Pekná koža aj po pôrode

Pekná koža aj po pôrode
26.12.2016 v kategórii Tehotenstvo, autor Mgr. Monika Žirková, foto: istockphoto.com

Bez ohľadu na to, či čakáte bábätko v dvadsiatke alebo v štyridsiatke, máte celkom oprávnene obavy z toho, ako budete vyzerať po pôrode. Venujte starostlivosti o pokožku pozornosť už počas gravidity.

Tehotenstvo predstavuje pre pokožku záťaž

Obdobie tehotenstva je pekné a prináša žene vnútornú spokojnosť a s tým prekvitajúcu telesnú krásu. Je to však obdobie, keď je telo vystavené námahe a musíte si dávať na niekoľko vecí pozor.

Hormonálne výkyvy a značný prírastok hmotnosti v relatívne krátkom čase sa môže rôznym spôsobom odraziť na farbe, štruktúre a kvalite kože na prsiach, bruchu a stehnách. U niektorých žien na celom tele. Zvýšenú starostlivosť si bude vyžadovať aj pokožka.

Vek stav pokožky značne ovplyvňuje

Je veľká pravdepodobnosť, že dvadsaťročná mamička zvládne zmeny ľahšie a bez následkov, no môže sa stať, že aj pokožka mladej ženy si z obdobia pôrodu odnesie nepekné znaky, ako sú: strie, jazvy, popraskané žilky, pigmentové fľaky, stratu pružnosti až trvalú zmenu typu.

Pokiaľ nemáte obavy vy, snažia sa vás vystríhať kamarátky, kolegyne a príbuzné, dokonca vám môžu predložiť katastrofické scenáre, ako budete vyzerať počas tehotenstva a ako ešte horšie po ňom.

Popraskanie pokožky a s tým spojené vytvorenie jaziev je vážny stav a nie je možné ho po pôrode úplne napraviť, pretože ide o trvalé poškodenie kože. Jediná ochrana proti tomu je prevencia. Je dobré, ak získate nejaké informácie o pravidelnej starostlivosti o telo a budete dodržiavať niekoľko zásad.

Prečítajte si: Pekná aj v tehotenstve

Kedy môže dojsť na pokožke k neželaným zmenám?

Jeden z prvých sprievodných znakov tehotenstva je výrazné zväčšenie objemu pŕs a s tým spojené možné popraskanie pokožky. K tomu môže dôjsť v priebehu niekoľkých dní. Ďalšie zmeny v súvislosti s natiahnutím kože sú veľmi individuálne.

Riziko popraskania však vzniká najmä pri prudkom priberaní na váhe. Niektoré ženy priberajú rovnomerne a postupne sa zväčšuje aj objem. Iné z nich v súvislosti so žalúdočnými problémami v prvom trimestri schudnú a prírastok hmotnosti sa začne objavovať až v druhom či treťom trimestri.

Nájdu sa aj mamičky, ktoré v jednom mesiaci uprostred tehotenstva naraz priberú tri až päť kilogramov. To je situácia, na zvládnutie ktorej je dobré pokožku pripraviť.

Prečítajte si: Cvičiť v tehotenstve - áno alebo nie?

Ktoré aspekty ovplyvňujú pružnosť pokožky?

Genetická výbava

Sú ženy, ktorých telo nadobudne po pôrode pôvodne krásne tvary a pokožka svoju pôvodnú štruktúru bez toho, aby tomu mladá mamička venovala špeciálnu pozornosť. Ide o vzácnu skupinu mamičiek, a tu vek nezohráva žiadnu úlohu.

Ich kolagénové a elastínové vlákna sa rýchlo regenerujú a plnia svoju funkciu počas tehotenstva i po pôrode. Pokiaľ ste sa o svoju pokožku v období pred tehotenstvom pravidelne starali, zmeny, ktoré je toto nové obdobie prináša, bude zvládať oveľa lepšie.

Hovorí sa, že človek starne už od narodenia. Koža od obdobia dospievania stráca svoje základné vlastnosti, a preto je dobré ju ošetrovať, aby sa jej regeneračné schopnosti udržali čo najdlšie. V období tehotenstva – tu je naozaj na mieste pravidelné používanie kvalitných prípravkov na spevnenie kolagénových a elastínových vlákien. Používajte prípravky, ktoré sú zamerané na udržanie a obnovenie prirodzených funkcií – ochrana, regenerácia, výživa, hydratácia a pod.

Zásady starostlivosti počas tehotenstva:

  • Natierajte sa už od prvých dní – nemôžete predpokladať, ako rýchlo alebo rovnomerne budete priberať na váhe.
  • Natierajte sa dvakrát denne. Ráno používajte ľahšie emulzie - mlieka a gély, ktoré sa rýchlo vstrebú. Večer odporúčame používať výživnejšie krémy, oleje, masti s rastlinnými extraktami a pleťové masky.
  • Nesprchujte sa príliš teplou vodou, ktorá vysušuje a sťahuje. Práve naopak. Ak si to môžete dovoliť, celému telu prospejú studené sprchy. Pokožka zostane prekrvená a ružová. Pokiaľ by ste sa osprchovali niekoľko dní za sebou ráno teplou vodou a ďalších niekoľko dní aj studenou vodou, večer by ste videli rozdiel vo farbe, štruktúre a na povrchu svojej pokožky.
  • Pri kúpaní používajte prísady do kúpeľa s vysokým obsahom olejových zložiek. V ponuke drogérií je niekoľko olejových kúpeľných prípravkov, medzi ktoré patria aj detské oleje do kúpeľa. Ak by ste taký nenašli, stačí pridávať do kúpeľa niekoľko kvapiek detského oleja.

Aké typy prípravkov odporúčame používať v starostlivosti o pokožku?

Prípravky s rastlinnými olejmi

Rastlinné oleje sú príbuzné živočíšnym tukom, plnohodnotne ich nahrádzajú, v mnohých prípadoch ich svojím účinkom prevyšujú. Výborne sa vstrebávajú, preto sú v kozmetike aj v liečiteľstve využívané ako nosiče aktívnych látok.

Prečítajte si: Starostlivosť o prsníky až do pôrodu

Pokožke zabezpečujú vysoký obsah nasýtených a nenasýtených mastných kyselín dôležitých pre látkovú výmenu. Nenasýtené mastné kyseliny si ľudský organizmus vôbec nedokáže vytvoriť, preto je nutné ich nahrádzať pri starostlivosti o telo vhodnou stravou a kozmetickými prípravkami.

Rastlinné oleje majú vyživujúcu, zvlhčujúcu aj ochrannú funkciu. Vytvárajú filter, cez ktorý pokožka môže dýchať, pritom sa z nej neuvoľňujú látky, ktoré si sama na svoju ochranu vyrába a potrebuje ich.

Spomenieme niekoľko často používaných rastlinných olejov v kozmetike.

Slnečnicový olej

Rastlina slnečnica pochádza z Mexika. Olej sa získava zo semien. Je veľmi cenný v kozmetickej masážnej praxi, vo farmaceutickom priemysle, lekárstve, dietetike a ďalších odboroch. Slnečnicový olej obsahuje významné množstvo kyselín (alfa, olejová, palmitová, betalinolenová, stearová, arachidonová), karotenoidy, lecitín a vitamín E.

Využíva sa ako základný olej v prírodnej kozmetike. Tvorí podklad kúpeľových olejov, hydrofilných olejov, masážnych olejov a krémov. Má podobné vlastnosti ako olivový olej, možnosti ich využitia sú zhodné. Odborníci tvrdia, že slnečnicový olej svojou kvalitou prevyšuje olivový a je hodnotnejší pre kozmetický priemysel. Vonia ako slnečnicové semená, má žltú farbu, je dobre vstrebateľný.

Mandľový olej

Lisuje sa za studena zo semien horkých mandlí. Jeho výroba je drahá, preto sa uprednostňujú horké semená pred sladkými. Zvyšky z lisovania sladkých semien, mandľové otruby, sa využívajú v kozmetike na čistenie a zjemnenie pleti. (Lisovanie olejov za studena zvyšuje kvalitu prípravku – zachováva sa najviac bioaktívnych látok. Lisovanie za tepla zlepšuje ich stabilitu a predlžuje trvácnosť.)

Mandľový olej obsahuje kyselinu olejovú, palmitovú, linolovú a myristovú. Patrí medzi klasické kozmetické suroviny. Je súčasťou mnohých kozmetických prípravkov. Pridáva sa predovšetkým do detských, vyživujúcich prípravkov a nočných krémov. Je vhodný pre suchú a citlivú pleť. Nemá nijakú charakteristickú vôňu, jeho farba je slabo nažltlá, veľmi dobre sa vstrebáva.

Avokádový olej

Plod avokáda rastie na tri metre vysokom kre, ktorý pochádza z Južnej Ameriky. Dnes sa pestuje v Kalifornii, na Floride, v Izraeli a Južnej Afrike. Olej sa získava jemným lisovaním alebo odstredením z tmavozelenej kaše z rozomletých plodov avokáda.

Avokádový olej obsahuje vitamíny A, D a E, lecitín, nenasýtené mastné kyseliny a minerály. Patrí medzi kvalitné kozmetické suroviny a je všeobecne obľúbený. V kozmetických prípravkoch sa používa ako nosná látka v množstve 10 až 20 % a v krémoch cca 5 % v olejovej forme. Je v podstate bez zápachu, má svetlo zelenú až zlatožltú farbu. Veľmi dobre sa vstrebáva. Znášajú ho všetky typy pleti, najmä suchá a citlivá so sklonom k zápalom.

Prípravky so spevňujúcim a napínacím efektom

Sú zamerané na upevnenie kolagénových a elastínových vlákien a udržanie prirodzených vlastností pokožky. Zväčša takýto efekt vykazujú rady krémov a masiek. Krémy dlhodobo chránia, vyživujú a regenerujú.

Sú nosičmi základných aktívnych látok a majú z hľadiska starostlivosti o pleť najdôležitejší záber. Masky ako doplnkový rad majú rýchly a viditeľný účinok. Zvyšujú prekrvenie, odstraňujú povrchové vrstvy kože, vyrovnávajú povrchové nerovnosti, upravujú činnosť mazových a potných zľiaz, sťahujú póry, pôsobia protizápalovo, obmedzujú tvorbu vrások, krátkodobo osviežujú pleť.

Prečítajte si: Intímna hygiena v najcitlivejšom období

Prípravky s hydratujúcim účinkom

Udržiavajú v pleti potrebné množstvo vlhkosti a zabezpečujú, aby pleť svoju vlhkosť nestrácala. Snahou výrobcov je vyrobiť také hydratačné prípravky, ktorých účinné zložky kopírujú prirodzený ochranný film zložený z výlučkov pleti – potu a mazu. Ide o samoregulujúci mechanizmus - základnú ochrannú vrstvu, ktorú si pokožka sama vytvára ihneď po umytí, vyčistení.

Pokiaľ je tento mechanizmus narušený, vhodné kozmetické prípravky dokážu jeho funkciu doplniť, nahradiť alebo znovu obnoviť. Výrobcovia dnes ponúkajú hydratujúce zložky vo všetkých formách prípravkov, ktoré sa v kozmetike používajú – mlieka, krémy, gély, masky a podobne.