Malá škola rodičovstva: Alergie u najmenších
Naši rodičia a starí rodičia ich takmer nepoznali. Prečo nimi trpí toľko dnešných detí? Možno im predchádzať? Možno liečiť aj alergiu u bábätiek? To sú otázky, ktoré trápia nejedného rodiča.
Je alergia moderná diagnóza?
Odhaduje sa, že len v Európe trpí nejakou alergiou každý piaty človek. Ich výskyt oproti minulosti výrazne stúpa aj u dojčiat a predškolákov. Najväčší vzostup je badateľný u alergickej nádchy, astmy a potravinových alergií.
Delenie alergií
- na lieky,
- na jed hmyzu – včela, osa...,
- inhalačné – na peľ, prach...
- potravinové – napr. na jahody, paradajky, sóju, citrusy, plody mora...,
- na parazity,
- kozmetické,
- na kov – nikel.
Prejavy alergických chorôb
- kožné – vyrážky, výsev, začervenania, svrbenie, pálenie, opuch...
- dýchacie – dýchavičnosť, kašeľ, namáhavý nádych a piskavý výdych, vykašliavanie hlienu ap.
- tráviace – hnačky, koliky, nadúvanie, chudnutie, hlien/hnis/krv v stolici, zápcha ap.
Atopický ekzém v otázkach a odpovediach
Potravinové alergie – najčastejšie alergie u dojčiat
Pre nižšiu šancu rozvinutia alergií sa preto odporúča podávať ich v skoršom veku, teda dieťa by malo prvý kontakt (nie pravidelné kŕmenie) s potenciálnym alergénom zažiť v začiatkoch podávania príkrmov, teda v 5. – 7. mesiaci. Ak sa tak stane až po 1. roku života, šanca na rozvinutie potravinovej alergie je až 5-krát vyššia.
Diagnostika alergií
Liečba alergie
Každý alergik potrebuje okrem liekov aj špeciálny ochranný režim. Základným pravidlom liečby je odstránenie alergénu z okolia pacienta – ak sa jedná o potravinovú alergiu, vylúčenie potravinového alergénu z jedálnička, ak o alergiu na roztoče, je nutné dodržiavať presné hygienické predpisy ap.
Režimové opatrenia pri potvrdenej alergii
- pri potravinových alergiách – vyhýbať sa kontaktu s alergizujúcou potravinou aj v stopovom množstve; dodržiavať správnu životosprávu, vyhýbať sa konzervovaným, chemicky upravovaným potravinám (obzvlášť to platí pre ovocie a zeleninu);
- pri ostatných alergiách – dbať na hygienu v domácnosti, často vetrať, vyhýbať sa dráždivým drogistickým výrobkom, otužovať sa, obmedziť kontakt so zvieratami, vyhýbať sa zafajčeným priestorom atď.
Strava dojčaťa ako prevencia vzniku alergie
Tieto mlieka sa však používajú len na prevenciu vzniku alergie. Na preukázanú alergiu je dôležité podávať mlieka špeciálne určené k diétnemu postupu pri už prejavenej alergii. Ich výber je potrebné konzultovať s lekárom.
Zdravotný stav alergikov, obzvlášť detí a dojčiat, môže výrazne zlepšiť klimatická liečba, teda pobyt v horách či pri mori. Novinkou sú pobyty v jaskyniach.