Ako zvládnuť tehotenskú zápchu a hroziaci atopický ekzém?

Ako zvládnuť tehotenskú zápchu a hroziaci atopický ekzém?
6.3.2017 v kategórii Tehotenstvo, autor Andrea Mániková, foto: istockphoto.com

Črevná sliznica zdravého človeka je prirodzeným domovom veľkého množstva rôznych mikroorganizmov. Dnes je už dobre známe, že črevné baktérie sú dôležité pre udržanie zdravia a strava bohatá na probiotiká je zdraviu prospešná.

Užívajte probiotiká, vyhnete sa zápche

Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré ovplyvňujú trávenie, udržujú zdravú črevnú mikroflóru a prichádzajú na pomoc pri niektorých črevných ťažkostiach, sú potrebné pri vstrebávaní vitamínov a majú vplyv na správne fungovanie imunitného systému

Konzumácia živej probiotickej kultúry počas tehotenstva odstraňuje zápchu, prospieva zdravej vaginálnej flóre a zároveň pôsobí preventívne pred infekčnými chorobami v tehotenstve. Budúce mamičky sa počas tehotenstva stretávajú s rôznymi tráviacimi ťažkosťami, pretože hormóny spomaľujú činnosť čriev, čo vedie ku vzniku zápchy a pocitu preplnenosti.
Prečítajte si: Žlčníkový záchvat v gravidite

Najnovšie vedecké poznatky o vplyve probiotík na výskyt alergií u detí v neskoršom veku naznačujú, že užívanie probiotických potravín či doplnkov počas tehotenstva pôsobí preventívne pred rozvinutím alergických reakcií u detí v neskoršom veku.

Prečítajte si: Malá škola rodičovstva: Alergie u najmenších

Štúdie potvrdzujú, že ak žena užívala počas tehotenstva probiotiká, riziko vzniku atopického ekzému u dieťaťa v neskoršom veku sa znižuje až na polovicu. Atopický ekzém postihuje až 15 % detskej populácie a užívaním probiotík mu možno predísť až v polovici prípadov.