Keď pokožka bábätka volá SOS!

Redakcia | 6. Feb 2018
atopický ekzém, pokožka bábätka, alergia, premasťovanie

Ľudská koža má niekoľko dôležitých funkcií – obrannú, termoregulačnú a metabolickú. Chráni vnútorné prostredie organizmu pred poraneniami a pred vniknutím mikróbov, chráni nás pred chladom aj teplom, pomocou kože sa z tela vylučujú odpadové látky. Správna starostlivosť o kožu je teda naozaj dôležitá.

Atopická pokožka je „citlivka“

Atopický ekzém v rôznom stupni štádia postihuje 20 percent detskej populácie. Slovo „atopický“ pochádza z gréckeho slova „atopos“ (zvláštny). Atopická pokožka totiž reaguje na rôzne látky z nášho okolia zvláštne (neprimerane) a to sa prejavuje vznikom ekzému a zápalom.

Koža atopika je suchá, pretože v jej rohovinovej vrstve chýbajú tukové zložky, ktoré sú súčasťou ochrannej kožnej bariéry. Keď je kožná bariéra oslabená, koža sa vysušuje. Suchá koža je náchylná na podráždenie, veľmi rýchlo sčervenie a svrbí.

Ak sa dráždivý faktor (napr. alergizujúca potravina, prach, pot, kozmetika, nedostatočne vypláchaná bielizeň atď.) včas neodstráni, vzniká ekzém. 

Dbajte na premasťovanie pokožky

Správna starostlivosť o pokožku dokáže do značnej miery priaznivo ovplyvniť priebeh ekzému. Prevenciou vzniku „živých“ ložísk ekzému je správne premasťovanie kože tak, aby bola neustále vláčna. Pre deti s citlivou pokožkou a sklonom k atopickému ekzému je niekedy problém vybrať vhodný premasťovací prostriedok, ktorý nedráždi.

Uprednostňujeme prípravky bez konzervačných látok a bez parfumov. Nový prostriedok odporúčame vyskúšať počas trojdňovej aplikácie na menšej časti tela. Vyvarujeme sa taktiež  nanášaniu silnejšej vrstvy krému alebo masti, radšej krémujme a mastime častejšie a menším množstvom.

Čo môžete urobiť?

 • Svoje dieťatko dojčite minimálne prvých šesť mesiacov života, najlepšie ale celé prvé dva roky.
 • Pokiaľ dojčíte, vyhýbajte sa potenciálnym alergénom v potravinách. Medzi najčastejšie spúšťače potravinových alergií patria: citrusové plody, ovocné šťavy, ryby, plody mora, vajcia, arašidy a ostatné orechy, kravské mlieko, rajčiny a zeler.
 • Odstráňte z bytu koberce, závesy, čalúnený nábytok a všetko, v čom sa drží prach.
 • Nefajčite a vyhýbajte sa zafajčenému prostrediu.
 • Nevhodné v byte sú domáce zvieratá so srsťou a perím.
 • V posteliach používajte protialergické matrace a periny. Obliečky meňte najmenej raz za dva týždne.
 • Perte v pracích prostriedkoch určených pre citlivú pokožku, nepoužívajte aviváž a na práčke nastavte o jedno pláchanie navyše.
 • Oblečenie nielen pre seba, ale najmä pre dieťa vyberajte najlepšie bavlnené. Vyhýbajte sa vlne a umelým vláknam, ktoré podporujú potenie a tak vyvolávajú svrbenie.
 • Nenechávajte dieťa dlho v chlórovanej vode a nepoužívajte klasické mydlá a peny do kúpeľa.
 • Snažte sa predísť poteniu dieťaťa.
 • Pravidelne pokožku premasťujte vhodným krémom, alebo telovým mliekom určeným pre deti so suchou a citlivou pokožkou. 

pokožka, atopický ekzém

Počúvajte volanie SOS

Napriek našej snahe pokožka dieťaťa zareaguje podráždene. Prejaví sa to tým, že je napnutá, červená, svrbí a doslova volá po pomoci zvonku. 

Našou hlavnou úlohou v tejto situácii je:
 • Odstrániť príčinu podráždenia (pokiaľ sa ju podarí odhaliť).
 • Obmedziť svrbenie a pálenie, ktoré je dieťaťu nepríjemné a spôsobuje jeho nepokoj.
 • Dodať pokožke stratené lipidy, a tým obnoviť funkčnosť jej ochrannej bariéry.

Možných príčin náhleho podráždenia pokožky môže byť veľa. Najčastejšie ide o prehriatie, zvyšky pracieho prášku alebo aviváže v nedostatočne vypláchanej bielizni, smog alebo prach v ovzduší, chlór vo vode, nejakú novú zložku potravy, alebo prebiehajúce vírusové, či respiračné ochorenia. Každé dieťa je odlišné a môže reagovať na niečo iné, preto sa snažte vypozorovať, čo by mohlo byť spúšťačom práve u toho vášho. 

Pravidelne kontrolujte všetky problematické miesta na tele dieťatka. Tie sa nachádzajú najmä v okolí krku, za ušami, okolo úst, pod pažami a v oblasti zadočka.

Pokiaľ objavíte červené, šupinaté miesta, čo najskôr na ne aplikujte špeciálny krém určený na ošetrenie takýchto miest. Okamžitý upokojujúci efekt majú masti a krémy s obsahom panthenolu, oxidu zinočnatého a s extraktom z olivového oleja, či pupalky dvojročnej. 

Ak je pokožka suchá, znamená to, že nemá dostatok tukov (lipidov), ktoré tvoria jej ochrannú bariéru. Následne tak prichádza k transepidermálnej strate vody (dehydratácii) a nežiaducemu prieniku mikroorganizmov a alergénov do pokožky. Preto je dôležité citlivej, podráždenej pokožke dodať potrebné lipidy zvonku prostredníctvom špeciálne na to určených prostriedkov. S ich výberom vám poradí detský praktický lekár alebo dermatológ.

Koža je zrkadlom duše

Mnoho odborníkov hovorí, že koža je zrkadlom duše. Jej stav môžu významne ovplyvňovať silné emócie. Snažte sa preto v sebe redukovať mieru stresu a psychickej nepohody, pretože vaše dieťa negatívne pocity vycíti a zneistia ho. Doprajte sebe i vášmu drobcovi dostatok fyzickej blízkosti, lásky a maznania.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: