Žlčníkový záchvat v gravidite

Žlčníkový záchvat v gravidite
2.3.2017 v kategórii Tehotenstvo, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Tráviaci trakt ženy prechádza počas tehotenstva mnohými zmenami, ktoré sa okrem iného prejavujú aj známymi „rannými“ nevoľnosťami. Zmenám sa nevyhne ani žlčník – dá sa povedať, že akosi „zlenivie“. A keďže sa blíži čas hodovania, mnohé tehuľky môžu mať problém...

Žlčníkové problémy môžu potrápiť aj "tehuľky"

To, že žlčník zlenivie, môže znamenať, že dochádza k spomalenému vyprázdňovaniu zásob žlče, prípadne sa žlčník vyprázdni iba neúplne, čo spôsobuje zahustenie žlče, následne jej sťažené odtekanie a v niektorých prípadoch dokonca aj tvorbu žlčových kameňov.

Ak prestane žlč odtekať, môže sa objaviť typické svrbenie kože. Pri tvorbe žlčových kamienkov alebo tzv. piesku sa môže stať, že dôjde k upchatiu žlčovodov. Ide o nesmierne bolestivý stav známy ako žlčníkový záchvat.

Bolesť sa objavuje pod pravým rebrovým oblúkom alebo v nadbrušku, no vystreľovať môže až do chrbtice či do pravej lopatky, pričom záchvat môže trvať hodinu, niekoľko hodín, ale aj dlhšie. Spúšťačom môže byť skonzumovanie potravy, ktorá žlčník podráždila, fyzická námaha, ale aj stres.

Prečítajte si: Tehotenské problémy - 1. časť: problémy s trávením

Vo väčšine prípadov pomáhajú lieky na tlmenie bolesti a na uvoľnenie kŕčov. Tehuľka by ich nemala konzumovať bez konzultácie s lekárom, preto je najlepšie pri záchvate čo najskôr navštíviť lekára, príp. privolať lekársku pohotovosť.

V závažných prípadoch je nutná aj operácia. No hoci vyoperovanie žlčníka vyrieši problémy so záchvatmi, môže vyvolať iné problémy v tráviacom trakte.

Ako problémom so žlčníkom predchádzať

Pokiaľ je teda možné, treba sa snažiť záchvatom predchádzať konzumovaním vhodnej stravy (vylúčiť nevhodnú potravu alebo kombináciu potravín, napr. čerstvé pečivo; strukoviny; zeleninu, ktorá nafukuje; údeniny a mastné mäso; bublinkové nápoje; dochucovadlá ako kečup, horčica atď.), dodržiavať pitný režim (zabraňuje zahusťovaniu žlče), nevynechávať raňajky (takto sa žlč nahromadená v noci vyplaví), strážiť si hmotnosť a dbať na dostatok pohybu.

A jesť iba v malých dávkach, príliš nemixovať a neprejedať sa v noci či krátko pred spaním. Áno, tie vône sú omamné, ale za tú bolesť potom nestoja.