Tipy, domáce recepty a návody pre starostlivosť o suchú pleť

Miroslava Miková | 6. január 2017
Tipy, domáce recepty a návody pre starostlivosť o suchú pleť

Tipy a domáce recenty na starostlivosť o suchú pleť.

Poznáte základné znaky suchej pokožky?

Ak ste majiteľkou suchej pokožky, zrejme ju nepovažujete za nijakú výhru. Pravdou je, že každý typ pleti má svoje výhody i nevýhody. Suchá pleť je náchylná na tvorbu vrások, ale nemá problém napríklad s akné. Na dotyk pôsobí drsným dojmom. Objavujú sa na nej červené škvrny a drobné šupinky, ktoré môžu prerásť do jemných prasklín. Suchá pleť je spravidla napnutá. Zriedkavosťou nie je ani pocit svrbenia.

Uvedené príznaky sa môžu zhoršovať v závislosti od viacerých faktorov. Suchá pleť citlivo reaguje na teplotu a vlhkosť vzduchu. Trpí v zime vplyvom vetra a mrazu. V horúcich letných dňoch jej škodí slnečné žiarenie.

Rovnako citlivo reaguje na horúce kúpele, klimatizáciu, ústredné kúrenie alebo kúpaliská s chlórovanou vodou. Suchá pleť býva dôsledkom chorôb (poruchy štítnej žľazy), starnutia a nedostatku niektorých vitamínov. Suchá pokožka môže byť spôsobená používaním nesprávnej kozmetiky. Pre veľké množstvo majiteliek suchej pleti platí, že suchá pokožka je dedičnou záležitosťou.  

Suchá pleť potrebuje dostatok vitamínov!

Čo robiť, aby bola suchá pokožka zdravá a krásna? Odpoveď je ukrytá vo vyváženej strave a pravidelnej starostlivosti. Doprajte si dostatok potravín bohatých na vitamíny A, B, C, D a E. Odborníci odporúčajú, ako prvú zo všetkých možností, doplniť dávky vitamínu D, ktorý je najčastejšou príčinou suchej pokožky.

Výhodou tohto vitamínu je, že predávkovanie sa vyskytuje ako rarita, čiže je takmer nemožné. Matka príroda ponúka na suchú pleť riešenie vo forme liečivých rastlín. Pite zápary z harmančeka, púpavy a mäty.

Vyrobte si kozmetiku pre suchú pleť v pohodlí domova

Suchá pleť sa nezaobíde bez dôslednej a pravidelnej hydratácie. Ideálnymi surovinami pre výrobu domácich kozmetických prostriedkov sú napríklad mandľový olej, banán, uhorka, harmanček, žĺtok, avokádo, med, olivový olej alebo bambucké maslo.

Prečítajte si: Zatočte s vráskami!

Domáce ošetrenie suchej pleti môžete začať naparovaním. Suchá pokožka reaguje na paru citlivo, preto dodržujte bezpečnú vzdialenosť a neprekročte hranicu 15-tich minút. Zápar pripravíte z 1,5 litra vody, do ktorého pridáte 3 polievkové lyžice rastlinnej zmesi z harmančeka, levandule a mäty. Po očistení pleti bylinkami vyskúšajte niektorú z nasledujúcich masiek:

Banánová maska na tvár

Banán spracujeme na hladkú kašu, do ktorej primiešame niekoľko kvapiek mierne ohriateho olivového oleja. Nanesieme na očistenú pleť. Necháme pôsobiť 15 minút. Masky sa zbavujeme striedavým prúdom teplej a studenej vody.

Uhorková maska s aloe vera

Masku pre suchú pleť s hydratačnými a upokojujúcimi účinkami pripravíme rozmixovaním polovice uhorky a pridaním aloe vera gélu (dostanete v lekárni). Po 20 minútach masku zmyjeme studenou vodou.

Maska na suchú pleť so sklonom k vráskam

Nad parou v nádobe rozohrejeme 1 lyžicu domáceho medu. Do teplého medu pridáme roztlačený 1 banán, 2 lyžice smotany a 1 lyžicu ovsenej múky. Oplachujeme po 15-tich minútach striedavo teplou a studenou vodou.

 

Upokojujúca maska na suchú pokožku

Zmiešame 1 vaječný žĺtok, 1 lyžičku sušeného mlieka a 1 lyžicu domáceho medu. Doba pôsobenia masky je 15 minút.

Jednoduché tipy pre krásnu pleť

Nasledovné tipy môžete použiť ako domáce masky pre suchú pleť. Aplikujte ich na očistenú pokožku s dobou pôsobenia 20 až 30 minút. Oblasť očí samozrejme obíďte. Vhodné je na oči priložiť vlhké vatové tampóny. Masku odstráňte striedavým prúdom teplej a studenej vody.

Skvelým hydratačným prostriedkom sú uhorky nakrájané na kolieska. Namiesto uhorky možno použiť jablko.
Rozmixované marhule zmiešané s niekoľkými kvapkami vlažného olivového oleja sú balzamom pre suchú pleť.
Do olúpaného a roztlačeného avokáda pridáme 5 kvapiek citrónovej šťavy.
Tekutý domáci med v izbovej teplote zriedime s 2 lyžicami plnotučného mlieka.

Prečítajte si: Pekná koža aj po pôrode

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: