

Vypnutá, suchá, podráždená, šupinatá – ak tieto prívlastky sedia na vašu pleť, je viac ako pravdepodobné, že patríte do skupiny žien, ktorých trápi suchá pokožka so sklonom k citlivosti.

S týmto typom pleti sa pasuje veľa žien (muži tiež nie sú výnimkou), vyžaduje si dokonalú starostlivosť  a ošetrenie, pretože suchú a podráždenú pokožku neprekryje ani náš pomocník mejkap, naopak, neduhy tejto pleti dokáže ešte zvýrazniť , a to nám, milé dámy, ku kráse naozaj neprispieva.

Aj suchá pokožka sa takou stala pre niečo, je to problém, ktorý síce nie je  príjemný, ale riešiteľný. Trochu disciplíny, správna starostlivosť, vhodná kozmetika a cesta za vláčnou, jemnou pokožkou nám bude uľahčená.

Čo zapríčiňuje vysúšanie pokožky?

Je to predovšetkým nízka produkcia mazových žliaz a s tým spojená strata vlhkosti. Pleťové bunky strácajú svoju súdržnosť a z pokožky sa odparuje väčšie množstvo vody.

Okrem toho, že sa pokožka vysušuje, stáva sa citlivejšou, pretože do nej jednoduchšie prenikajú dráždivé látky. Zamedziť tvorbe suchej pokožky môžeme aj sami, ak sa vyhneme niektorým zlozvykom a upravíme svoju životosprávu.

Prvenstvo v boji so suchou pokožkou si udržiava pitný režim, ktorý nám prikazuje veľa, veľa piť, a najmä čistej vody. Skúste aspoň jeden mesiac naozaj poctivo dodržiavať pitný režim a uvidíte, čo to urobí s vašou pleťou (redakcia MAMA a ja má odskúšané a vrelo odporúča).

Nezdravú mastnú stravu určite zo svojho jedálnička vylúčte, nielen kvôli pleti, a zaraďte viac zeleniny, ovocia, orechov, rastlinných semien a rýb, ktoré obsahujú esenciálne mastné kyseliny.

Vláčnej a hebkej pokožke vôbec nepraje fajčenie, ktoré odčerpáva z tkanív tekutinu, čo sa ihneď prejaví na pleti, ďalšími neprajníkmi našej pleti je klimatizácia, prílišné vystavovanie sa slnečným lúčom a niektoré kozmetické ošetrenia, napríklad ovocný píling Aha kyselinami.

Suchá a citlivá pleť si vyžaduje extra starostlivosť

V prvom rade je potrebné zamerať sa na výber vhodnej kozmetiky, ktorá je určená pre náš typ pleti. Pri suchej a citlivej by sme mali siahnuť po prípravkoch, ktoré pleť premasťujú, vyživujú a regenerujú.

Odporúča sa kozmetika z jedného radu, prílišné kombinovanie sa nevypláca, pretože zmiešanie prípravkov viacerých značiek môže spôsobiť podráždenie.

Pre suchú pleť sú najvhodnejšie mastné krémy bohaté na vzácne oleje, ako i hydratačné nočné krémy s obsahom vitamínov A a E. Na extrémne suchú pleť naneste namiesto krému olej. Ideálny je najmä jojobový, mandľový alebo avokádový olej.

Vhodné je siahnuť po takých, ktoré združujú účinky glycerínu, panthenolu a cholesterolu, s vitamínmi C, E a B5 i s minerálmi: vápnikom a horčíkom.

Tento účinok posilňujú mnohé pridané zložky ako karité, včelí vosk, ženšen, fialka trojfarebná či rastlinné lipidy a bielkoviny pochádzajúce z morských rias. Ich účinkom je okamžité a dlhodobé zvyšovanie obsahu vody v pokožke. Pri výbere mejkapu sa zamerajte na krémový, ľahkej konzistencie.

Aj správnym aplikovaním prípravkov prospievate k vláčnosti

Každé ráno si pleť natrite ľahkým denným krémom,  bohatým na oleje a hydratačné látky. Ak aj po nanesení krému stále cítite, že je pokožka napnutá, skúste krém s vyšším obsahom tuku alebo vyskúšajte prírodnú zásobáreň vlhkosti a natrite si pokožku medom, nechajte desať minút pôsobiť a zmyte vlažnou vodou.

Pri večernom odličovaní používajte čistiace mlieko, opláchnite vodou a hydratujte krémom alebo sérom.

Vyskúšajte prírodných pomocníkov na suchú pleť

  • Príroda nám dáva celý rad produktov plných vitamínov a výživných látok, ktoré dokážu suchú pokožku hydratovať a opäť prinavrátiť k životu.
  • Prírodným zdrojom vlhkosti sú uhorky. Preto si na tvár môžete poukladať nakrájané kolieska, alebo uhorku nastrúhajte a vyžmýkajte. Do získanej šťavy namočte gázu alebo papierový obrúsok a jemne priložte na tvár ako obklad.
  • Suchú pleť dokáže vyživovať aj avokádo. Môžete si ho aplikovať ako masku, ktorú si vyrobíte z 1/4 avokáda a jednej čajovej lyžičky plnotučného bieleho jogurtu. Pastu si naneste na tvár a nechajte pôsobiť 15 minút. Následne si teplou navlhčenou handričkou masku z tváre zotrite. Aplikujte raz do týždňa.

Akú máte pleť? Otestujte sa!

Je veľmi dôležité, aby sme používali prípravky, ktoré sú určené pre náš typ pleti. Určiť typ pleti nie je úplne jednoduché, a preto vyskúšajte malý test, ktorý vám napovie, aká je tá vaša:

  • Očistenie pleti pleťovým mliekom

Pomocou vatových tampónov vyčistite pleť pleťovým mliekom.

  • Dočistenie pleťovou vodou

Dočistite pleťovou vodou. Neaplikujte žiadny krém.

  • Test – priloženie obrúska

Na 20 minút priložte na tvár papierový obrúsok.

Podľa premastenia pleti poznáte, o aký typ ide. Ak sa na obrúsku nevytvorí mastný fliačik – máte pleť suchú. Ak sa vytvorí iba v strednej partii a na čele, tzv. T-zóna (nie na lícach) – je vaša pleť zmiešaná. Mastná pleť premastí celý obrúsok. U normálnej pokožky je primerané, ak je obrúsok slabo premastený v strede tváre a líca sú suchšie.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: